Paşabağ Vadisi

Türkiye’nin her açıdan muazzam bölgesi Kapadokya, tarihi ve doğal güzellikleriyle bizleri kendisine hayran bırakmayı başaran bir bölge konumunda. Yeryüzüne dantel gibi işlenmiş, bir ressamın elinden çıkmışçasına tuvale en güzel renkler kullanılarak resmedilmiş bir yer Kapadokya. Tarihi açıdan karşımıza çıkan yeraltı şehirleri, kiliseleri, şapelleri, manastırları ve daha çoğu bizleri tarihe doyuruyor. Öbür taraftan da doğal güzelliklerinde ayrı bir muhteşemlik seziyoruz. Büyük şehirlerin stresinden, koşuşturmacasından sıkılanlar için Kapadokya huzurun adresi desek yalan olmaz. Söz konusu güzellikler arasında da vadiler yer alıyor. Birçok vadiye ev sahipliği yapan Kapadokya’da Üzengir Vadisi, Pancarlık Vadisi, Kızılçukur Vadisi, Aşk Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Zelve Vadisini gezeniz de mümkün. Tüm bu vadiler arasında Paşabağ Vadisi yer alıyor.

Paşabağ Vadisi
https://www.goreme.com/images/pasabag-1.jpg

Paşabağ Vadisi

Paşabağ Vadisi ya da bilinen bir diğer adıyla Rahipler Vadisi, Kapadokya’da yer alan en karakteristik yerdir diyebiliriz. Türkiye dahil, dünyanın birçok yerinden de binlerce turisti ağırlıyor. Öyle ki, Paşabağ Vadisi’nde kilise bile var.

Vadinin giriş kısmında jandarma bölgesi göreceksiniz. Fakat bu jandarma bölgesi bile Kapadokya’nın yaşam koşullarına ya da yaşam tarzına uymuş bir haldedir. Çünkü jandarma bölgesi bile bir Peri Bacası’nın içine oyulmuştur.

Bir söylentiye göre çok eski zamanlarda keşişler bu vadiyi inzivaya çekilmek için kullanırmış. Fakat Paşabağ Vadisine ayak bastığınızda bunun aslında bir söylenti olamayacağını fark ediyorsunuz. Çünkü burası o kadar sessiz ve sakin ki, keşişler Paşabağ Vadisini inziva bölgesi olarak seçmelerine hak veriyorsunuz.

Vadiye girip de ilerlemeye başladığınız zaman ise karşınıza bir diğer inziva bölümü daha çıkıyor. Bu inziva bölümünden sonra da yol ikiye ayrılıyor. İki yolda da gözleriniz görsel şölen yaşıyor. Peri Bacaları’yla dolu bu iki yolda yürümeye başladığınızda yürüyüşünüzün hiç bitmemesini isteyeceksiniz.

Eşinize, dostunuza hediyelik bir şeyler almak istiyorsanız da yolun devamında bu tarz ürünler satan yerler var. Aynı zamanda da acıktıysanız çay ocakları da mevcut. Paşabağ Vadisi’nde karşınıza çıkan üzüm salkımları, dut ağaçları doğayla iç içe olduğunuzu size sürekli hatırlatıyor. Aynı zamanda da burada arıcılık ile uğraşan insanları da görebilirsiniz.

Dış dünyadan kendilerini ellerinden gelen en iyi şekilde soyutlamak amacıyla yapılan odalar, daha çok iç kısımlara oyulmuştur. Odalar dışında da burada mutfaklarla da karşılaşırsınız. Aynı zamanda da duvarlarında freskler yer alan şapeller de mevcut. Bu vadi aynı zamanda Aziz Simeon’un yaklaşık 15 sene boyunca inzivaya çekildiği yer olarak bilinir.

Paşabağ Vadisi
https://kvmgm.ktb.gov.tr/Resim/358565,nevsehir-nevsehir-goreme01jpg.png?0

Paşabağ Vadisi Kiliseleri

Söz konusu vadide Kapadokya’nın diğer kısımlarında bolca yer alan kiliseleri de mevcut. Bu kiliseler de Balıklı Kilise, Üzümlü Kilise ve Geyikli Kilise’dir.

Balıklı Kilise:

Tahminlere göre 10. yüzyılda yapılmıştır. Üzümlü Kilise’ye girdiğinizde kilise girişinin hemen sağında bir hücre şeklindeki güney şapeli dikkatinizi çekecektir. Bu şapel ana yarım daireden oluşur. Aynı zamanda da tek nefli ve beşik tonzludur. Kenarlarında da oturmak için oluşturulmuş platformlar vardır.

Söz konusu ana yarım dairede de kırmızı çerçeve içine alınmış ayakta duraup elinde kitap bulunan diğer eliyle de kutsanan Hz. İsa vardır. Aynı zamanda içi noktalı üçgen daireler yer alır. Kilisede bir adet Malta Haçı bulunur ve bu Malta Haçı da daireler ile süslenmiştir.

Paşabağ Vadisi
https://kvmgm.ktb.gov.tr/Resim/358572,nevsehir-nevsehir-goreme03jpg.png?0

Üzümlü Kilise:

Ne yazık ki kilisenin giriş kısımları yıkılmıştır. Giriş kapısında yer alan tahta oturmuş, kucağında bebek İsa bulunan Hz. Meryem tasviri dikkat çekmektedir. Aynı zamanda da haç taşıyan Mikail ve Cebrail çizimleri de bulunmaktadır.

Geyikli Kilise:

Kilise adını içinde yer alan geyik tasvirinden alır. Özellikle kilisenin içinde bulunan resimlerin az olması dikkat çekici bir noktadır. Bunun nedeni ise 7. yüzyılda ortaya çıktığını bildiğimiz ikonaklastik dönemi öncesinde de resimlere karşı aldıkları bazı tutumlardan ortaya geldiği düşünülüyor. Kilisede turistleri en çok cezbeden şey ise tavanda yer alan haç kabartmaları ve haç resimleridir.

Paşabağ Vadisi
https://kapadokya.edu.tr/MediaUploader/Meskendir%20Vadisi%20-%20Kapadokya%20(yatay2)_3.jpg

Kapadokya’da Gezilecek Diğer Vadiler

Aşk Vadisi

Çok uzun yıllar önce, günümüzde Aşk Vadisi dediğimiz yer aslında bir köydü. Bu köyde de yaşayan on sülale varmış. Köyde yaşayan iki sülale arasında günün birinde kavga çıkmış, kavga yüzünden de köy ikiye ayrılmış ve insanlar birbirleriyle konuşmaz olmuş. Bir gün durumdan şikayetçi olan iki köylü, birbirine düşman iki taraftan birer genci alıp tanıştırma kararı vermişler. Gençler de birbirlerini görür görmez aşık olmuşlar. Durumu anlayan kavgalı köylüler, gençleri ayırmak için ellerinden geleni yapsalar da başarılı olamazlar. En sonunda da gençleri evlendirmeye karar verirler. Aradan zaman geçmiş, çiftin bir çocuğu olmuş. Ancak bu durum bile kavgalı aileleri barıştırmaya yetmemiş. En sonunda da oğlanı öldürmüşler. Zavallı kız, kocasının ölümüne dayanamamış ve intihar etmiş. İki aşığın ölümünden sonra da Allah’ın köyde yaşayan insanları cezalandırmak adına taş yağdırdığı söylenir. Bu taşlar, gençlerin kavuşmasına karşı gelen herkesi öldürür. Rivayete göre çiftin ruhları sık sık bu bölgeye uğrar, çocuklarla konuşurlarmış.

Aşk Vadisi, Aşıklar Vadisi veya Bağlıdere isimleri ile bilinen vadi böyle bir hikayeye sahip. Etkileyici olan tek şey hikaye değil, vadinin kendisidir. Balon turu yapmak isteyenler için de burası en güzel konumdur. Estetik görüntü ve güzellikleri sayesinde Peri Bacaları Aşk Vadisinin güzelliğine güzellik katmaktadır.

Zemi Vadisi

Kapadokya’nın en uzun parkurlarından biri konumundadır. Uzunluğu yaklaşık 5600 metre olan Zemi Vadisi adını vadinin içinden geçen Zemi Deresi’nden alıyor.

Vadi’yi gezerken erik, dur, kiraz, armut, kayısı, vişne, fındık ağaçlarıyla karşılaşırsınız. Geziniz sırasında da Sarnıç Kilisesi, El Nazar Kilisesi ve Karabulut Kilisesi, Görkündere ve Saklı Kilise karşınıza çıkar.

Devrent Vadisi

Bir diğer adı Hayal Vadisi’dir. Bunun nedeni ise burada bulunan Peri Bacaları’nın şekillerinin hayvan ve insan şekillerine benzemesidir. Hayal Vadisi’nde bulunan en ilginç ve ilgi çeken Peri Bacası deve şeklinde olanıdır. Adı gibi herkesi hayallere daldıran Hayal Vadisi, insanı bambaşka bir diyar ve dönemdeymiş gibi hissettiriyor.

Kızılçukur Vadisi

Bir diğer adıyla Kızıl Vadi’dir. Kızıl tüf kayalardan oluşur ve güneşin batışı sırasında da bu kızıllık daha koyu bir hale bürünerek kendisine hayran bırakır. Çok girinti ve çıkıntıya sahip olduğu için gezmesi biraz zor olabiliyor.

Gezi sırasında birkaç tünel ile karşılaşılmaktadır. Bu merak uyandırıcı tünellerin en uzunu ise yaklaşık 37 metreden oluşuyor.

Ihlara Vadisi

Eski kaynaklarda adının Peristremma olduğu görülmüştür. Dünyadaki kanyonlar arasında önemli bir yere sahiptir ve yüzlerce kilise vardır. Bu kiliselerin birkaçı ziyaretçilere de açıktır.

Ihlara Vadisini diğer vadilerden ayıran en büyük özellik, eski zamanlarda burada insanların yaşadığı en büyük vadi olmasıdır. Melendiz nehri de buradan geçer aynı zamanda. Vadinin muazzam doğası en dikkat çekici özelliklerinden biridir. Bağ ve bahçelerden oluşan yemyeşil ve muazzam bir alana ve birçok kiliseye sahiptir.

Kapadokya seyahatinizde asla riske atılmayacak bir konu ise konaklamadır. Kusursuz bir konaklama deneyimi sunmak üzere sizleri MDC Hotel‘de ağırlamaktan mutluluk duyarız. MDC Hotel’de kaldığınız sürede aynı zamanda Kapadokya’daki aktivitelerinizi arttırmak istiyorsanız MDC Hotel‘in kendi bünyesinde düzenlediği aktivitelere de katılabilirsiniz. Mağara otel konseptindeki odalarımızın ferah yapısı , otelin temizliği, mükemmel hizmet ve personelimizin ilgili ve yardımsever tutumu ile sizlere bir otelde aradığınız özelliklerin daha da fazlasını sunuyoruz. Konaklamanızı planlamak için ihtiyaçlarınıza en uygun odayı hemen rezerve edebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kapadokya Rehberi