Paşabağ Vadisi

Paşabağ Vadisi

Türkiye’nin her açıdan muazzam bölgesi Kapadokya, tarihi ve doğal güzellikleriyle bizleri kendisine hayran bırakmayı başaran bir bölge konumundadır. Yeryüzüne dantel gibi işlenmiş, bir ressamın elinden çıkmışçasına tuvale en güzel renkler kullanılarak resmedilmiş bir yer Kapadokya. Tarihi açıdan karşımıza çıkan yeraltı şehirleri, kiliseleri, şapelleri, manastırları ve dahası bizleri tarihe doyuruyor. Öbür taraftan da doğal güzelliklerinde ayrı bir muhteşemlik seziyoruz.

Büyük şehirlerin stresinden, koşuşturmacasından sıkılanlar için Kapadokya huzurun adresi desek yalan olmaz. Söz konusu güzellikler arasında da vadiler yer alıyor. Birçok vadiye ev sahipliği yapan Kapadokya’da Kızılçukur Vadisi, Aşk Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Zelve Vadisi gibi önemli vadiler bulunuyor. Bu yazımızda Kapadokya’nın önemli vadilerinden birisi olan Paşabağ Vadisi hakkında pek çok bilgi edineceksiniz.

Paşabağ Vadisi
https://www.goreme.com/images/pasabag-1.jpg

Paşabağ Vadisi Gezi Rehberi

Paşabağ Vadisi ya da bilinen bir diğer adıyla Rahipler Vadisi. Kapadokya’da yer alan en karakteristik yerlerden birisidir. Türkiye dahil, dünyanın birçok yerinden de binlerce turisti ağırlamaktadır. Ayrıca Paşabağ Vadisi’nde önemli kiliseler de bulunmaktadır.

Harika peri bacalarını göreceğiniz vadide şaşıracağınız pek çok şey de olacak. Vadiye girerken jandarma bölgesi göreceksiniz. Fakat bu jandarma bölgesi bile Kapadokya’nın yaşam koşullarına ya da yaşam tarzına uymuş bir haldedir. Çünkü jandarma bölgesi bile bir peri bacasının içine oyulmuş şekildedir.

Bir söylentiye göre çok eski zamanlarda bu vadi keşişlerin inzivaya çekildiği bir yer olarak biliniyor. Fakat Paşabağ Vadisi’ne ayak bastığınızda bunun aslında bir söylenti olmadığını fark ediyorsunuz. Çünkü burası o kadar sessiz ve sakin ki, keşişlerin Paşabağ Vadisi’ni inziva bölgesi olarak seçmelerine hak veriyorsunuz.

Dış dünyadan kendilerini ellerinden gelen en iyi şekilde soyutlamak amacıyla yapılan odalar, daha çok iç kısımlara oyulmuştur. Odalar dışında da burada mutfaklarla da karşılaşırsınız. Aynı zamanda da duvarlarında freskler yer alan şapeller de mevcut. Bu vadi aynı zamanda Aziz Simeon’un yaklaşık 15 sene boyunca inzivaya çekildiği yer olarak bilinir.

Paşabağ Vadisi Alışveriş

Vadiye girip de ilerlemeye başladığınız zaman ise karşınıza bir diğer inziva bölümü daha çıkıyor. Bu inziva bölümünden sonra da yol ikiye ayrılıyor. İki yolda da gözleriniz görsel şölen yaşıyor. Peri bacalarıyla dolu bu iki yolda yürümeye başladığınızda yürüyüşünüz hiç bitmesin istiyorsunuz.

Eşinize, dostunuza hediyelik bir şeyler almak istiyorsanız da yolun devamında bu tarz ürünler satan yerler var. Ayrıca ne alacağınızı bilmiyorsanız Kapadokya’da hangi hediyelik eşya alınır yazımızı okuyabilirsiniz. Aynı zamanda da acıktıysanız çay ocakları da mevcut. Paşabağ Vadisi’nde karşınıza çıkan üzüm salkımları, dut ağaçları doğayla iç içe olduğunuzu size sürekli hatırlatıyor. Aynı zamanda da burada arıcılık ile uğraşan insanları da görebilirsiniz.

Paşabağ Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Paşabağ Vadisi Avanos-Göreme yolu üzerinde Zelve istikametinde bulunmaktadır. Zelve’ye varmadan önce Paşabağ Vadisi sizleri karşılamaktadır. Vadi, Nevşehir merkeze yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. Paşabağ Vadisi’ne vardığınızda Kapadokya’nın en güzel peri bacaları manzaraları sizleri beklemektedir.

 

Paşabağ Vadisi
https://kvmgm.ktb.gov.tr/Resim/358565,nevsehir-nevsehir-goreme01jpg.png?0

Paşabağ Vadisi Kiliseleri

Söz konusu vadide tıpkı Kapadokya’nın diğer kısımlarında olduğu gibi tarihi kiliseler mevcuttur. Bu kiliseler Balıklı Kilise, Üzümlü Kilise ve Geyikli Kilise’dir.

Balıklı Kilise:

Tahminlere göre 10. yüzyılda yapılmıştır. Balıklı Kilise’ye girdiğinizde kilise girişinin hemen sağında bir hücre şeklindeki güney şapeli dikkatinizi çekecektir. Bu şapel ana yarım daireden oluşur. Aynı zamanda da tek nefli ve beşik tonzludur. Kenarlarında da oturmak için oluşturulmuş platformlar vardır.

Söz konusu ana yarım dairede de kırmızı çerçeve içine alınmış ayakta durup elinde kitap bulunan diğer eliyle de kutsanan Hz. İsa vardır. Aynı zamanda içi noktalı üçgen daireler yer alır. Kilisede bir adet Malta Haçı bulunur ve bu Malta Haçı da daireler ile süslenmiştir.

Paşabağ Vadisi
https://kvmgm.ktb.gov.tr/Resim/358572,nevsehir-nevsehir-goreme03jpg.png?0

Üzümlü Kilise:

Ne yazık ki kilisenin giriş kısımları yıkılmıştır. Giriş kapısında yer alan tahta oturmuş, kucağında bebek İsa bulunan Hz. Meryem tasviri dikkat çekmektedir. Aynı zamanda da haç taşıyan Mikail ve Cebrail çizimleri de bulunmaktadır.

Geyikli Kilise:

Kilise adını içinde yer alan geyik tasvirinden alır. Özellikle kilisenin içinde bulunan resimlerin az olması dikkat çekici bir noktadır. Bunun nedeni ise 7. yüzyılda ortaya çıktığını bildiğimiz ikonaklastik dönemi öncesinde resimlere karşı aldıkları bazı tutumlardan dolayı olduğu düşünülüyor. Kilisede turistleri en çok cezbeden şey ise tavanda yer alan haç kabartmaları ve haç resimleridir.

Paşabağ Vadisi
https://kapadokya.edu.tr/MediaUploader/Meskendir%20Vadisi%20-%20Kapadokya%20(yatay2)_3.jpg

Kapadokya’da Gezilecek Diğer Vadiler

Aşk Vadisi

Çok uzun yıllar önce, günümüzde Aşk Vadisi dediğimiz yer aslında bir köydü. Bu köyde de yaşayan on sülale varmış. Köyde yaşayan iki sülale arasında günün birinde kavga çıkmış, kavga yüzünden de köy ikiye ayrılmış ve insanlar birbirleriyle konuşmaz olmuş. Bir gün durumdan şikayetçi olan iki köylü, birbirine düşman iki taraftan birer genci alıp tanıştırma kararı vermişler. Gençler de birbirlerini görür görmez aşık olmuşlar. Durumu anlayan kavgalı köylüler, gençleri ayırmak için ellerinden geleni yapsalar da başarılı olamamışlar. En sonunda da gençleri evlendirmeye karar vermişler. Aradan zaman geçmiş, çiftin bir çocuğu olmuş. Ancak bu durum bile kavgalı aileleri barıştırmaya yetmemiş. En sonunda da oğlanı öldürmüşler. Zavallı kız, kocasının ölümüne dayanamamış ve intihar etmiş. İki aşığın ölümünden sonra da Allah’ın köyde yaşayan insanları cezalandırmak adına taş yağdırdığı söylenir. Bu taşlar, gençlerin kavuşmasına karşı gelen herkesi öldürür. Rivayete göre çiftin ruhları sık sık bu bölgeye uğrar, çocuklarla konuşurlarmış.

Aşk Vadisi, Aşıklar Vadisi veya Bağlıdere isimleri ile bilinen vadi böyle bir hikayeye sahip. Etkileyici olan tek şey hikaye değil, vadinin kendisidir. Balon turu yapmak isteyenler için de burası en güzel konumdur. Estetik görüntü ve güzellikleri sayesinde Peri Bacaları Aşk Vadisinin güzelliğine güzellik katmaktadır.

Zemi Vadisi

Kapadokya’nın en uzun parkurlarından biri konumundadır. Uzunluğu yaklaşık 5600 metre olan Zemi Vadisi adını vadinin içinden geçen Zemi Deresi’nden alıyor.

Vadi’yi gezerken erik, dur, kiraz, armut, kayısı, vişne, fındık ağaçlarıyla karşılaşırsınız. Geziniz sırasında Sarnıç Kilisesi, El Nazar Kilisesi ve Karabulut Kilisesi, Görkündere ve Saklı Kilise karşınıza çıkar.

Devrent Vadisi

Bir diğer adı Hayal Vadisi’dir. Bunun nedeni ise burada bulunan Peri Bacaları’nın şekillerinin hayvan ve insan şekillerine benzemesidir. Hayal Vadisi’nde bulunan en ilginç ve ilgi çeken Peri Bacası deve şeklinde olanıdır. Adı gibi herkesi hayallere daldıran Hayal Vadisi, insanı bambaşka bir diyar ve dönemdeymiş gibi hissettirir.

Kızılçukur Vadisi

Bir diğer adı Kızıl Vadi’dir. Kızıl tüf kayalardan oluşur ve güneşin batışı sırasında da bu kızıllık daha koyu bir hale bürünerek kendisine hayran bırakır. Çok girinti ve çıkıntıya sahip olduğu için gezmesi biraz zor olabilir. Gezi sırasında sizleri birkaç tünel ile karşılaşılmaktadır. Bu merak uyandırıcı tünellerin en uzunu ise yaklaşık 37 metre’dir. Kızılçukur Vadisi ATV turu, yürüyüş turu ve at turu rotalarının gözde mezkezlerinden birisidir.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi eski kaynaklarda Peristremma adı ile bilinmektedir. Dünyadaki kanyonlar arasında önemli bir yere sahiptir ve içerisinde yüzlerce kilise vardır. Bu kiliselerin birkaçı ziyaretçilere de açıktır.

Ihlara Vadisini diğer vadilerden ayıran en büyük özellik, eski zamanlarda burada insanların yaşadığı en büyük vadi olmasıdır. Melendiz nehri de buradan geçer. Vadinin muazzam doğası en dikkat çekici özelliklerinden biridir. Bağ ve bahçelerden oluşan yemyeşil ve muazzam bir alana ve birçok kiliseye sahiptir.

Kapadokya Otel Rezervasyon

Kapadokya seyahatinizde asla riske atılmayacak bir konu ise konaklamadır. Kusursuz bir konaklama deneyimi sunmak üzere sizleri MDC Hotel‘de ağırlamaktan mutluluk duyarız. MDC Hotel’de kaldığınız sürede aynı zamanda Kapadokya’daki aktivitelerinizi arttırmak istiyorsanız MDC Hotel‘in kendi bünyesinde düzenlediği aktivitelere de katılabilirsiniz. Mağara otel konseptindeki odalarımızın ferah yapısı , otelin temizliği, mükemmel hizmet ve personelimizin ilgili ve yardımsever tutumu ile sizlere bir otelde aradığınız özelliklerin daha da fazlasını sunuyoruz. Konaklamanızı planlamak için ihtiyaçlarınıza en uygun odayı hemen rezerve edebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kapadokya Rehberi

Şimdi Ara