Zelve Vadisi ve Açıkhava Müzesi

Zelve Vadisi

Zelve Vadisi ve Açıkhava Müzesi Kapadokya’da muhakkak gezilmesi gereken yerlerden biridir. Kapadokya’nın en eski ve en çok kullanılmış yerleşim yeri olarak biliyoruz. Üç vadiden oluşan yer, bünyesinde birçok kilise, manastır ve yerleşim yeri barındırıyor. Kaya evler ile dolu olan Zelve Vadisi, bizlere görsel şölen sunuyor.

Hristiyanlığın yayılmaya başladığı ilk yerdir. Ondan sonra ise söz konusu tarihi yer, hayatına bir köy olarak devam etmiştir. Vadinin köy olduğu dönemlere ait bir cami de bulunuyor. Bu caminin tam karşısında da manastır yer almaktadır. Zelve Vadisi, Kapadokya bölgesinin en çok Peri Bacasına sahip yeridir.

Bir ören yeri olan bu vadi aynı zamanda birçok tünele de sahiptir ve bu tüneller ne kadar ilgi çekici olsa da bazı kısımları yıkılmıştır. Böylelikle de vadinin bazı bölümleri de ziyarete kapanmıştır. Vadi yamacında bulunan ve dikkatinizi çekecek olan boydan boya yapılmış güvercinlikler de vardır.

Zelve Vadisi’nde aynı zamanda konserler de düzenleniyor. Bu tarz etkinlikler ve konaklama için MDC Hotel‘i tavsiye ederim.

Zelve Vadisi ve Açık Hava Müzesi
https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/770×0/5cada26367b0a9603cc86ba0.jpg

Zelve Açıkhava Müzesi

Zelve Vadisi ve Açıkhava Müzesi Kapadokya’nın önemli bölgelerindendir. Ucu sivri, gövdesi geniş birçok Peri Bacalarına ev sahipliği yapar. Müzede bulunan mağaralara giriş yaptığınız zaman duvarlarda hayvan ve insan figürlerinin yanı sıra birçok freskle de karşılaşırsınız. Aynı zamanda müzenin içinde yer alan kiliseler de buranın değerine değer katıyor. Kiliseler dışında müzenin içerisinde bir adet cami de vardır. Zelve Açıkhava Müzesi’nde bulunan evlerin üzerine işlenen işçilik şaheser niteliğindedir. Balıklı Kilise, Üzümlü Kilise ve Geyikli Kilise’nin özellikleri de görülmeye değer güzelliktedir.

Zelve Vadisi ve Açık Hava Müzesi
https://live.staticflickr.com/4634/38700741614_d43e8a14d2_b.jpg

Balıklı ve Üzümlü Kilise

Bir manastıra ait olan Balıklı ve Üzümlü Kilise, Zelve’nin üçüncü vadisinde yer alıyor. Ne yazık ki kilisenin giriş kısımları yıkılmıştır. Giriş kapısında yer alan tahta oturmuş, kucağında bebek İsa bulunan Hz. Meryem tasviri dikkat çekmektedir. Aynı zamanda da haç taşıyan Mikail ve Cebrail çizimleri de bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda ise Balıklı ve Üzümlü Kiliselerin 10. yüzyıldan kalma olduğu belirtilmiştir. Kilisedeki apsiste bulunan çerçeve içerisinde Hz. İsa tasviri yer almaktadır.

Geyikli Kilise

Kilisedeki dikkat çeken nokta, duvarlarındaki kabartmalı haçlar ve geyik tasvirleridir. İkonoklasik döneme ait olan Geyikli Kilise, vadinin en önemli kiliselerinden biridir.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kapadokya Rehberi

Şimdi Ara