Kapadokya Vadi Turları

Kapadokya Vadi Turları

Ünü dünyaya yayıldığı üzere Kapadokya, Türkiye’nin en önemli turistik bölgelerinden biridir. Tarihi ve doğal güzellikleri aynı anda yaşamak isteyenlerin uğrak yeridir. Gezilecek birçok yer vardır. Bunlardan biri de vadilerdir. MDC Hotel olarak Kapadokya Vadi Turları hizmetimiz ile bölgenin önemli ve ünlü vadilerini gezme imkanını misafirlerimiz için sunmaktayız.

GÜVERCİNLİK VADİSİ

Kapadokya’da gezilecek vadiler arasında en göz alıcısıdır. Bilinene göre bu bölgede 9. Yüzyılda güvercin yetiştiriciliği yapılmaya başlanır. Bölgede yaşayanlar, güvercin gübresinin özellikle üzüm yetiştirmede çok faydalı olduğunu görürler. Böylelikle de vadide o günden bu yana hep güvercinler yetiştirilmiş. Vadide, birçok insanın bihaber olduğu, yaklaşık 15 metrelik yükseklikten akan bir şelale de mevcut. Güvercinlik Vadisi, Uçhisar’dan başlayan, Göreme’ye kadar ulaşan yaklaşık 4 kilometrelik bir alanı kaplıyor.

GÜLLÜDERE VADİSİ

Tıpkı Kapadokya’nın diğer vadilerinde olduğu gibi Güllüdere Vadisi’nde de birçok manastır, kilise ve barınma yerleriyle karşılaşırız. Burada doğa yürüyüşleri, trekking, gibi doğa sporlarını yapabilirsiniz. İki bölüme ayrılan Güllüdere Vadisi parkurunun bir kısmında, zamanında keşiş ve rahiplerin inzivaya çekildiği yerleşim alanları vardır. Söz konusu yerleşim alanları kayalara oyulmuştur. Direkli Kilise, , Haçlı Kilise (Aziz Agathangelus Kilisesi), Anna Kilisesi, Ayvalı Kilise, Üç Haçlı Kilise bulunmaktadır.

Kapadokya Vadi Turları

AŞK VADİSİ

Çok uzun yıllar önce, günümüzde Aşk Vadisi dediğimiz yer aslında bir köydü. Bu köyde de yaşayan on sülale varmış. Köyde yaşayan iki sülale arasında günün birinde kavga çıkmış, kavga yüzünden de köy ikiye ayrılmış ve insanlar birbirleriyle konuşmaz olmuş. Bir gün durumdan şikayetçi olan iki köylü, birbirine düşman iki taraftan birer genci alıp tanıştırma kararı vermişler. Gençler de birbirlerini görür görmez aşık olmuşlar. Durumu anlayan kavgalı köylüler, gençleri ayırmak için ellerinden geleni yapsalar da başarılı olamazlar.

En sonunda da gençleri evlendirmeye karar verirler. Aradan zaman geçmiş, çiftin bir çocuğu olmuş. Ancak bu durum bile kavgalı aileleri barıştırmaya yetmemiş. En sonunda da oğlanı öldürmüşler. Zavallı kız, kocasının ölümüne dayanamamış ve intihar etmiş. İki aşığın ölümünden sonra da Allah’ın köyde yaşayan insanları cezalandırmak adına taş yağdırdığı söylenir. Bu taşlar, gençlerin kavuşmasına karşı gelen herkesi öldürür.

Rivayete göre çiftin ruhları sık sık bu bölgeye uğrar, çocuklarla konuşurlarmış. Aşk Vadisi, Aşıklar Vadisi veya Bağlıdere isimleri ile bilinen vadi böyle bir hikayeye sahip. Etkileyici olan tek şey hikaye değil, vadinin kendisidir. Balon turu yapmak isteyenler için de burası en güzel konumdur. Estetik görüntü ve güzellikleri sayesinde Peri Bacaları Aşk Vadisinin güzelliğine güzellik katmaktadır. Özellikle balayı çiftlerine bu vadiyi gezmelerini tavsiye ederiz.

ZEMİ VADİSİ

Kapadokya’nın en uzun parkurlarından biri konumundadır. Uzunluğu yaklaşık 5600 metre olan Zemi Vadisi adını vadinin içinden geçen Zemi Deresi’nden alıyor. Vadi’yi gezerken erik, dur, kiraz, armut, kayısı, vişne, fındık ağaçlarıyla karşılaşırsınız. Geziniz sırasında da Sarnıç Kilisesi, El Nazar Kilisesi ve Karabulut Kilisesi, Görkündere ve Saklı Kilise karşınıza çıkar.

PAŞABAĞ RAHİPLER VADİSİ

Paşabağ Vadisi veya Rahipler Vadisi olarak da biliniyor. Fakat en yaygın ismi Zelve Vadisi’dir. Bölgenin özelliği ise eski zamanlarda keşişlerin inzivaya burada çekilmesidir. Buraya gidip gezildiği zaman etraftaki sessizlik ve huzur görüldüğü zaman keşişlere hak vermemek olmuyor. Etrafta birçok dut ağacı, üzüm ağaçları yer alıyor. Aynı zamanda arıcılıkla uğraşan insanları göremeniz de mümkün.

DEVRENT VADİSİ

Bir diğer adı Hayal Vadisi’dir. Bunun nedeni ise burada bulunan Peri Bacaları’nın şekillerinin hayvan ve insan şekillerine benzemesidir. Hayal Vadisi’nde bulunan en ilginç ve ilgi çeken Peri Bacası deve şeklinde olanıdır. Adı gibi herkesi hayallere daldıran Hayal Vadisi, insanı bambaşka bir diyar ve dönemdeymiş gibi hissettiriyor.

Kapadokya Vadi Turları

KIZILÇUKUR VADİSİ

Bir diğer adıyla Kızıl Vadi’dir. Kızıl tüf kayalardan oluşur ve güneşin batışı sırasında da bu kızıllık daha koyu bir hale bürünerek kendisine hayran bırakır. Çok girinti ve çıkıntıya sahip olduğu için gezmesi biraz zor olabiliyor. Gezi sırasında birkaç tünel ile karşılaşılmaktadır. Bu merak uyandırıcı tünellerin en uzunu ise yaklaşık 37 metreden oluşuyor.

PANCARLIK VADİSİ

İnsanı büyüleyen en önemli özelliği, buradaki kayaların birkaç rengin tonundan oluşmasıdır. Pancarlık vadisi dendiği zaman akla gelen ilk şey bu vadide bulunan, en az Kapadokya’daki diğer kiliseler kadar büyüleyici olan Pancarlık Kilisesi’dir.

GOMEDA VADİSİ

Vadi ismini Gomeda Harabeleri’nden alıyor. Gomeda vadisinde ucu bucağı olmayan bir sürü tünel mevcut. Üstelik bu tünellerin iç kısımları zifiri karanlıktır. Söz konusu mağaralardan biri eski zamanlarda yağmur sularının biriktirildiği yer olarak kullanılıyordu, günümüzdeyse kavak ağaçlarını sulamak için kullanılıyor. Gomeda Vadisi’nin ziyaretçi sayısı diğer vadilere göre daha azdır, bunun sebebi ise Gomeda Vadisi’nde diğer vadilerde çokça gördüğümüz Peri Bacalarına pek fazla denk gelinmediğinden kaynaklandığı fikri var. Burada ortalama 600 hane var olduğu tahmin edilmekle beraber 2 kilise, 1 yeraltı şehri vardır. Zamanında ise burada Rumlar yaşamıştır.

Rivayete göre Gomeda Vadisi perilerin uğrak yeriymiş. Aynı zamanda da iyilik ve kötülük savaşlarının muharebe alanıymış. Söylenene göre kötülük, savaşı kaybetmiş ve vadideki bir mağaranın derinliklerine inerek uzun bir uykuya dalmış. İyilik tamamen dünyadan silinip yok olunca uykudan uyanacakmış. Vadinin mağaraları oldukça ürkütücüdür. Bundan dolayı da 2007 yılında Türk yönetmen Tan Tolga Demirci bu vadide bir korku filmi çekerek filmin adını da Gomeda yapmıştır. Gomeda Vadisi, Kapadokya Vadi Turları arasında çok önemli bir yer kapsar.

IHLARA VADİSİ

Eski kaynaklarda adının Peristremma olduğu görülmüştür. Dünyadaki kanyonlar arasında önemli bir yere sahiptir ve yüzlerce kilise vardır. Bu kiliselerin birkaçı ziyaretçilere de açıktır. Ihlara Vadisini diğer vadilerden ayıran en büyük özellik, eski zamanlarda burada insanların yaşadığı en büyük vadi olmasıdır. Melendiz nehri de buradan geçer aynı zamanda. Vadinin muazzam doğası en dikkat çekici özelliklerinden biridir. Bağ ve bahçelerden oluşan yemyeşil ve muazzam bir alana ve birçok kiliseye sahiptir.

MDC Hotel olarak sunduğumuz Kapadokya Vadi Turları hizmetimizde misafirlerimizin tercihlerine göre vadi turu planlaması yapmaktayız. Burada kaleme aldığımız tüm vadileri bir gün içerisinde gezmek mümkün değildir. Bu sebeple gezmeyi planladığınız vadileri önceden acentamıza bildirerek ya da otel rezervasyonunuz ile bizlere ileterek en doğru planlamayı yapmayı sağlayabiliriz.

Şimdi Ara