onwin yeni giriş casino siteleri
Kapadokya Vadi Turları

Kapadokya Vadi Turları

Kapadokya Vadi Turları

Kapadokya, hem tarihi hem de doğal açıdan güzelliklerle doludur. Attığınız her adımda karşınıza bir tarih, başınızı çevirdiğiniz her yerde bir doğal güzellik karşınıza çıkar. Doğal güzellikleri oluşturan Kapadokya vadilerinin içerisinde görebileceğiniz pek çok güzellik vardır. Rahatladığınızı hissedeceğiniz vadilerde özellikle yürüyüş yapmak, Kapadokya gezinize farklı bir bakış açısı katar. Bundan dolayı Kapadokya vadilerinde katılabileceğiniz çeşitli Kapadokya Vadi Turları bulunmaktadır.

Kapadokya Vadi Turları (Yürüyüş Turu 1) Güzergahı

  • Gomeda Vadisi
  • Mustafapaşa
  • Zemi Vadisi

Kapadokya bölgesinde katılım sağlayabileceğiniz yürüyüş turları ile Kapadokya bölgesindeki vadilerin tadını çıkarabilirsiniz. Söz konusu yürüyüş turlarımızdan birinin güzergahlarını ise sizlere kısaca anlatalım. Kapadokya’nın gizemlerle dolu vadilerinden biri olan Gomeda Vadisi ile birinci yürüyüş turumuz başlayacaktır. Burada 2.5-3 saatlik bir yürüyüş düzenlenecektir. Söz konusu vadinin hem güzelliğini görecek, kendinizi farklı diyarlara gitmiş gibi hissedeceksiniz.

Turumuzun devamında ise vadilerden bağımsız olarak Kapadokya’da yer alan bir köye uğrayacağız. Mustafapaşa, güzellikler ile dolu bir yerdir. Geziniz esnasında keyif alacak, bu anları aklınızdan çıkaramayacaksınız.

Turumuzun son durağı ise Kapadokya’ya uğradığınız takdirde mutlaka görmeniz gereken bir vadi olacaktır. Zemi Vadisi, içerisinde tıpkı diğer vadiler gibi hem tarihi hem de doğal güzelliği barındırmaktadır.

Bu yürüyüş turu için fiyatlandırma kişi başı 182 Euro’dur. İki kişi için kişi başı 110, 3 kişi için kişi başı 86, 4 kişi için kişi başı 75 Euro’dur.

Kapadokya Vadi Turları (Yürüyüş Turu 2) Güzergahı

  • Güvercinlik Vadisi
  • Akvadi
  • Kılıçlar Vadisi
  • Güllüdere Vadisi

İkinci yürüyüş turumuz ise sadece vadilerden oluşmaktadır. Güvercinlik Vadisi ile başlayacağınız turda söz konusu vadide yer alan güvercinlikler sizleri şaşkına çevirecektir. Devamında ise Akvadi ile devam edilecektir. Akvadi’nin güzelliği, manzarası sizi büyüleyecektir. Bir diğer Kapadokya vadisi Kılıçlar Vadisine uğrayacak, son durak ise Güllüdere Vadisi olacaktır. Güneş ışınları sayesinde vadinin kayalıklarının gül rengine dönüşmesi ise daha önce karşılaşmadığınız bir manzaraya şahit olmanızı sağlayacaktır.

Bu yürüyüş turu için fiyatlandırma kişi başı 182 Euro’dur. İki kişi için kişi başı 110, 3 kişi için kişi başı 86, 4 kişi için kişi başı 75 Euro’dur.

Kapadokya Vadi Turları (Yürüyüş Turu 3) Güzergahı

  • Ihlara Vadisi
  • Belisırma Köyü

Bu yürüyüş turumuz ise Kapadokya’nın en değerli vadisini gezerek sürecektir. Yaklaşık 16 kilometrelik bir yürüyüş olacaktır Ihlara Vadisi’nde. Buradaki kiliseleri görecek tarih ve doğal güzelliklerin bir arada olmasının en güzel örneği ile karşı karşıya geleceksiniz. Ihlara Vadisi’nin hemen ardından ise son durağınız doğanın içinde yer alan Belisırma Köyü olacaktır. Huzuru hissedeceğiniz bu köyde de kuş cıvıltıları ile yeşilliğin bir araya gelişine şahit olacaksınız.

Bu yürüyüş turu için fiyatlandırma kişi başı 182 Euro’dur. İki kişi için kişi başı 110, 3 kişi için kişi başı 86, 4 kişi için kişi başı 75 Euro’dur.

Kapadokya Vadi Turları Fiyatı

Turlarımız farklı güzergahlara ve gezilecek yerlere sahip olduğu için fiyatta da değişiklikler olmaktadır.

İçerisinde Gomeda Vadisi ve Zemi Vadisi bulunan turumuzun fiyatı kişi başı 1500 TL’dir. Diğer yandan da Güvercinlik Vadisi, Akvadi, Kılıçlar Vadisi ve Güllüdere Vadisini içinde barındıran turumuz da aynı şekilde kişi başı 1500 TL’dir. Son olarak Ihlara Vadisini baştan sona gezeceğiniz üçüncü turumuz ise diğerlerinden daha farklı bir fiyata sahiptir. Söz konusu turumuza katılmak istediğiniz takdirde fiyatı 1600 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Kapadokya Vadi Turları Ne Kadar Sürer?

Söz konusu Kapadokya bölgesinde yer alan vadileri baştan sona gezeceğiniz turlarımız gün boyu sürmektedir. Sabahın erken saatlerinde başlayıp ortalama gün batımına kadar devam etmektedir. Bundan dolayı da misafirlerimizden bu konu ile alakalı bir ricamız vardır. Söz konusu turlarımızdan birine katılmaya karar verdikleri takdirde tüm günlerini bu tura ayırmaları gerekmektedir.

Kapadokya Vadi Turları Hangi Mevsimde Yapılır?

Attığınız her adımda hem doğası hem de tarihi ile sizleri büyüler Kapadokya. Her mevsimde sizlere farklı güzellikte manzaralar sunmaktadır. Bundan dolayı da misafirlerimizi söz konusu güzelliklerden mahrum bırakmamak adına turlarımız her mevsimde, yılın 365 günü düzenlenmektedir. Hava koşulları çok kötü olmadığı takdirde bu turlarımıza istediğiniz zaman katılım sağlayabilirsiniz.

Doğayla iç içe, tarihi zenginliklerle dolu bir yeri gezmek istiyorsanız, Kapadokya bölgesi sizler için biçilmiş birer kaftan niteliğindedir. Yılda binlerce turiste kapılarını açan bölgeyi mutlaka ziyaret edin. Tüm bunların dışında da söz konusu turlarımızdan birine katılmak, Kapadokya’daki günlerinize güzellik katmak istiyorsanız da bizlerle iletişime geçmeyi unutmayın.

Kapadokya Vadileri

Ünü dünyaya yayıldığı üzere Kapadokya, Türkiye’nin en önemli turistik bölgelerinden biridir. Tarihi ve doğal güzellikleri aynı anda yaşamak isteyenlerin uğrak yeridir. Gezilecek birçok yer vardır. Bunlardan biri de vadilerdir. MDC Hotel olarak Kapadokya Vadi Turları hizmetimiz ile bölgenin önemli ve ünlü vadilerini gezme imkanını misafirlerimiz için sunmaktayız.

Güvercinlik Vadisi

Kapadokya’da gezilecek vadiler arasında en göz alıcısı Güvercinlik Vadisi’dir. Bilinene göre bu bölgede 9. Yüzyılda güvercin yetiştiriciliği yapılmaya başlanmıştır. Bölgede yaşayanlar, güvercin gübresinin özellikle üzüm yetiştirmede çok faydalı olduğunu görülmüştür. Böylelikle de vadide o günden bu yana hep güvercinler yetiştirilmiş. Vadide, birçok insanın bihaber olduğu, yaklaşık 15 metrelik yükseklikten akan bir şelale de mevcut. Güvercinlik Vadisi, Uçhisar’dan başlayan, Göreme’ye kadar ulaşan yaklaşık 4 kilometre genişliğindedir.

Güllüdere Vadisi

Tıpkı Kapadokya’nın diğer vadilerinde olduğu gibi Güllüdere Vadisi’nde de birçok manastır, kilise ve barınma yerleriyle karşılaşırız. Burada doğa yürüyüşleri, trekking, gibi doğa sporlarını yapabilirsiniz. İki bölüme ayrılan Güllüdere Vadisi parkurunun bir kısmında, zamanında keşiş ve rahiplerin inzivaya çekildiği yerleşim alanları vardır. Söz konusu yerleşim alanları kayalara oyulmuştur. Direkli Kilise, Haçlı Kilise (Aziz Agathangelus Kilisesi), Anna Kilisesi, Ayvalı Kilise, Üç Haçlı Kilise bulunmaktadır.

Kapadokya Vadi Turları

Aşk Vadisi

Çok uzun yıllar önce, günümüzde Aşk Vadisi dediğimiz yer aslında bir köydü. Bu köyde de yaşayan on sülale varmış. Köyde yaşayan iki sülale arasında günün birinde kavga çıkmış, kavga yüzünden de köy ikiye ayrılmış ve insanlar birbirleriyle konuşmaz olmuş. Bir gün durumdan şikayetçi olan iki köylü, birbirine düşman iki taraftan birer genci alıp tanıştırma kararı vermişler. Gençler de birbirlerini görür görmez aşık olmuşlar. Durumu anlayan kavgalı köylüler, gençleri ayırmak için ellerinden geleni yapsalar da başarılı olamamışlar.

En sonunda da gençleri evlendirmeye karar verirler. Aradan zaman geçmiş, çiftin bir çocuğu olmuş. Ancak bu durum bile kavgalı aileleri barıştırmaya yetmemiş. En sonunda da oğlanı öldürmüşler. Zavallı kız, kocasının ölümüne dayanamamış ve intihar etmiş. İki aşığın ölümünden sonra da Allah’ın köyde yaşayan insanları cezalandırmak adına taş yağdırdığına inanılmıştır. Bu taşlar, gençlerin kavuşmasına karşı gelen herkesi öldürmüştür.

Rivayete göre çiftin ruhları sık sık bu bölgeye uğrar, çocuklarla konuşurlarmış. Aşk Vadisi, Aşıklar Vadisi veya Bağlıdere isimleri ile bilinen vadi böyle bir hikayeye sahip. Etkileyici olan tek şey hikaye değil, vadinin kendisidir. Balon turu yapmak isteyenler için de burası en güzel konumlardan birisidir. Estetik görüntüleri ve güzellikleri sayesinde Peri Bacaları Aşk Vadisinin güzelliğine güzellik katmaktadır. Özellikle balayı çiftlerine bu vadiyi gezmelerini tavsiye etmekteyiz.

Zemi Vadisi

Kapadokya’nın en uzun parkurlarından birisi Zemi Vadisi‘dir. Uzunluğu yaklaşık 5600 metre olan Zemi Vadisi adını vadinin içinden geçen Zemi Deresi’nden alır. Vadi’de erik, dur, kiraz, armut, kayısı, vişne, fındık ağaçlarıyla karşılaşırsınız. Geziniz sırasında Sarnıç Kilisesi, El Nazar Kilisesi ve Karabulut Kilisesi, Görkündere ve Saklı Kilise karşınıza çıkar.

Kılıçlar Vadisi

Kılıçlar Vadisi, Göreme merkeze 15 dakika uzaklıktadır. Zemi Vadisi’ne giden yolun karşısında bulunan vadi, Göreme Açık Hava Müzesi’nin de sol tarafında bulunuyor. Kılıçlar Vadisi 2.7 km uzunluğuyla Kapadokya’nın en küçük vadilerinden birisidir. Ayrıca vadiye motorlu araçların girmesi yasaktır. At turu ve ATV turu vadiyi keşfetmek için en iyi seçeneklerdendir. Vadide Kılıçlar Kilisesi ve Meryem Ana Kilisesi adında iki kilise bulunmaktadır.

Paşabağ Rahipler Vadisi

Paşabağ Vadisi aynı zamanda Rahipler Vadisi olarak da biliniyor. Fakat en yaygın ismi Zelve Vadisi’dir. Burası eski zamanlarda keşişlerin inzivaya çekildiği yerdir. Paşabağ Vadisi’ndeki sessizlik ve huzura şahit olduğunuz zaman keşişlere hak veriyorsunuz. Etrafta birçok dut ağacı ve üzüm ağaçları yer alıyor. Aynı zamanda vadide dolaşırken arıcılıkla uğraşan insanları göremeniz mümkün.

Devrent Vadisi

Devrent Vadisi ya da bir diğer adıyla Hayal Vadisi. Hayal Vadisi ismini almasının nedeni ise burada bulunan Peri Bacaları’nın hayvan ve insan şekillerine benzemesidir. Hayal Vadisi’nde bulunan en ilginç ve ilgi çeken Peri Bacası deve şeklinde olanıdır. Adı gibi herkesi hayallere daldıran Hayal Vadisi, insanı bambaşka bir diyar ve dönemdeymiş gibi hissettirmektedir.

Kapadokya Vadi Turları

Kızılçukur Vadisi

Kızılçukur ya da Kızıl Vadi isimleriyle bilinmektedir. Kapadokya Kızıl Vadi gün batımı manzaraları ile meşhurdur. Vadi, kızıl tüf kayalardan oluşmaktadır. Özellikle güneşin batışı sırasında bu kızıllık daha koyu bir hale bürünerek kendisine hayran bırakmaktadır. Çok girinti ve çıkıntıya sahip olduğu için gezmesi biraz zordur. Gezi sırasında sizleri birkaç tünel ile karşılamaktadır. Bu merak uyandırıcı tünellerin en uzunu yaklaşık 37 metredir.

Pancarlık Vadisi

Farklı renklere ve tonlara sahip kayaçlarıyla Pancarlık Vadisi ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır. Pancarlık Vadisi dendiği zaman akla gelen ilk şey bu vadide bulunan, en az Kapadokya’daki diğer kiliseler kadar büyüleyici olan Pancarlık Kilisesi’dir.

Gomeda Vadisi

Vadinin ismi Gomeda Harabeleri’nden gelmektedir. Gomeda Vadisinde ucu bucağı olmayan bir sürü tünel vardır. Üstelik bu tünellerin iç kısımları zifiri karanlıktır. Söz konusu mağaralardan biri eski zamanlarda yağmur sularının biriktirildiği yer olarak kullanılıyordu, günümüzdeyse kavak ağaçlarını sulamak için kullanılıyor. Gomeda Vadisi’nin ziyaretçi sayısı diğer vadilere göre daha azdır, bunun sebebi ise Gomeda Vadisi’nde diğer vadilerde çokça gördüğümüz Peri Bacalarına pek fazla denk gelinmemektedir. Burada ortalama 600 hane olduğu tahmin edilmekle beraber 2 kilise, 1 yeraltı şehri vardır. Zamanında ise burada Rumlar yaşamıştır.

Rivayete göre Gomeda Vadisi perilerin uğrak yeriymiş. Aynı zamanda da iyilik ve kötülük savaşlarının muharebe alanıymış. Söylenene göre kötülük, savaşı kaybetmiş ve vadideki bir mağaranın derinliklerine inerek uzun bir uykuya dalmış. İyilik tamamen dünyadan silinip yok olunca uykudan uyanacakmış. Vadinin mağaraları oldukça ürkütücüdür. Bundan dolayı da 2007 yılında Türk yönetmen Tan Tolga Demirci bu vadide bir korku filmi çekerek filmin adını da Gomeda yapmıştır. Gomeda Vadisi, Kapadokya Vadi Turları arasında çok önemli bir yer edinmiştir.

Ihlara Vadisi

Eski kaynaklarda Ihlara Vadisi Peristremma olarak geçmektedir. Aynı zamanda vadi, dünyadaki kanyonlar arasında önemli bir yere sahiptir ve yüzlerce kilise vardır. Bu kiliselerin birkaçı ziyaretçilere açıktır. Ihlara Vadisini diğer vadilerden ayıran en büyük özellik, eski zamanlarda insanların yaşadığı en büyük vadi olmasıdır. Melendiz Çayı da buradan geçmektedir. Vadinin muazzam doğası en dikkat çekici özelliklerinden biridir. Bağ ve bahçelerden oluşan yemyeşil ve muazzam bir alana ve birçok kiliseye sahiptir.

Kapadokya Vadi Haritaları

Kapadokyayı gezerken vadi haritaları tam da ihtiyacınız olan şey olabilir. Özellikle hangi bölgeden seyahatinize başlayacağınıza karar vermek ve devamında güzel bir rota çizmek için. Bundan dolayı bu yazımızda sizlere rehberlik etmesi için birkaç Kapadokya vadi haritası koyduk.

MDC Hotel olarak sunduğumuz Kapadokya Vadi Turları hizmetimizde misafirlerimizin tercihlerine göre vadi turu planlaması yapmaktayız. Burada kaleme aldığımız tüm vadileri bir gün içerisinde gezmek mümkün değildir. Bu sebeple gezmeyi planladığınız vadileri önceden acentamıza bildirerek ya da otel rezervasyonunuz ile bizlere ileterek en doğru planlamayı yapmayı sağlayabiliriz.

Call Now Button