Peri Bacaları ile İlgili Kısa Bilgi

Peri Bacaları ile İlgili Kısa Bilgi

Peri bacaları nerede diye sorduğumuzda aklımıza hemen Kapadokya gelir. Birçoğumuz da Kapadokya’yı bu kadar değerli kılan şeyin de Peri Bacaları olduğunu düşünür. Çok uzun yıllar önce burada yaşayan imparatorluklar, uygarlıklar Peri Bacalarını oyup kendilerine sığınacak yer, ibadethane ve daha bir sürü şey yaratmış. Bundan dolayı da diyebiliriz ki evet, peri bacaları çok değerlidir. Dünyanın ve Türkiye’nin bir çok yerinde Peri Bacaları vardır fakat hiçbiri Kapadokya’daki Peri Bacaları kadar eşsiz ve güzel değildir. Bir tepede oturup sessizce Peri Bacalarını izlemek hem bizlere büyük bir keyif hem de huzur veriyor. Kapadokya bölgesinin neredeyse her yerinde görebileceğimiz Peri Bacaları ile ilgili kısa bilgi yazısına hep beraber göz atalım.

https://i2.milimaj.com/i/milliyet/75/0x410/60b8a15855427f03ac28fbcd.jpg

Peri Bacası Nedir?

Kapadokya‘da bolca görebileceğiniz ve sizi kendilerine hayran bırakan peri bacaları koni biçimindeki tepelerinde kaya blogu bulunan yapılardır. Sel suları, yağmur ve rüzgarın sayesinde aşındırdığı tüften var olan yapılardır. Peri Bacaları’nın hiçbiri insanlar tarafından yapılmamış, tamamiyle doğal bir yapı veya oluşumdur.

Kapadokya’da birçok çeşit Peri Bacası görmek mümkün. 1 ile 15 metrelik büyüklüklerde bulunan Peri Bacaları eğer 1 metreden küçük veya 15 metreden büyükse bu yapı Peri Bacası olarak sayılmıyor. Bunun dışında da sivri, mantar şekilli ve sütunlu Peri Bacaları’yla da karşılaşırsanız hiç şaşırmayın. Dünyanın birçok yerinde Peri Bacası bulunmasına rağmen hiçbir yerde Kapadokya’daki kadar yoğun değil. Bundan dolayı da Peri Bacaları Dünyanın 7 Harikası listesine girmiştir.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/78/Toadstool_at_Grand-Staircase_Escalante_badlands.JPG/220px-Toadstool_at_Grand-Staircase_Escalante_badlands.JPG

Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?

Jeolojik dönemlerdeki aktif volkanlar sayesinde günümüzde Peri Bacaları dediğimiz yapılar meydana gelmiştir. Yaklaşık altmış milyon sene önce Torosların yükselmesiyle Anadolu fayını sıkıştırmaya başlar. Böylelikle de yanar dağlar lav püskürtmeye başlar. Yapılan araştırmalar sonucunda ise çok uzun yıllar önce yani milyonlarca yıl önce Kapadokya bölgesi aslında bir iç denizmiş. Böylelikle de yanar dağlardan püsküren lavlar da bu iç denizi kurutmuştur. Sonuç olarak da bir tüf tabakası oluşturmuş. Bu tabakaların içinde de bazalt, kil, kumtaşı ve volkan külü varmış. Bundan dolayı bazı alanlarda daha sert, bazı alanlarda da yumuşak lav birkintileri ortaya çıkmış. Zaman içinde de seller, yağmurlar ve rüzgar sayesinde de söz konusu kısımlar tabir-i caizse bir heykeltraşın elinden çıkmışçasına yontulmaya başlamış. Bu yontulmalar sayesinde de günümüzde büyük hayranlık ve şaşkınlık duyduğumuz adına da Peri Bacaları dediğimiz doğal yapıtlar oluşmuş.

Hititler, Bizanslar, Persler, Selçuklular, Osmanlılar ve daha bir sürü uygarlık söz konusu Peri Bacalarını görmüş. Yaşam alanı ve daha birçok amaçla kullanmış ve günümüze kadar muazzam bir şekilde ulaşmışlar. İçerisine kilise, şapel, manastır oyulan Peri Bacalarına yaptıkları kiliseler için İncil’den birçok hikaye sahnelenmiş, böylelikle de değerlerine daha da çok değer katılmıştır. Peri Bacaları hakkında daha detaylı bir yazı okumak isterseniz Kapadokya Peri Bacaları Oluşumu yazımıza göz atabilirsiniz.

https://iasbh.tmgrup.com.tr/0bcc4a/650/344/0/49/723/428?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2021/02/07/peri-bacalari-nasil-olusturmustur-peri-bacalari-olusumu-hakkinda-bilgiler-e1-1612686066402.jpg

Daha önce de anlattığımız gibi Kapadokya bölgesinde birçok Peri Bacası bulunuyor. Fakat söz konusu Peri Bacaları’nın en yoğun olduğu Kapadokya bölgeleri Uçhisar, Avanos ve Ürgüp bölgelerinin oluşturduğu üçgen bölgenin içidir. Bundan dolayı Nevşehir Peri Bacaları en çok ziyaret edilen bölgedir. Soğanlı Vadisi‘nde de birçok Peri Bacasıyla karşılaşabilirsiniz aynı zamanda. Aksaray Güzelyurt’a bağlı olan Selime bölgesinde de yamaçlara yaslı bir şekilde Peri Bacaları gözükür. Tüm bunların dışında da Paşabağ Vadisi’ne uğramadan geçmeyin diyoruz. Çünkü burası Peri Bacaları’yla doludur. Hem de zamanında keşişlerin inzivaya çekildiği sessiz sakin ve huzurlu bir bölgedir.

Ayrıca Peri Bacaları ile alakalı birçok efsane de vardır.

https://st2.depositphotos.com/42921768/49195/i/450/depositphotos_491955792-stock-photo-moody-panoramic-view-of-the.jpg

Peri Bacaları Efsanesi

Çok uzun yıllar önce Göreme’de çalışkan bir köylü varmış. Bağlarında üzümler bol olurmuş. Yılların getirdiği yorgunluk ve yaşlılıkla eskiden kolaylıkla hallettiği işleri artık zar zor yapmaya başlamış. Bir sene de hasat, tarlasına erken uğramış, fakat işleri de hızlıca halledecek takati kendinde bulamıyormuş. Bir Peri Bacası’nın dibine oturup kara kara düşünmeye başlamış. “burada çok emeğim var, ya kuşlar emeğimi yer, rüzgar hepsini uçurursa’’ demiş. Zavallı adam bunları düşünüp dertlenirken elinde meşalelerle Peri Bacaları’ndan bir sürü peri çıkagelmiş. Adamın tüm işini halletmişler. İşleri bitince de ortadan kaybolmuşlar. Adam ilk başta hayal gördüğünü sanmış fakat sonra tüm bunların çalışkanlığının bir mükafatı olduğunu düşünmüş.

Yaşlı adamın komşuları nasıl olur da eli ayağı tutmayan, yaşlı birinin işleri bu kadar kısa sürede hallettiğine anlam verememişler. Ne yazık ki yaşlı adam vefat etmiş ve komşuları bu sırrı hiçbir zaman öğrenememiş.

Nevşehir Peri Bacaları

Kapadokya bölgesinde Peri Bacaları’nı en güzel Nevşehir’de görebilirsiniz. Bölgedeki çeşitli turlarla Nevşehir Peri Bacaları gezisi daha ilgi çekici olabilir. Özellikle Kapadokya Balon Turu ile kuş bakışı Peri Bacaları’nı görme deneyimi paha biçilemez. Bunun dışında Kırmızı Tur, Mavi Tur, Yeşil Tur gibi Kapadokya Bölge Turu organizasyonlarıyla da Peri Bacaları’nı görebilirsiniz. Özellikle Üç Güzeller Peri Bacaları için Kapadokya Kırmızı Tur tercih edilebilir. Bunlar dışında Kapadokya ATV Turu ve Kapadokya At Turu da vadileri keşfetmek için en iyi seçeneklerdendir. Dilerseniz arabalı turlar, jeep safari turlarına da katılabilirsiniz. HTR Turkey Tours üzerinden güzel bir Kapadokya seyahati planlayabilirsiniz.

Kapadokya Otel Rezervasyon

Kapadokya’nın güzellikleri Peri Bacaları, dünyada görülmesi gereken en önemli yerdir. Aynı zamanda da yolunuz Kapadokya’ya düşer veya tatil amaçlı gidip kalacağınız yer konusunda tereddüt yaşıyorsanız MDC Hotel‘i gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Kusursuz hizmeti ve muazzam odalarıyla Kapadokya deneyiminize huzur katacaktır. Her şeyin dışında da MDC Hotel’in kendi bünyesinde düzenlediği etkinliklere katılıp keyfinize keyif katabilirsiniz. Üstelik Ürgüp’ün merkezinde olan MDC Hotel her yere yakın. Tamamen doğal mağara Otel konsepti de cabası. Her odanın kendine has bir hikayesi de var. Dilerseniz MDC Hotel Restaurant‘ta Kapadokya’daki geleneksel yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Üstelik hem kahvaltıda hem akşam yemeğinde kullanılan ürünler organik ve el yapımı. Bu harika otele Rezervasyon yaptırmak için HTR Turkey Tours ve MDC Hotel ile iletişime geçebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kapadokya Rehberi

Şimdi Ara