Asmalı Konak Nerede Çekildi?

Kapadokya, buram buram tarih kokan, doğasıyla bizi bizden alan bir bölge. Peri Bacalarıyla, gökyüzüne baktığınızda karşınıza serilen balonlarla Türkiye’nin en muhteşem, en önemli bölgelerinden biri. Kapadokya’nın başımızı döndüren birçok etkinliği dışında bazı dizi ve filmlerin de burada çekilmesi dikkatimizi cezbediyor. Türk dizi tarihinin en önemli dizilerinden biri olan Asmalı Konak’a bakalım mesela. Birçok insan ”Asmalı Konak nerede çekildi?” sorusunu arama motorunda aratmıştır muhtemelen. Başladığında gözümüzü televizyondan ayıramadığımız, bizi bizden alıp bir türlü etkisinden çıkamadığımız bir dizidir Asmalı Konak. Yeni bölümlerini eminim hepimiz büyük bir merakla bekliyorduk. Milyonları ekran başına kilitleyen popüler dizi Asmalı Konak’ın ise çekimi Kapadokya’da oldu. Hep beraber diziyi ve dizinin çekildiği yeri inceleyelim.

https://i2.milimaj.com/i/milliyet/75/0x0/6052710945d2a07788d05051.jpg

Asmalı Konak Konusu

Özcan Deniz ve Nurgül Yeşilçay’ın başrollerini paylaştığı bir dizidir. 54 bölüm süren dizi, Türkiye’nin en çok izlenen dizileri arasına girmeyi başarmıştır. Dizi Bahar ve Seymen’in aşk hikayesini konu alır.

Bahar, New York’ta eğitim gören İstanbullu bir ailenin kızıdır. Öbür taraftan da Seymen ise Kapadokya’daki geleneklerine bağlı fakat modern bir ailenin çocuğudur. Bahar ve Seymen tanışıp birbirlerine aşık olurlar. Böylelikle de evlenmek için Kapadokya’ya giderler.

Seymen, ailesiyle beraber adına Asmalı Konak denilen bir konakta yaşar. Bahar ise bu yaşam şekli ve Seymen’e duyulan saygıyı görür ve bu duruma hayran kalır. Zamanının en çok izlenen dizisi olan Asmalı Konak entrika, aşk, güç, çatışmayı içinde barındıran heyecan ve aşk dolu bir dizi.

2000 senesi unutamadığımız, efsane dizisi Asmalı Konak’ın yönemen koltuğu Türkiye’nin en ünlü yönetmenlerinden biri olan Çağan Irmak’a aittir.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/03/Mustafapa%C5%9Fa-Old_Greek_House_%281%29.jpg/1024px-Mustafapa%C5%9Fa-Old_Greek_House_%281%29.jpg

Asmalı Konak Nerede Çekildi?

”Asmalı Konak nerede çekildi?” sorusunu yöneltenleriniz için sizlere bu sorunun cevabını vereceğiz. Asmalı Konak dizisi Kapadokya/Mustafapaşa‘da bulunan Old Greek House adıyla da bildiğimiz bir yerde geçiyor. Konak 1887 senesinde inşa edilmiş. Burası da Yorgos Vasilio isimli bir Rum’un ve ailesinin yazlık eviymiş. 1924 senesinde meydana gelen Türk-Rum mübadele sonrası Yorgos Vasilios ülkesine gönderilmiş. Evi de bir Türk aileye bırakmış. Konak zamanında 10 liraya Öztürk ailesi tarafından satın alınmış ve o zamandan bu yana konağa hala aynı aile sahip. 1992 senesinde de restoran ve otel olarak işletilmeye başlıyor.

Fakat ortada şöyle de bir durum var; söz konusu dizi büyük izleyici kitlesine ulaştıktan sonra diziyi yapan şirket ve konak sahipleri arasında anlaşmazlık çıkıyor ve senaryo gereği yangın çıkarılıyor. Böylelikle de bu konaktan ayrılıp diziyi Ürgüp’ün merkezindeki bir konakta çekmeye devam ediyorlar.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8e/Asmali_Konak_-_panoramio_%281%29.jpg

Asmalı Konak Nerede?

Dizinin çekildiği iki mekan da Ürgüp’tedir. İlk konak yani Old Greek House dediğimiz yer Ürgüp’ten 5 kilometre ilerleyip Mustafapaşa’ya gitmeniz gerekecek. Diziyi çektikleri ikinci mekan ise Ürgüp merkezinden 800 metre mesafededir. Burasını da Yunak Cami’nin tam karşısında görürsünüz.

Old Greek House

Mustafapaşa’nın en ünlü hotel ve restoranlarından biridir. Konak iki kattan oluşur ve üst katında 15 odası mevcuttur. Yatak kapasitesi ise 32’dir. Teras ve büyük bir avluya sahip olan konak, yerli ve yabancı birçok turisti ağırlıyor.

Konağın giriş kısmında da restoran var. Söz ettiğimiz avluda masa ve sandalyeler yer alıyor. Yemek menüsüne baktığınız zaman da Kapadokya bölgesine ait yemeklerin neredeyse tamamını bulabilirsiniz. Aynı şekilde de bu yemekleri otelin sahiplerinden Emine hanım hazırlıyor.

Dizinin çekildiği, daha önce de söz ettiğimiz diğer konak ise Asmalı Konak olarak en fazla ziyaretçiye sahiptir. Aynı zamanda da Asmalı Konak Müzesi diye de adı geçmektedir.

Dizinin sıkı takipçilerinden biri olduğunuzu düşünüyorsanız, Kapadokya’ya yolunuz düştüğü zaman Mustafapaşa’ya uğrayıp Asmalı Konak dizisinin çekildiği Old Greek House’u ziyaret etmeden geri dönmeyin deriz.

Kapadokya seyahatinizde asla riske atılmayacak bir konu ise konaklamadır. Kusursuz bir konaklama deneyimi sunmak üzere sizleri MDC Hotel‘de ağırlamaktan mutluluk duyarız. MDC Hotel’de kaldığınız sürede aynı zamanda Kapadokya’daki aktivitelerinizi arttırmak istiyorsanız MDC Hotel‘in kendi bünyesinde düzenlediği aktivitelere de katılabilirsiniz. Mağara otel konseptindeki odalarımızın ferah yapısı , otelin temizliği, mükemmel hizmet ve personelimizin ilgili ve yardımsever tutumu ile sizlere bir otelde aradığınız özelliklerin daha da fazlasını sunuyoruz. Konaklamanızı planlamak için ihtiyaçlarınıza en uygun odayı hemen rezerve edebilirsiniz.

 

Önceki İçerikKapadokya Gün Doğumu
Sonraki İçerikPaşabağ Vadisi

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kapadokya Rehberi