Kapadokya Peri Bacaları Oluşumu

Kapadokya Peri Bacaları Oluşumu

Kapadokya her açıdan sizi kendine hayran bırakan bir bölgedir. Buram buram tarih kokan açık hava müzeleri, kiliseleri ve daha birçok tarihi yapısıyla mutlaka gidip gezilmesi gereken bir yer. Hatta Türkiye’nin gezilip görülmesi gereken en önemli bölgelerinden biri gözüyle bakılıyor.

Sadece tarihi değil, aynı zamanda doğal güzellikleri de birçok yerde göremeyeceğiniz bir muazzamlıkta. Vadileri ve bu vadilerden Kapadokya manzarasını izlemek size huzur verecektir. Balon turu yapıp bu sefer de Kapadokya’nın güzelliklerini tepeden izlemek de ayrı bir keyif vericidir. Tabi tüm bu tarihi ve doğa güzellikleri arasında tabir-i caizse Kapadokya’yı Kapadokya yapan bazı yapılar var, onlardan birisi peri bacaları. Mantar biçimindeki bu yapılar sanki heykeltraşın elinden çıkmışçasına güzel ve sanat eseri gibidir. Oysa söz konusu Peri Bacaları bir insan eliyle yapılmamıştır. Tamamiyle doğanın yarattığı bir sanat eseridir aslında. Bu durumda da Peri Bacalarına karşı duyduğumuz şaşkınlık ve hayranlık bu noktadan sonra daha da artıyor.

Kapadokya Peri Bacaları

Kapadokya deyince herkesin aklına ilk gelen şey Peri Bacalarıdır. Birçoğumuz da Kapadokya’yı bu kadar değerli kılan şeyin de Peri Bacaları olduğunu düşünür. Çok uzun yıllar önce burada yaşamış imparatorluklar, uygarlıklar Peri Bacalarını oyup kendilerine sığınacak yer, ibadethane ve daha bir sürü şey yaratmış. Bundan dolayı da diyebiliriz ki evet, peri bacaları çok değerlidir. Dünyanın ve Türkiye’nin bir sürü yerinde Peri Bacaları vardır. Fakat hiçbiri Kapadokya’daki Peri Bacaları kadar eşsiz ve güzel değildir. Bir tepede oturup sessizce Peri Bacalarını izleyin. Hem sizlere büyük bir keyif hem de huzur veriyor. Kapadokya bölgesinin neredeyse her yerinde görebileceğimiz Kapadokya Peri Bacaları Oluşumu ile ilgili kısa bilgi yazısına hep beraber göz atalım.

https://i2.milimaj.com/i/milliyet/75/0x410/60b8a15855427f03ac28fbcd.jpg

Kapadokya Peri Bacaları Nedir?

Kapadokya’da bolca görebileceğiniz ve sizi kendilerine hayran bırakan peri bacaları koni biçimindeki tepelerinde kaya bloku bulunan yapılardır. Sel suları, yağmur ve rüzgarın sayesinde aşındırdığı tüften var olan yapılardır. Peri bacalarınnın hiçbiri insanlar tarafından yapılmamış, tamamiyle doğal bir yapı veya oluşumdur.

Kapadokya’da birçok çeşit Peri Bacası görmek mümkün. 1 ile 15 metrelik büyüklüklerde bulunan Peri Bacaları eğer 1 metreden küçük veya 15 metreden büyükse bu yapı Peri Bacası olarak sayılmıyor. Bunun dışında da sivri, mantar şekilli ve sütunlu Peri Bacaları’yla da karşılaşırsanız hiç şaşırmayın. Dünyanın birçok yerinde Peri Bacası bulunmasına rağmen hiçbir yerde Kapadokya’daki kadar yoğun değil. Bundan dolayı da Peri Bacaları Dünyanın 7 Harikası listesine girmiştir.

https://iasbh.tmgrup.com.tr/0bcc4a/650/344/0/49/723/428?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2021/02/07/peri-bacalari-nasil-olusturmustur-peri-bacalari-olusumu-hakkinda-bilgiler-e1-1612686066402.jpg

Kapadokya Peri Bacaları Tarihi

Jeolojik dönemlerdeki aktif volkanlar sayesinde günümüzde Peri Bacaları dediğimiz yapılar meydana gelmiştir. Yaklaşık altmış milyon sene önce Torosların yükselmesiyle Anadolu fayını sıkıştırmaya başlar. Böylelikle de yanar dağlar lav püskürtmeye başlar. Yapılan araştırmalar sonucunda ise çok uzun yıllar önce yani milyonlarca yıl önce Kapadokya bölgesi aslında bir iç denizmiş. Böylelikle de yanar dağlardan püsküren lavlar da bu iç denizi kurutmuştur. Sonuç olarak da bir tüf tabakası oluşturmuş. Bu tabakaların içinde de bazalt, kil, kumtaşı ve volkan külü bulunur. Bu yüzden bazı alanlarda daha sert, bazı alanlarda da yumuşak lav birkintileri ortaya çıkmış. Zaman içinde de seller, yağmurlar ve rüzgar sayesinde de söz konusu kısımlar tabir-i caizse bir heykeltraşın elinden çıkmışçasına yontulmaya başlamış. Bu yontulmalar sayesinde de günümüzde büyük hayranlık ve şaşkınlık duyduğumuz adına da Peri Bacaları dediğimiz doğal yapıtlar oluşmuş.

Hititler, Bizanslar, Persler, Selçuklular, Osmanlılar ve daha bir sürü uygarlık söz konusu Peri Bacalarını görmüş. Yaşam alanı ve daha birçok amaçla kullanmış ve günümüze kadar muazzam bir şekilde ulaşmışlar. İçerisine kilise, şapel, manastır oyulan Peri Bacalarına yaptıkları kiliseler için İncil’den birçok hikaye sahnelenmiş. Böylelikle de değerlerine daha da çok değer katılmıştır.

Kapadokya’da Peri Bacaları En Yoğun Nerede Bulunur?

Daha önce de anlattığımız gibi Kapadokya bölgesinde birçok Peri Bacası bulunuyor. Fakat söz konusu Peri Bacaları’nın en yoğun olduğu Kapadokya bölgeleri Uçhisar, Avanos ve Ürgüp bölgelerinin oluşturduğu üçgen bölgenin içidir. Soğanlı Vadisi’nde birçok Peri Bacasıyla karşılaşabilirsiniz aynı zamanda. Bunun dışında da Aksaray Güzelyurt’a bağlı olan Selime bölgesinde de yamaçlara yaslı bir şekilde Peri Bacaları gözükür. Tüm bunların dışında da Paşa Vadisi’ne uğramadan geçmeyin de diyoruz. Çünkü burası Peri Bacaları’yla doludur. Hem de zamanında keşişlerin inzivaya çekildiği sessiz sakin ve huzurlu bir bölgedir.

Yapacağınız Kapadokya Vadi Turları ve Kapadokya Bölge Turu ile peri bacalarını en güzel şekilde göreceksiniz. Gün doğumunda ve gün batımında gideceğiniz noktalarda harika fotoğraflar çekebileceksiniz. Kapadokya’ya gelmek, aynı zamanda her açıdan bu ilginç yapıları görmek diyebiliriz. Ayrıca Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilir? Bir fikriniz yoksa bağlatıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Kapadokya Otel Rezervasyon

Kapadokya’ya uğrayıp gezmek, söz ettiğimiz güzellikleri yani Peri Bacalarını görmek istiyor fakat daha önce gitmediğiniz bir bölge olduğu için nerede kalacağınıza dair fikriniz yoksa, sizlere konaklamanız için MDC Hotel‘i tavsiye ederiz. Gerek hizmet, gerekse odaların, hotelin muazzamlığı açısından MDC Hotel‘i tereddüt etmeden tercih edebilirsiniz.

 

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kapadokya Rehberi

Şimdi Ara