Kapadokya Melendiz Çayı

Kapadokya Melendiz Çayı

Ihlara Vadisi, gezilmesi en heyecanlı ve zevkli yerlerden biridir. Bu vadi çeşitliliğin zenginliğini görebildiğiniz bir yerdir. Doğal yapısı itibariyle de sizi büyüleyecektir. Bu vadi içinde Melendiz çayının akışı, vadi içindeki tarihe uyumu çok etkileyicidir. Kapadokya Melendiz Çayı içerisinde farklı uzunlukları olan yürüyüş parkurlarının bulunduğu ve aynı zamanda eski zamanlarda dini bir merkez olan Ihlara Vadisi içerisinde bulunan bir akarsudur.

Kapadokya Melendiz Çayı
Photo by John Ruddock on Unsplash

Bu akarsu etrafında çay ocakları ve yemek yenebilecek alanlar mevcuttur. Melendiz Çayı’nın uzunluğu 14 km. olup Tuz Gölü’ne kadar aktığı bilinmektedir. Melendiz Çayını ziyaret edenler için en önemli tavsiyelerden biri bu çay etrafındaki yürüyüş parkurlarını tamamlamalarıdır. Çünkü parkurlar içerisinde bazı yerlerde Ihlara Vadisinin harika manzaraları ile karşılaşılmaktadır. Güzel fotoğraflar yakalamak için ve bu eşsiz vadiyi sonuna kadar tatmak için göze alınması gereken bir aktivite. 

Melendiz Çayı Gezisine Dair

Sezondan bağımsız olarak yıl boyu açık olan Melendiz Çayının olduğu bölgeye girişler ücretlidir. 20 TL giriş ücreti olan bu bölge ziyareti için 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaretler uygun görülmüştür.

Başlangıç bölgesi Ihlara, çıkışı ise Selime Köyü’dür Melendiz Çayının. Bu akarsunun etrafı volkanik kayaçlarla kaplıdır. İnaktif bir volkan bulunan bölgede çok farklı toprak ve kayaç yapıları ile karşılaşmak mümkündür. Vadi inişinde toplam 400 basamağı olan bir merdiven bulunmaktadır. Çıkışta da hemen hemen bu sayılarda bir merdiven bulunuyor. Dolayısıyla Vadi içerisinde dinlenerek çıkış yoluna çıkmakta fayda var.

Kapadokya Melendiz Çayı
Photo by Jon Flobrant on Unsplash

Melendiz Çayının bulunduğu bölge içerisinde oldukça fazla kilise bulunmaktadır. Bu kiliselerin çoğunun doğal yapısı korunmuştur. Özellikle kiliseler hakkında çok detaylı bilgi alabilmeniz mümkündür. 10’dan fazla kilise bu bölgede yer almaktadır. Kiliselerin her birinin kendine özgü hikayesi vardır. Profesyonel rehberleriniz sizlere bu hikayeleri aktaracaklardır. İçerisine Melendiz Çayının da dahil olduğu turlar mevcuttur. Kapadokya’da bölge turları bulunduğu alanlara göre kategorize edilmiştir. Melendiz Çayının içinde bulunduğu tur Yeşil Bölge Turudur. Tur hizmetlerini iyi firmalardan almak önemlidir. Bizim tercihimiz kaldığımızın otelin tur hizmeti oldu. MDC Otel, sadece konaklama hizmeti sunmakla kalmayıp misafirlerinin bütün bir Kapadokya gezisini düşünerek tur hizmeti sağlamaktadır.

Melendiz Çayı’na Nasıl Gidilir?

Melendiz Çayına ulaşmak için aslında Ihlara Vadisine gelmek gerekiyor. Kapadokya Melendiz Çayı Ihlara Vadisi içinden geçmektedir. Buraya ulaşmak için 2 yol seçeneği mevcuttur. Bunlardan biri Nevşehir-Aksaray yoludur. Bu yol çift şeritli bölünmüş bir yoldur. Oldukça konforlu bir ulaşım bu yolla mümkündür. 2. seçeneğimiz ise Derinkuyu yoludur. Bu yol ise daha çok patika tarzında, tek şerit bir yoldur. Bu yolu tercih ettiğinizde ise çok güzel manzaralar size eşlik edecektir.

İstanbul üzerinden bu bölgeye yolculuk etmek istiyorsunuz. Bu durumda da iki seçenek mevcuttur. İlki Bolu Dağı yolunu kullanmaktır. Eğer bu yolu tercih ederseniz yine eski bir yol olduğu için ulaşım konforu düşük bir seçenek olacaktır. Ancak bu yol Bolu Dağı’nın temiz havasını ve bölgenin yemyeşil manzarasına doymanızı sağlayacaktır. İkinci yol ise Niğde üzerinden gelmektir. Birinci seçeneğe görece daha konforlu olan bu yolu tercih ettiğinizde de bazı köylerden geçeceksiniz. Bu köylerin çeşmelerinde durup köy halkı ile muhabbet etmenizi önerebilirim.

 

 

Sonraki İçerikGomeda Vadisi

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kapadokya Rehberi

Şimdi Ara