Kapadokya Kızılçukur Vadisi

Kapadokya Kızılçukur Vadisi

Kapadokya her açıdan bizleri kendisine hayran bırakan bir bölge. Hem doğal hem de tarihi güzellikleriyle bizi bizden alıyor. İçerisinde birçok tarihi manastırlar, şapeller ve kiliseler barındırıyor. Gezilecek o kadar çok açık hava müzeleri ve yeraltı sığınakları var ki önce hangisinden başlayacağına karar vermekte güçlük çekiyor insan. İşte bu doğal ve tarihi kiliseler arasında da vadiler yer alıyor. Kapadokya’da gezilmesi gereken birçok vadi var aynı zamanda. Paşabağ Vadisi, Zelve Vadisi, Ihlara Vadisi, Gomeda Vadisi, Devrent Vadisi, Pancarlık Vadisi, Üzengi Vadisi de söz konusu vadiler arasında yer alıyor. Fakat biz bu yazımızda Kapadokya’nın gezilmesi gereken her açıdan muazzam bir vadisi olan Kapadokya Kızılçukur Vadisi‘ni anlatacağız<

https://www.aa.com.tr/uploads/userFiles/7fc6ad83-e801-4dd2-b1c1-974abd5a6af0/2019%2FEkim%2Fkizilcukur-1-.jpg

Kapadokya Kızılçukur Vadisi Nerede?

Kapadokya Kızılçukur Vadisi ya da diğer bir adıyla Kızıl Vadi olarak bildiğimiz bu yer Kapadokya’nın en romantik yerlerinden biridir. Değer verdiğiniz insanlarla Kapadokya bölgesine seyahat ettiğinizde en özel anlarınızı burada geçirebilirsiniz. Yılda binlerce turiste ev sahipliği yapan Kızılçukur Vadisi Ortahisar ile Çavuşin Köyü arasındadır. Çavuşin’e yaklaşık bir kilometre uzaklıktadır. Ürgüp yoluna doğru giderken Üç Güzeller Peri Bacaları‘nın dört kilometre uzağındadır. Ve Ortahisar’a çok yakın bir konumdadır.

Yaklaşık 1.5 kilometrelik bir alana yayılmış olan Kapadokya Kızılçukur Vadisi paralelinde iki vadi daha yer alıyor.

Büyük şehirlerde yaşayıp, bu şehirdeki gökdelenlerden, koşuşturmadan, stresten ve gürültüden sıkılıp kendini doğaya atmak isteyenler için Kapadokya Kızılçukur Vadisi sizler için biçilmiş bir kaftan diyebiliriz. Kapadokya Kızılçukur Vadisi, güzelliğiyle sizi her açıdan şaşırtacak. Bunun dışında bir diğer şaşkınlığınız ise vadinin her mevsimde farklı bir renge bürünmesi olacak. Manzara açısından diyebiliriz ki Kapadokya Kızılçukur Vadisi, Kapadokya’nın en güzel manzarasına sahip vadisidir..

Her güzelliğin bir zorluğu da vardır doğal olarak. Kapadokya Kızılçukur Vadisi ise Kapadokya’nın en karakteristik özelliklerine sahiptir. Çok girinti ve çıkıntıya sahip olduğu için gezi konusunda sizi biraz zorlasa da Kapadokya Kızılçukur Vadisini gezmenin de bir taktiği var. Önce vadinin üst kısımlarını gezebilir, sonra da Çavuşin tarafına doğru gidebilirsiniz.

Burada bulunan güvercinlikler karşınıza çıkabilir, üzüm bağlarından da geçerek kendinizi bu muazzam vadide rahatlamış, stresten uzak ve özgür hissedeceksiniz. Üzüm bağlarını gezmek görmek ve hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bağlantıya tıklayabilirsiniz. Kapadokya Üzüm Bağları.

Kapadokya Kızılçukur Vadisi Yol Tarifi

Göreme Milli Parkı‘nın tam ortasında bulunan Kapadokya Kızılçukur Vadisi önemli yürüyüş parkurlarından birisidir. Pek çok yerli ve yabancı turist gün batımında güzel bir yürüyüş turu için buraya geliyor. Bu yürüyüş turu 5 km’lik bir alanı kapsıyor ve Çavusin Köyü’ne kadar uzanıyor.

Kızılçukur Vadisi’ne özel aracınızla, araç kiralayarak ya da minibüslerle gelebilirsiniz. Bunun yanı sıra pek çok turun da uğrak noktasıdır. Ürgüp‘e 9, Göreme‘ye 5, Avanos‘a 13, Uçhisar‘a ise 11 km uzaklıktadır.

Kapadokya Kızılçukur Vadisi Kiliseleri

Daha önce de söz ettiğimiz gibi Kapadokya bölgesi hem doğa yönünden hem de tarih yönünden çok değerli bir bölgedir. Özellikle de tarihi göz önünde bulundurduğumuz zaman Kapadokya bünyesinde birçok açıkhava müzeleri, kiliseler, manastırlar ve şapellere ev sahipliği yapıyor. Tarihi yerleri, müzeleri gezmeyi sevenler için Kapadokya bölgesi bir servet niteliğinde. Uzun lafın kısası Kapadokya bölgesinde konumlanan Kapadokya Kızılçukur Vadisi yine diğer tüm bölgeler gibi pek çok kiliseye sahip. Hep beraber Kapadokya Kızılçukur Vadisi’ndeki kiliselere göz atalım.

 

Haçlı Kilise

Üzüm bağlarına kendinizi kaptırmış, yürüyüşünüzün tadını çıkarırken karşınıza çıkan kilisedir Haçlı Kilise. Oldukça merak uyandırıcı, Kapadokya’daki diğer kiliseler kadar muazzam. Yine söz konusu muazzam manzarayı Haçlı Kilise’den de izleyebilirsiniz. Çünkü kilisenin üst kısmında bulunan odacıklardan bu muazzam panoramayı ve gün batışı manzarası görülebilir.

Kilisenin tam olarak yapım tarihi bilinmiyor. Fakat tahminlere göre 6. veya 7. yüzyılda inşa edilmiş, 9. veya 10. yüzyılda yapımı tamamlanmış. Kilisenin planı dikdörtgen, düz tavan ve geniş tek apisli olduğu için Haçlı Kilise olarak anılıyor. Ahşap bir merdiven ile içine girilen bu kilise, tavanındaki haç kabartması ile ziyaretçilere görsel bir şölen sunuyor.

https://pbs.twimg.com/media/EDYquuGWwAE1wHV.jpg

Üzümlü Kilise

Eğer bu taraflarda Haçlı Kilise dışında gezmek istediğiniz başka kiliseler arıyorsanız Üzümlü Kilise’yi de gezebilirsiniz.

Theodoros Trion Kilisesi adıyla da bilinen bu kilise Kapadokya Kızılçukur Vadisi 250 metre iç kısmında ter alıyor. Vadide bulunan patika sayesinde burayı kolaylıkla bulabilirsiniz. Aynı zamanda Aziz Nichitas Kilisesi olarak da geçiyor. Bu isimle bilinmesinin nedeni de kilisede bulunan bir ithaf yazısında Aziz Nichitas isminin geçmesinden kaynaklıdır.

Bu kilisenin aslında bir manastır kilisesi olduğu düşünülmekle beraber buradaki bir çerçeve içerisinde bir haç resmi vardır. Söz kınusu haçın etrafında da haçı süsleyen üzümler resmedilmiştir. Kilise zaten ismini bu üzümlerden almıştır.

Aynı zamanda kiliseyi oydukları peri bacasının üst bölümünde bir hücre var. Rivayetlere göre de Aziz Nichitas bu hücrede uzun yıllar boyunca saklanmıştır.

Kapaodkya Kızılçukur Vadisi yürüyüş yolunda karşınıza bazı tüneller çıkacaktır. Fakat bu tünellerin en uzunu 37 metre kadardır. Buna rağmen yine de bu tünellere girmeden önce yanınıza bir el feneri almanızı öneririz.

Kapadokya Kızılçukur Vadisi Gün Batımı

Genel olarak birçok insanı gün batımları çok etkiler. Fakat Kapadokya Kızılçukur Vadisi’ndeki gün batımları diğer gördükleriniz gibi değil. Muazzam bir manzaraya sahiptir. Gün batımıyla birlikte sizlere manzara açısından büyük bir zevk sunacaktır. Özellikle fotoğraf çekilmeyi sevenler için de burası harika bir arka plan niteliğinde olacaktır.

Kapadokya Kızılçukur Vadisi Turları

Kapadokya Kızılçukur Vadisi gün batımı turları ile meşhurdur. Öyle ki neredeyse her katılacağınız turda Kızılçukur Vadisi’nin adını duyuyorsunuz. Yalnızca yürüyüş turları değil, ATV turu ve at turu organizasyonları da gün batımında Kızıl Vadi’de yapılıyor. Eşsiz kızıl görünümüyle oldukça romantik bir ambiansa sahip vadide özel bir evlenme teklifi organize edebilirsiniz. Rezervasyon ve detaylı bilgiler için linke tıklayabilirsiniz. HTR Turkey Tours.

Kapadokya Mavi Tur

Kapadokya Mavi Tur ile Kızılçukur Vadisi, Çavusin Köyü, Yeraltı Şehri ve Güvercinlik Vadisi’ni gezebilirsiniz. Bu tur için bir gününüzü ayırmanız gerekmektedir. Kapadokya’nın güney bir gün geçireceğinizin garantisini veriyoruz. Mavi tur ile ilgili daha fazla bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz. Kapadokya Bölge Turu.

Kapadokya Vadi Turları

Üç farklı Kapadokya Vadi Turları organizasyonu bulunmaktadır. Bu turlar Kapadokya’nın en güzel vadilerini ayrıntılı bir şekilde gezmeniz için tasarlanmaktadır. Detaylı bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz. Kapadokya Vadi Turları.

Kapadokya ATV Turu

1-4 saat arasında değişen seçeneklerle Kapadokya ATV Turu harika bir deneyim sunmaktadır. Gün batımı ATV Turu paketi satın alırsanız tur, Kızılçukur Vadisi’nin harika manzarası ile sona ermektedir. Adrenalin ve tutku dolu bir tur sonrası gün batımını izlemek tüm yorgunluğunuzu alıp götürmektedir. ATV turu ile ilgili daha fazla detay öğrenmek isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz. Kapadokya ATV Turu.

Kapadokya At Turu

Güzel At Ülkesi’ne gelmişken at turu yapmadan dönmek olmaz. 1-4 saat arasında değişen paketleriyle Kapadokya At Turu oldukça keyifli bir organizasyondur. Aynı zamanda atlar vadilerde gezmek için en iyi opsiyonlardan birisidir. Gün doğumunda ya da gün batımında Kızılçukur Vadisi’nde eşsiz bir at turu organizasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz linke tıklayabilirsiniz. Kapadokya At Turu.

Kapadokya Evlilik Teklifi

Evlilik teklifi için Kapadokya en doğru tercihlerden biridir. Çünkü Kapadokya’da pek çok farklı konsept bulunmaktadır. Gün doğumundan gün batımına, yürüyüş turlarından arabalı turlara kadar pek çok farklı kombin birleştirilebilmektedir. Özellikle gün batımında Kızılçukur Vadisi’nde oldukça romantik bir ortam yakalayabilirsiniz. Dilerseniz Kapadokya Evlilik Teklifinizi ATV turu, At turu ya da gün batımında yemek organizasyonu eşliğinde de yapabilirsiniz. Hayalinizdeki gibi bir evlilik teklifi için HTR Turkey Tours ile iletişime geçebilirsiniz.

Kapadokya Otel Rezervasyon

Kapadokya’nın eşsiz güzellikleri arasındaki Kızılçukur Vadisi’nin mutlaka gezilmesi gerekiyor. Bu vadiyi kesinlikle gezi listenizde en ön sıralara almanızı öneririz. Aynı zamanda da bu yerleri gezdikten sonra tüm yorgunluğunuzu atıp dinlenmeniz için konaklama açısından da MDC Hotel‘i sizlere tavsiye ederiz. Gönül rahatlığıyla gidip konaklayabileceğiniz bu hotel, bir hotelden beklediklerinizden çok daha fazlasına sahip. Mağara otel konseptiyle dikkat çeken otel sizlere en üst seviye hizmet sunmaktadır. Bununla birlikte geleneksel yemekler de yiyebileceğiniz harika bir restoranta sahip. Ayrıca Ürgüp’ün merkezinde olması sebebiyle her yere kolayca ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Rezervasyon yaptırmak için MDC Hotel ile ya da HTR Turkey Tours ile iletişime geçebilirsiniz.

https://cdn1.ntv.com.tr/gorsel/LBaCW6qLBkOlQNEMgzi99A.jpg?width=1000&mode=crop&scale=both

 

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kapadokya Rehberi

Şimdi Ara