Kapadokya’da Gezilecek Açıkhava Müzeleri

Kapadokya, gezilecek ve görülecek birçok kilise, yeraltı şehri ve daha birçok tarihi yer ile dolu. Bunlardan bir diğeri de açıkhava müzeleridir. İçerisinde bir sürü kilise, şapel, manastır barındıran bu açıkhava müzeleri, ziyaretçileri kendilerine hayran bırakıyor. Kapadokya’da gezilecek açıkhava müzeleri Kapadokya’da en önemli değerdir.

Göreme Açıkhava Müzesi

Göreme Örenyeri olarak da bildiğimiz müze, 13. Yüzyıla kadar eğitimin merkezi olarak görülmüştür. Bunun nedeni ise Kayseri Psikopozu Aziz Basil’in milattan sonra 4. Yüzyılda bu bölgeye gelerek bildiklerini insanlara yaymaya ve bir süre sonra da kendi öğrencilerini yetiştirmeye başlamasıyla vadide bir manastır hayatını başlatmasından kaynaklanmaktadır. Göreme, bir kaya yerleşim yeridir. Bu yerleşim yerinde de kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma alanları oyularak meydana getirilmiştir. Göreme Açıkhava Müzesi’nde gezilebilen kısımlar Aziz Basil Şapeli, Azize Barbara Şapeli, Rahipler ve Rahibeler Manastırı, Karanlık Kilise, Tokalı Kilise, Çarıklı Kilise, Elmalı Kilise ve Yılanlı Kilise’dir.

Söz konusu kiliselerde Hristiyanlar’ın ilk senelerde kullandıkları geometrik süslemeler ortaya çıkar.

Kapadokya'da Gezilecek Açıkhava Müzeleri
http://www.goreme.bel.tr/assets/media/goreme-acik-hava-muzesi_blogThumb.jpg

Zelve Açıkhava Müzesi

Ucu sivri, gövdesi geniş birçok Peri Bacalarına ev sahipliği yapar ve müzenin içinde yer alan kiliseler de buranın değerine değer katıyor. Zelve Açıkhava Müzesi’nde bulunan evlerin üzerine işlenen işçilik şaheser niteliğindedir. Balıklı Kilise, Üzümlü Kilise ve Geyikli Kilise’nin özellikleri de görülmeye değer güzelliktedir.

Kapadokya'da Gezilecek Açıkhava Müzeleri
https://media.istockphoto.com/photos/zelve-open-air-museum-cappadocia-turkey-picture-id1068903966?k=20&m=1068903966&s=170667a&w=0&h=ZsBkku1-pDuXqkoAuV7z25_-1BbU93iVHPQh_HVwg4s=

Balıklı ve Üzümlü Kilise

Bir manastıra ait olan Balıklı ve Üzümlü Kilise, Zelve’nin üçüncü vadisinde yer alır. Ne yazık ki kilisenin giriş kısımları yıkılmıştır. Giriş kapısında yer alan tahta oturmuş, kucağında bebek İsa bulunan Hz. Meryem tasviri dikkat çekmektedir ve haç taşıyan Mikail ile Cebrail çizimleri de bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda ise Balıklı ve Üzümlü Kiliselerin 10. yüzyıldan kalma olduğu belirtilmiştir.

Geyikli Kilise

Kilisedeki dikkat çeken nokta, duvarlarındaki kabartmalı haçlar ve geyik tasvirleridir. İkonoklasik döneme ait olan Geyikli Kilise, vadinin en önemli kiliselerinden biridir.

 

Göreme Panorama İzleme Noktası

Kapadokya’da gezilecek açıkhava müzeleri konusunda sizi sizden alacak muazzam bir manzara karşınıza çıkar. Peri Bacaları ve Göreme’deki vadileri bu noktadan seyredebilirsiniz. Uçhisar yolu üzerindeki Güercinlik Vadisi’nin bitiş noktasında Göreme Panorama izleme noktası başlıyor. Yüksekliği ise 3917 metredir. Bu muazzam manzarayı izledikten sonra MDC Hotel‘de konaklayıp dinlenebilirsiniz.

Kapadokya'da Gezilecek Açıkhava Müzeleri
https://fastly.4sqi.net/img/general/600×600/27402661_kpeE7P3S7Zi9Xsx1kyf8Le2nSPd_ZdWfeeBFpRomY9A.jpg

 

 

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kapadokya Rehberi

Şimdi Ara