Kapadokya’da Hangi Hediyelik Eşya Alınır?

Gittiğimiz, gezdiğimiz her yerde hatıra olarak kalsın diye kendimize o bölgeye ait geleneksel hediyelik bir şey alırız. Sadece kendimiz için değil, baktıklarında bizi hatırlasınlar, mutlu olsunlar diye aynı zamanda da eşimize, dostumuza, arkadaşımıza da alırız genellikle. Klasikleşmiş bir hediye olarak gidilen her yerden buzdolabı magneti vardır. Magnet dışında da o bölgenin neyi meşhursa hatıra olarak evimize götürürüz. Bazı bölgelerde ise buzdolabı magneti dışında pek bir şey bulamayız. Fakat Kapadokya bölgesi öyle değil. Yakınlarınıza hediyelik, kendinize de hatıra kalsın diye bir şeyler almak istiyorsanız Kapadokya’da alınacak birçok şey var, tıpkı gezilecek bir sürü yer olduğu gibi. ”Kapadokya’da hangi hediyelik eşya alınır?” sorusunun cevabını arayanlar için bir yazı hazırladık. Hep beraber Kapadokya’da hangi hediyelik eşya alınır göz atalım.

Kapadokya Şarapları

Kapadokya’da Hangi Hediyelik Eşya Alınır? sorusunu soranlara ilk cevabımız Kapadokya şarabı olur. Verimli bir toprağa sahip olan Kapadokya’da üzüm bağları var. Burada yetişen üzümlerden de şaraplar üretiliyor. Kapadokya’da üretilen şarapların da yurt dışına kadar açılmış bir ünü vardır. Söz konusu şaraplar ise Karabağ Şarapçılık’a ait. Amerika, Japonya, Kanada, Almanya ve Avusturya’ya da dağıtımı sağlanıyor. Meşhur şarap markaları bulunan Kapadokya’ya uğradığınızda şarap konusunda eliniz boş dönmeyin. Mutlaka bir şişe de olsa alın deriz.

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.cumhuriyet.com.tr%2Fhaber%2Fkapadokyada-sarap-gunleri-248126&psig=AOvVaw1JJJeeqMj3t-JOI_0_yqfy&ust=1635330798631000&source=images&cd=vfe&ved=0CAgQjRxqFwoTCJDupITy5_MCFQAAAAAdAAAAABAD

Turasan Şarapçılık:

Kapadokya’da üretilen şaraplar arasında en popüler olanı Turasan şaraplarıdır. Kapadokya’ya gelen turistlerin şarap söz konusu olduğunda ilk uğradığı yer Turasa Şarapçılık’tır. Bu sektörün lider firması olan yer Hasan Turasan tarafından 1943 yılında kurulmuştur. Yaklaşık 500 dönümlük bir araziye sahiptir. Bunun dışında Anadolu’da bulunan en büyük şarap fabrikası ünü Turasan Şarapçılık’a aittir.

Yolunuz Kapadokya’ya düşer de söz ettiğimiz Turasan Şarapçılık’a uğrarsanız emir şarabından üretilen, ödüllü emir şarabını denemeden ya da satın almadan geri dönmeyin. Çünkü bu şarap en güzel yerli şaraplardan biridir.

Kocabağ Şarapları:

Kocabağ şarapları, Kapadokya’nın en ünlü ikinci şarap markasıdır diyebiliriz. Yeşilyurt Köyü’ndeki bağ bölgelerinde yetiştirdikleri Öküzgözü üzümleri ile şarap üretmektedirler.

Kocabağ Şarapları markası kurucusu Mehmet Erdoğan, evindeki kayaları oymakla işe başlamış. Oyduğu bu kayalarda şarap üretmiş. Böylece yaptığı şarapların ünü her geçen gün daha da artmaya başlamış. 1972 senesinden bu güne kadar da şarap yapımına devam etmiştir.

Türkiye’nin en iyi beyaz şarabı seçilmiştir. Bu şarapların dağıtımı sadece Türkiye ile sınırlı değil. Aynı zamanda da Amerika, Japonya, Kanada, Almanya ve Avusturya’ya da dağıtımı sağlanıyor.

Evenez Şarapları:

Altı çeşit şarap üreten bu firma tamamen doğal şaraplar üretip satıyorlar. Fabrika ve fabrika satış mağazası mevcut. Aynı zamanda da üretilen şarapların üzümleri Kapadokya’da yetiştirilen üzümlerden. Eğer Evenez Şaraplarını denemek istiyorsanız ve denediğiniz şarabın nasıl ve nerede üretildiğini merak ediyorsanız bu şarapların üretildiği fabrikayı da gezme imkanınız var.

Çanak Çömlek

Kapadokya’nın üç turistik merkezinden biri olan Avanos’a gittiğinizde birçok çanak çömlekçi karşınıza çıkar. Doğal olarak da burada, Kapadokya bölgesinde alabileceğiniz hediyelik eşyalardan bir diğeri de çanak çömlektir. Kapadokya’da çok uzun yıllar önce oluşan volkanik patlamalar sonucu meydana gelen tüflü toprak sayesinde de Kapadokya’da bir sanat meydana gelmiştir. O sanat da çanak çömlekçiliktir. Avanoslu sanatçıların el emekleriyle ortaya çıkardıkları bu sanat eserlerinden birine Kapadokya’nın Avanos bölgesine gittiğinizde mutlaka sahip olun deriz. Çeşitli küpler, güveçler, testiler, aynı zamanda Frig ve Hitit sanatını yansıan kadehler, mumluklar, tabaklar alabilirsiniz. Fakat tüm bunlar arasında turistlerin en çok dikkatini çekenler Osmanlı ibrikleri, şamdanlar, sarkaçlar, Hitit güneşi testisi ve gözyaşı şişeleri oluyor genellikle.

Chez Galip:

Avanos’un en ünlü çömlek ustasıdır Galip Körükçü ya da nam-ı diğer Chez Galip. Beşinci kuşak bir çömlek ustası olan Galip Körükçü, 56 yıldır çömlek işini yapıyor. Ünü dünyaya da yayılmış, Avrupa ülkelerinden birçok insan bu atölyeyi ziyarete geliyor. Avanos’a yolunuz düştüğü zaman hem Chez Galip atölyesini görmenizi, hem de Galip Körükçü’nün kendi elleriyle yaptığı sanat eserlerinden birini almanızı öneririz.

Tüm bunların dışında da Galip Körükçü’nün kurduğu ve kendi aşk hikayesini de içinde barındıran Saç Müzesi’ni de mutlaka gezin ve buranın hikayesini öğrenin.

 

Güray Seramik:

Kapadokya’daki en büyük imalat ve satış atölyesi olan Güray Seramik, yaklaşık 3700 metrekarelik bir alana sahiptir. Aynı zamanda da seramik ve çömlek yapımını tüm detayları ile ziyaretçilerine sunuyor. Kendi objenizi kendini yapmak istiyorsanız da size bu konuda yardımcı oluyorlar ve objenizi kendi ellerinizle yapma imkanı sunuyorlar. Aynı zamanda da ortaya çıkardığınız objeler fırınlandıktan sonra size kargo yoluyla gönderiliyor.

Burası bir nevi yeraltı şehri gibi. Alt katında imalathaneler bulunurken, üst katta da sergi salonu bulunuyor. Söz ettiğimiz sergi salonunda ise seramikler sergileniyor.

http://www.guraymuze.com/dipnotpanel/dn_content/5477001c1387a.jpg

Soğanlı Köyü Bez Bebekleri

Bez bebekler dendiği zaman aklınıza sadece çocuklar gelmesin. Büyüklerin daha çok ilgisini çeken bez bebekler evinizin en güzel süslerinden biri olabilir. Söz ettiğimiz bez bebekler arasında da Soğanlı Bez Bebekleri var. Kapadokya’ya gittiğiniz zaman almadan dönmemeniz gereken bir diğer şey de Soğanlı Bez Bebekleridir.

Soğanlı köyü, Kapadokya’nın giriş kapısı halindedir ve bez bebekleriyle ünlüdür. Köyün en önemli kaynaklarından biri olmakla beraber Soğanlı Bebeği olarak ün salmıştır. Köyde yaşayan kadınlar söz ettiğimiz bebekleri, kendi el emekleriyle yapmaktadır. Zamanla turistlerin dikkatini çeken bu bebeklerin satışları gün geçtikçe daha da artmaya başlamıştır. Turistler sayesinde de bununla alakalı bir kooperatif kurulmuştur. Köye gittiğiniz zaman sokaklarda bebeklerin yapımını izleyebilirsiniz.

Sonuç olarak Soğanlı Köyü Bez Bebekleri hem hatıra hem de hediye olarak muazzam bir ürün.

http://www.kayseri.gov.tr/ortak_icerik/kayseri/galeri/1052/7.jpg?mode=resize&width=1200

Halı ve Kilimler

Kapadokya bölgesi içinde bulunan Nevşehir, Aksaray, Kayseri ve Niğde’de el emğiyle yapılan halıların köklü bir geçmişi geleneği var. Kapadokyalı kadınların sabırları ve el emekleriyle yaptıkları bu halılar Anadolu’ya özgü bir şekilde yapılıyor. Bilinene göre eski zamanlarda Kapadokya’da tüm erkekler çömlek yapmayı, tüm kadınlar da halı dokumayı bilirmiş. İşte bu halı dokumayı bilenler, halı dokumayı 12 yaşında öğrenmeye başlar ve böylelikle de kendi çeyizlerini hazırlarlarmış. Bu çeyizlik halılar dışında da mahalleli kadınların toplanıp dokuduğu halılar mevcutmuş. Bu halılara da ”satlık halı” denir. Yapılanlar da satıldığında, halılardan kazanılan paralar kadınlar arasında bölüşülp dağıtılırmış.

Oniks Taşı ve Objeleri

Oniks taşı, nazara karşı etkili ve negatif enerjiye karşı bir taştır. Bunun dışında da özgüven ve mutluluğa sebep olur, stresi önler. Cesaret ve şans getirir, kadın-erkek ilişkilerinde dengeyi sağlar. Oniks taşının bunun gibi daha birçok faydası var. Bundan dolayı da Kapadokya’da oniks taşından üretilmiş birçok obje var.

Kapadokya bölgesindeki seyyar satıcılardan tutun hediyelik eşya satan dükkanlara kadar birçok yerde oniks taşından yapılmış ürünler mevcut. Genel olarak üretimi kış aylarında yapılırken satışı da yaz aylarında yapılıyor. Mumluk, şamdan, anahtarlık, kül tablası, satranç takımı, her türlü takı üretiliyor.

Kendinize hatıra olarak alabileceğiniz oniks taşı objeleri aynı zamanda da muazzam bir hediyedir.

Minyatür Peri Bacaları

Muhtemelen Kapadokya’dan alabileceğiniz ve size ya da eşinize dostunuza Kapadokya’yı hatırlatacak en anlamlı hediye minyatür Peri Bacaları olabilir. Birçok boyut ve renklerini bulabileceğiniz bu Peri Bacaları minyatürleri her baktığınızda Kapadokya’da geçirdiğiniz muhteşem günleri hatırlamanızda size yardımcı olacaktır diyebiliriz.

https://i.pinimg.com/474x/36/fe/c5/36fec5ccb08450c87d680bd52f2abf96.jpg

Kapadokya seyahatinizde asla riske atılmayacak bir konu ise konaklamadır. Kusursuz bir konaklama deneyimi sunmak üzere sizleri MDC Hotel‘de ağırlamaktan mutluluk duyarız. MDC Hotel’de kaldığınız sürede aynı zamanda Kapadokya’daki aktivitelerinizi arttırmak istiyorsanız MDC Hotel‘in kendi bünyesinde düzenlediği aktivitelere de katılabilirsiniz. Mağara otel konseptindeki odalarımızın ferah yapısı , otelin temizliği, mükemmel hizmet ve personelimizin ilgili ve yardımsever tutumu ile sizlere bir otelde aradığınız özelliklerin daha da fazlasını sunuyoruz. Konaklamanızı planlamak için ihtiyaçlarınıza en uygun odayı hemen rezerve edebilirsiniz.

 

 

 

Önceki İçerikMağara Otel Nedir?
Sonraki İçerikKapadokya Geleneksel Yemekler

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kapadokya Rehberi