Kapadokya’da Hangi Hediyelik Eşya Alınır?

Kapadokya’da Hangi Hediyelik Eşya Alınır

Gittiğimiz, gezdiğimiz her yerde hatıra olarak kalsın diye kendimize o bölgeye ait geleneksel bir hediye alırız. Sadece kendimiz için değil, baktıklarında bizi hatırlasınlar, mutlu olsunlar diye aynı zamanda da eşimize, dostumuza, arkadaşımıza da alırız genellikle. Klasikleşmiş bir hediye olarak gidilen her yerde buzdolabı magneti vardır. Magnet dışında da o bölgenin neyi meşhursa hatıra olarak evimize götürürüz. Bazı bölgelerde ise buzdolabı magneti dışında pek bir şey bulamayız. Fakat Kapadokya bölgesi öyle değil. Yakınlarınıza hediyelik, kendinize de hatıra kalsın diye bir şeyler almak istiyorsanız Kapadokya’da alabileceğiniz birçok şey var, tıpkı gezebileceğiniz bir sürü yer olduğu gibi. ”Kapadokya’da hangi hediyelik eşya alınır?” sorusunun cevabı bu yazıda. Hep beraber Kapadokya’da hangi hediyelik eşya alınır göz atalım.

Kapadokya Şarapları

Kapadokya’da Hangi Hediyelik Eşya Alınır? sorusunu soranlara ilk cevabımız Kapadokya şarabı olur. Verimli bir toprağa sahip olan Kapadokya’da üzüm bağları oldukça meşhurdur. Burada yetişen üzümlerden de şaraplar üretilir. Kapadokya şarapları yurt dışına kadar açılmış bir üne sahiptir. Söz konusu şaraplar ise Karabağ Şarapçılık’a ait. Amerika, Japonya, Kanada, Almanya ve Avusturya’ya da dağıtımı gerçekleşiyor. Meşhur şarap markaları bulunan Kapadokya’ya uğradığınızda şarap konusunda eliniz boş dönmeyin. Mutlaka bir şişe de olsa alın deriz. Şarapları yerinde denemek isterseniz, özellikle Ürgüp Şarap Evleri şarap denemek için harika bir tercih olur. Üzüm bağları, Ürgüp Bağbozumu Şarap Festivali ve şaraplar hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. Kapadokya Üzüm Bağları

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.cumhuriyet.com.tr%2Fhaber%2Fkapadokyada-sarap-gunleri-248126&psig=AOvVaw1JJJeeqMj3t-JOI_0_yqfy&ust=1635330798631000&source=images&cd=vfe&ved=0CAgQjRxqFwoTCJDupITy5_MCFQAAAAAdAAAAABAD

Turasan Şarapçılık:

Kapadokya’da üretilen şaraplar arasında en popüler olanı Turasan şaraplarıdır. Kapadokya’ya gelen turistlerin şarap söz konusu olduğunda ilk uğradığı yer Turasan Şarapçılık’tır. Bu sektörün lider firması olan yer Hasan Turasan tarafından 1943 yılında kurulmuştur. Yaklaşık 500 dönümlük bir araziye sahiptir. Bunun dışında Anadolu’da bulunan en büyük şarap fabrikası ünü Turasan Şarapçılık’a aittir.

Yolunuz Kapadokya’ya düşer de söz ettiğimiz Turasan Şarapçılık’a uğrarsanız emir şarabından üretilen, ödüllü emir şarabını denemeden ya da satın almadan geri dönmeyin. Çünkü bu şarap en güzel yerli şaraplardan biridir.

Kocabağ Şarapları:

Kocabağ şarapları, Kapadokya’nın en ünlü ikinci şarap markasıdır diyebiliriz. Yeşilyurt Köyü’ndeki bağ bölgelerinde yetiştirdikleri Öküzgözü üzümleri ile şarap üretmektedirler.

Kocabağ Şarapları markası kurucusu Mehmet Erdoğan, evindeki kayaları oymakla işe başlamış. Oyduğu bu kayalarda şarap üretmiş. Böylece yaptığı şarapların ünü her geçen gün daha da artmaya başlamış. 1972 senesinden bu güne kadar da şarap yapımına devam etmiştir.

Kocabağ Şarapları Türkiye’nin en iyi beyaz şarabı seçilmiştir. Üstelik bu şarapların dağıtımı sadece Türkiye ile sınırlı değil. Aynı zamanda da Amerika, Japonya, Kanada, Almanya ve Avusturya’ya da dağıtımı gerçekleşmektedir.

Evenez Şarapları:

Altı çeşit şarap üreten bu firma tamamen doğal şaraplar üretip satıyor. Fabrika ve fabrika satış mağazası mevcut. Aynı zamanda da üretilen şarapların üzümleri Kapadokya’da yetiştirilen üzümlerden. Eğer Evenez Şaraplarını denemek istiyorsanız ve denediğiniz şarabın nasıl ve nerede üretildiğini merak ediyorsanız bu şarapların üretildiği fabrikayı da gezme imkanınız var.

Çanak Çömlek

Kapadokya’nın üç turistik merkezinden biri olan Avanos’a gittiğinizde birçok çanak çömlekçi karşınıza çıkar. Doğal olarak da burada, Kapadokya bölgesinde alabileceğiniz hediyelik eşyalardan bir diğeri de çanak çömlektir. Kapadokya’da çok uzun yıllar önce oluşan volkanik patlamalar sonucu meydana gelen tüflü toprak sayesinde Kapadokya’da bir sanat meydana gelmiştir. O sanat da çanak çömlekçiliktir. Avanoslu sanatçıların el emekleriyle ortaya çıkardıkları bu sanat eserlerinden birine Kapadokya’nın Avanos bölgesine gittiğinizde mutlaka sahip olun deriz. Çeşitli küpler, güveçler, testiler, aynı zamanda Frig ve Hitit sanatını yansıtan kadehler, mumluklar, tabaklar alabilirsiniz. Fakat tüm bunlar arasında turistlerin en çok dikkatini çekenler Osmanlı ibrikleri, şamdanlar, sarkaçlar, Hitit güneşi testisi ve gözyaşı şişeleri oluyor genellikle.

Çanak çömleklerin nasıl yapıldığı, özellikleri ve dahası pek çok bilgi öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. Ayrıca Kapadokya Kırmızı Tur ile de atölyeleri ziyaret edip, çanak çömlek yapımı ile harika bir tecrübe yaşayabilirsiniz. Kapadokya Çanak Çömlek Yapımı

Chez Galip:

Avanos’un en ünlü çömlek ustasıdır Galip Körükçü ya da nam-ı diğer Chez Galip. Beşinci kuşak bir çömlek ustası olan Galip Körükçü, 56 yıldır çömlek işini yapıyor. Ününü dünyaya yaymış atölyeye, Avrupa ülkelerinden birçok insan  ziyarete geliyor. Avanos’a yolunuz düştüğü zaman hem Chez Galip atölyesini görmenizi, hem de Galip Körükçü’nün kendi elleriyle yaptığı sanat eserlerinden birini almanızı öneririz.

Tüm bunların dışında da Galip Körükçü’nün kurduğu ve kendi aşk hikayesini de içinde barındıran Saç Müzesi’ni de mutlaka gezin ve buranın hikayesini öğrenin.

 

Güray Seramik:

Kapadokya’daki en büyük imalat ve satış atölyesi olan Güray Seramik, yaklaşık 3700 metrekarelik bir alana sahiptir. Aynı zamanda da seramik ve çömlek yapımını tüm detayları ile ziyaretçilerine sunuyor. Kendi objenizi kendini yapmak istiyorsanız da size bu konuda yardımcı oluyorlar. Böylece objenizi kendi ellerinizle yapma imkanı sunuyorlar. Aynı zamanda ortaya çıkardığınız objeler fırınlandıktan sonra size kargo yoluyla gönderiliyor.

Burası bir nevi yeraltı şehri gibi. Alt katında imalathaneler bulunurken, üst katta da sergi salonu bulunuyor. Söz ettiğimiz sergi salonunda ise seramikler sergileniyor.

http://www.guraymuze.com/dipnotpanel/dn_content/5477001c1387a.jpg

Soğanlı Köyü Bez Bebekleri

Bez bebekler dendiği zaman aklınıza sadece çocuklar gelmesin. Büyüklerin daha çok ilgisini çeken bez bebekler evinizin en güzel süslerinden biri olabilir. Söz ettiğimiz bez bebekler arasında da Soğanlı Bez Bebekleri var. Kapadokya’ya gittiğiniz zaman almadan dönmemeniz gereken bir diğer şey de Soğanlı Bez Bebekleri’dir.

Soğanlı köyü, Kapadokya’nın giriş kapısı halindedir ve bez bebekleriyle ünlüdür. Köyün en önemli kaynaklarından biri olmakla beraber Soğanlı Bebeği olarak ün salmıştır. Köyde yaşayan kadınlar söz ettiğimiz bebekleri, kendi el emekleriyle yapmaktadır. Zamanla turistlerin dikkatini çeken bu bebeklerin satışları gün geçtikçe daha da artmaya başlamıştır. Turistler sayesinde de bununla alakalı bir kooperatif kurulmuştur. Köye gittiğiniz zaman göreceksiniz, bebeklerin yapımı sokaklara kadar uzanmıştır.

Sonuç olarak Soğanlı Köyü Bez Bebekleri hem hatıra hem de hediye olarak muazzam bir ürün.

http://www.kayseri.gov.tr/ortak_icerik/kayseri/galeri/1052/7.jpg?mode=resize&width=1200

Halı ve Kilimler

Kapadokya bölgesi içinde bulunan Nevşehir, Aksaray, Kayseri ve Niğde’de el emeğiyle yapılan halıların köklü bir geçmişi geleneği var. Kapadokyalı kadınların sabırları ve el emekleriyle yaptıkları bu halılar Anadolu’ya özgü bir şekilde yapılıyor. Eski zamanlarda Kapadokya’da tüm erkeklerin çömlek yapmayı, tüm kadınların da halı dokumayı bildiği söyleniyor. İşte bu halı dokumayı bilenler, halı dokumayı 12 yaşında öğrenmeye başlıyor. Üstelik kendi çeyizlerini de hazırlıyorlar. Bu çeyizlik halılar dışında da mahalleli kadınların toplanıp dokuduğu halılar mevcut. Bu halılara da ”satlık halı” deniyor. Yapılanlar da satıldığında, halılardan kazanılan paralar kadınlar arasında bölüşülüp dağıtılıyor.

Oniks Taşı ve Objeleri

Oniks taşı, nazara karşı etkili ve negatif enerjiye karşı bir taştır. Bunun dışında da özgüven ve mutluluğa sebep olur, stresi önler. Cesaret ve şans getirir, kadın-erkek ilişkilerinde dengeyi sağlar. Oniks taşının bunun gibi daha birçok faydası var. Bundan dolayı da Kapadokya’da oniks taşından üretilmiş birçok obje var.

Kapadokya bölgesindeki seyyar satıcılardan tutun hediyelik eşya satan dükkanlara kadar birçok yerde oniks taşından yapılmış ürünler bulunuyor. Genel olarak üretimi kış aylarında yapılırken satışı da yaz aylarında yapılıyor. Mumluk, şamdan, anahtarlık, kül tablası, satranç takımı, her türlü takı üretiliyor.

Kendinize hatıra olarak alabileceğiniz oniks taşı objeleri aynı zamanda da muazzam bir hediyedir.

Minyatür Peri Bacaları

Muhtemelen Kapadokya’dan alabileceğiniz ve size ya da eşinize dostunuza Kapadokya’yı hatırlatacak en anlamlı hediye minyatür Peri Bacaları olabilir. Birçok boyut ve renklerini bulabileceğiniz bu Peri Bacaları minyatürleri her baktığınızda Kapadokya’da geçirdiğiniz muhteşem günleri hatırlamanızda size yardımcı olacaktır diyebiliriz.

https://i.pinimg.com/474x/36/fe/c5/36fec5ccb08450c87d680bd52f2abf96.jpg

 

Kapadokya Otel Rezervasyon

Kapadokya seyahatinizde asla riske atılmayacak konu ise konaklamadır. Kusursuz bir konaklama deneyimi sunmak üzere sizleri MDC Hotel‘de ağırlamaktan mutluluk duyarız. MDC Hotel’de kaldığınız sürede aynı zamanda Kapadokya’daki aktivitelerinizi arttırmak istiyorsanız MDC Hotel‘in kendi bünyesinde düzenlediği aktivitelere de katılabilirsiniz.  Mağara otel konseptindeki odalarımızın ferah yapısı , otelin temizliği, mükemmel hizmet ve personelimizin ilgili ve yardımsever tutumu ile sizlere bir otelde aradığınız özelliklerin daha da fazlasını sunuyoruz. Ayrıca MDC Hotel Restaurant‘ta Kapadokya geleneksel yemekler içerisinden istediğinizi tercih edebilirsiniz. Konaklamanızı planlamak için ihtiyaçlarınıza en uygun odayı hemen rezerve edebilirsiniz.

 

 

 

Önceki İçerikMağara Otel Nedir?
Sonraki İçerikKapadokya Geleneksel Yemekler

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kapadokya Rehberi

Şimdi Ara