Ağaçaltı Kilisesi

Ağaçaltı Kilisesi

Kapadokya, Türkiye’nin en güzel bölgelerinden biri. Buraya gidip de etrafa bakındığınızda Kapadokya nasıl bu kadar güzel? sorusu çelecektir aklınızı. En marifetli annenin ördüğü dantel gibi zariflik akıyor her yerinden. Doğal güzellik severler ya da yaşadığı yerin koşuşturmacasından, içindeki stresten kaçmak isteyenler için Kapadokya’nın birçok vadisini gezip huzuru tadabilirsiniz. Aynı zamanda da tarihi açıdan büyük bir değere sahip olan Kapadokya, ilk Hristiyanların yerleşim yerlerinden birisidir. Çok eski zamanlarda yaşamış insanların yaptığı yeraltı şehirleri, açık hava müzeleri, kiliseler, şapeller, manastırlar tarihi bir doyum yaşayacaksınız. Bu yazımızda, Kapadokya’nın önemli kiliselerinden birisi olan Ağaçaltı Kilisesi hakkında bilgilendirici bir içerik okuyacaksınız.

Kapadokya’daki önemli tarihi yerler arasında ilk olarak kiliseler yer alıyor. Peri bacalarına oyulmuş kiliseler ve bu kiliselerin duvarlarına çizilmiş fresklerden tutun da duvarlara yapılmış kabartmalar sizi bu yerlere hayran bırakıyor.

Söz ettiğimiz kiliselerden birisi de Ağaçaltı Kilisesi’dir. Aynı zamanda Ihlara Vadisi’nde yer alan Ağaçaltı Kilisesi, Kapadokya’daki diğer kiliseler kadar çok önemli ve değerlidir. Yazımızda bahsedeceğimiz Ağaçaltı Kilisesine gelmeden önce Ihlara Vadisi nasıl bir yermiş? Ihlara Vadisi Nerede? ve vadi hakkında diğer bilgilere göz atalım.

Ihlara Vadisi

Kapadokya’ya gittiğinizde mutlaka gezmeniz, görmeniz gereken Kapadokya vadilerinden birisi de Ihlara Vadisidir. Bilinen eski ismi ise Peristremma’dır. Şapeller, kiliselerle dolu olan Ihlara Vadisi, sadece tarih açısından değil, doğal olarak da çok zengin bir yerdir.

Ihlara Vadisi, dünyada bulunan kanyonlar arasında çok önemli bir konumdadır. İçerisinde binlerce yaşam alanı olan bu vadi dünyadaki en büyük kanyonlardan biridir. 18 km uzunluğu, 150 metre derinliği ve 200 metre genişliğiyle dikkat çekmektedir. Vadi aynı zamanda harika bir yürüyüş parkurudur.

Dik ve daracık vadinin bir yanında kocaman bir yeşil alan vardır. Bu yeşillik alanda da bağlar ve bahçeler vardır. Hepsini bir yana bıraktığımız zamanda ise Ihlara Vadisi’nin yamaçlarında muazzam bir doğanın gizlendiğini de görmüş olursunuz. Bereketli toprağı sayesinde Antep fıstığı ve bunun dışında da birçok sebze ya da bitki yetişir.

Ihlara Vadisi Nerede

Yeşilliklerin boy gösterdiği bu vadi Kapadokya bölgesinin Aksaray, Güzelyurt ilçesinde bulunmaktadır.

Ihlara Vadisi’ne Nasıl Gidilir

Aksaray merkeze 40 km mesafede bulunan Ihlara Vadisi, Nevşehire yaklaşık 100 km uzaklıktadır. Vadi aynı zamanda Hasandağı’nın kuzeydoğusundadır. Ihlara Kasabası’na vardığınızda vadiye girebilirsiniz. Nevşehirden günlük turlarla Ihlara Vadisi’ne gidebilirsiniz. Günlük turlara katılmak istemiyorsanız Nevşehir kalkışlı Ihlara Vadisi seferleriyle de vadiye ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla gitmek istiyorsanız yaklaşık 1-1.5 saatte Ihlara Vadisi’ne gidebilirsiniz.

Ihlara Vadisi Turu

Kapadokya Yeşil Tur olarak meşhur olan Ihlara Vadisi turu günlük turlar arasında çok tercih edilen ikinci turdur. Bu tur, Ihlara Vadisi, Belisırma Köyü, Selime Manastırı ve bir yeraltı şehrini gezme imkanı sunmaktadır. Ayrıca tur içerisinde otelinize transfer hizmeti, rehberlik hizmeti ve öğle yemeği de bulunmaktadır. HTR Turkey Tours Ihlara Vadisi turu ve diğer turlar için sizleri en iyi fırsatlarla buluşturmaktadır. Rezervasyon yaptırmak için iletişime geçebilirsiniz.

Ihlara Vadisinde Bulunan Kiliseler

Ihlara Vadisi’nde bulunan ve muhakkak gezmeniz gereken birçok kilise mevcut. Bu kiliseler arasında yazımızın asıl konusu Ağaçaltı Kilisesi‘dir. Ayrıca Sümbüllü Kilise, Kokar Kilise, Pürenliseki Kilisesi, Eğritaş Kilisesi, Kırkdamaltı Kilisesi de Ihlara’nın önemli kiliseleridir. Bunlar dışında Karagedik Kilisesi, Ala Kilise, Bezirhane Kilisesi, Bahattin Samanlığı Kilisesi ve Batkın Kilise’de oldukça dikkat çekmektedir.

Ihlara Vadisi’nin tarihine göz attığımızda da bizi etkileyen bir mekana sahiptir diyebiliriz. Birçok kayaların içine oyulmuş kilise karşınıza çıkar. Yapılan araştırmalar sonucunda bu kiliselerin ilk örneği milattan sonra dördüncü yüzyılda yapıldığı görülmüştür. Araştırmalar kilise yapılarını ikiye ayırmışlardır. Biri ”Bizans Tipi” diğer yapı da ”Kapadokya Tipi”dir.

Ağaçaltı Kilisesi
https://muze.gov.tr/s3/SectionPicture/SP_0d1528e9-e034-4e32-86a4-76c589fa8a2d.jpg

Ihlara Vadisi Ağaçaltı Kilisesi

Ihlara Vadisinde en çok ziyaret edilen kiliselerden birisi de Ağaçaltı Kilisesidir. Özellikle vadinin girişine en yakın kilise olması sebebiyle bölgede/vadide ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Ağaçaltı Kilisesi Mimarisi

Kiliseye ikinci kattan giriş sağlanmaktadır çünkü ana girişi toprak altında kalmıştır. Serbest haç planlı olan Ağaçaltı Kilisesi kasnaklı bir kubbeye sahiptir. Aynı zamanda da haç kolları beşik tonozla örtülüdür. Ne yazık ki ana mekana çıkan güney yan ve ana apsis yıkılmıştır. Günümüzde de Ağaçaltı Kilisesine yıkık olan apsisten girilmektedir. İçerisinde birçok fresk yer alır. Ağaçaltı Kilisesi, Kapadokya’ya gittiğinizde muhakkak uğramanız gereken şaheser niteliğinde bir kilisedir.

Ağaçaltı Kilisesi Tarihi

İsminin Ağaçaltı olmasındaki neden ise bir rivayete göre eski zamanlarda kiliseye ağaç dallarıyla girilirmiş. Farklı bir kaynakta da Danyal peygamber’in aslanlar arasındaki freskine dayanarak Aziz Daniel denilirmiş. Kilisenin içindeki bir yazıta göre de Pantanassa Kilisesi olarak anıldığı söyleniyor.

Fakat kilisede dikkati çeken en önemli nokta, kilise duvarına resmedilen aslan fresklerinin Hristiyanlara özgü olmaması. Aksine İran’a özgü olmasıdır. Burada bulunan freskler 9.-11. Yüzyıla ait olduğu belirlenmiştir. Kilisede yer alan bir yazıda Hz. Meryem’in ‘’göklerin kraliçesi’’ olduğu vurgulanır.

Ağaçaltı Kilisesi
https://i.pinimg.com/originals/80/bf/fc/80bffc030212961f28ef1af9f1fd62ed.jpg

Kapadokya Otel Rezervasyon

Kapadokya seyahatinizde asla riske atılmayacak bir konu ise konaklamadır. Kusursuz bir konaklama deneyimi sunmak üzere sizleri MDC Hotelde ağırlamaktan mutluluk duyarız. MDC Hotelde kaldığınız sürede aynı zamanda Kapadokya’daki aktivitelerinizi arttırmak istiyorsanız MDC Hotelin kendi bünyesinde düzenlediği aktivitelere de katılabilirsiniz. Mağara otel konseptindeki odalarımızın ferah yapısı , otelin temizliği, mükemmel hizmet ve personelimizin ilgili ve yardımsever tutumu ile sizlere bir otelde aradığınız özelliklerin daha da fazlasını sunuyoruz. Konaklamanızı planlamak için ihtiyaçlarınıza en uygun odayı hemen rezerve edebilirsiniz.

Önceki İçerikPaşabağ Vadisi
Sonraki İçerikKapadokya’da Çekilen Diziler

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kapadokya Rehberi

Şimdi Ara