Ağaçaltı Kilisesi

Kapadokya, Türkiye’nin en güzel bölgelerinden biri. Buraya gidip de etrafa bakındığınızda hayrlanlık duyacağınız kadar muhteşemliklerle dolu. Kapadokya nasıl bu kadar güzel? sorusu çelecektir aklınızı. En marifetli annenin ördüğü dantel gibi zariflik akıyor her yerinden. Doğal güzellik severler ya da yaşadığı yerin koşuşturmacasından, içindeki stresten kaçmak isteyenler için Kapadokya’nın birçok vadisini gezip huzuru tadarlar. Aynı zamanda da tarihi açıdan büyük bir değere sahip olan Kapadokya, ilk Hristiyanları bünyesinde barındırmış mücevher niteliğinde. Çok eski zamanlarda yaşamış insanların yaptığı yeraltı şehirleri, açık hava müzeleri, kiliseler, şapeller, manastırlar tarihi açıdan sizi doyuracaktır. Burada da Ağaçaltı Kilisesi hakkında kısa bir yazı bulacaksınız.

Söz konusu tarihi yerler arasında kiliseler yer alıyor. Peri Bacalarına oyulmuş kiliseler ve bu kiliselerin duvarlarına çizilmiş fresklerden tutun da duvarlara yapılmış kabartmalar sizi bu yerlere hayran bırakıyor.

Söz ettiğimiz kiliselerden birisi de Ağaçaltı Kilisesi’dir. Ihlara Vadisi’nde yer alan Ağaçaltı Kilisesi, Kapadokya’daki diğer kiliseler kadar çok önemli ve değerlidir. Yazımızın konusuda olan Ağaçaltı Kilisesi kısmına gelmeden önce Ihlara Vadisi nasıl bir yermiş ona göz atalım.

Ihlara Vadisi

Kapadokya’ya gittiğinizde mutlaka gezmeniz, görmeniz gereken Kapadokya vadilerinden biridir. Bulunan kaynaklar arasında ismi Peristremma’dır. Şapeller, kiliselerle dolu olan Ihlara Vadisi, sadece tarih açısından değil, doğal olarak da çok zengin bir yerdir.

Aksaray, Güzelyut ilçesinde bulunan Ihlara Vadisi, dünyada bulunan kanyonlar arasında çok önemli bir konumdadır. İçerisinde belki de binlerce yaşam alanı olan bu vadi en büyük kanyonlardan biridir.

Doğa açısından da Ihlara Vadisi turistlerin ilgisini çekmektedir. Dik ve daracık vadinin bir yanında kocaman bir yeşillik vardır. Bu yeşillik alanda da bağlar, bahçeler var. Hepsini bir yana bıraktığımız zamanda ise Ihlara Vadisi’nin yamaçlarında muazzam bir doğanın gizlendiğini de görmüş olursunuz. Bereketli toprağı sayesinde antep fıstığı ve bunun dışında da birçok sebze ya da tabir-i caizse bitki yetişir.

Doğasını geçip de tarihine göz attığımızda da bizi etkileyen bir mekana sahiptir diyebiliriz. Birçok kayaların içine oyulmuş kilise karşınıza çıkar. Yapılan araştırmalar sonucunda bu kiliselerin ilk öreneği millattan sonra dördüncü yüzyılda yapıldığı görülmüştür. Araştırmalar kilise yapılarını ikiye ayırmışlardır. Biri ”Bizans Tipi” diğer yapı da ”Kapadokya Tipi”dir.

Ihlara Vadisi’nde bulunan ve muhakkak gezmeniz gereken birçok kilise mevcut. Bu kiliseler de yazımızın asıl konusu olan Ağaçaltı Kilisesi, Sümbüllü Kilise, Kokar Kilise, Pürenliseki Kilisesi, Eğritaş Kilisesi, Kırkdamaltı Kilisesi, Karagedik Kilisesi, Ala Kilise, Beirhane Kilisesi, Bahattin Samanlığı Kilisesi ve Batkın Kilise’dir.

Ağaçaltı Kilisesi
https://muze.gov.tr/s3/SectionPicture/SP_0d1528e9-e034-4e32-86a4-76c589fa8a2d.jpg

Ağaçaltı Kilisesi

Ihlara Vadisinde gezilecek yerler başlığında en çok gezilmesi gereken yer deriz. Vadinin girişine en yakın kilise görevini görür. Bundan dolayı da bu bölgede/vadide en çok ziyaret edilen kilisedir.

Kiliseye ikinci kattan giriş sağlanmaktadır çünkü ana girişi toprak altında kalmıştır. İsminin Ağaçaltı olmasındaki neden ise bir rivayete göre eski zamanlarda kiliseye ağaç dallarıyla girilirmiş. Farklı bir kaynakta da Danyal Peygamber’in aslanlar arasındaki freskine dayanarak Aziz Daniel denilirmiş. Kilisenin içindeki bir yazıta göre de Pantanassa Kilisesi olarak anıldığı söyleniyor.

Fakat kilisede dikkati çeken en önemli nokta, kilise duvarına resmedilen aslan fresklerinin Hristiyanlara özgü olmaması. Aksine İran’a özgü olmasıdır.

Burada bulunan freskler 9.-11. Yüzyıla ait olduğu belirlenmiştir. Kilisede yer alan bir yazıda Hz. Meryem’in ‘’göklerin kraliçesi’’ olduğu vurgulanır.

Serbest haç planlı olan Ağaçaltı Kilisesi kasnaklı bir kubbeye sahiptir. Aynı zamanda da haç kolları beşik tonozla örtülüdür. Ne yazık ki ana mekana çıkan güney yan ve ana apsis yıkılmıştır. Günümüzde de Ağaçaltı Kilisesine yıkık olan apsisten girilmektedir. İçerisinde birçok fresk yer alır. Ağaçaltı Kilisesi, Kapadokya’ya gittiğinizde muhakkak uğramanız gereken şaheser niteliğinde bir kilisedir.

Ağaçaltı Kilisesi
https://i.pinimg.com/originals/80/bf/fc/80bffc030212961f28ef1af9f1fd62ed.jpg

Kapadokya seyahatinizde asla riske atılmayacak bir konu ise konaklamadır. Kusursuz bir konaklama deneyimi sunmak üzere sizleri MDC Hotel‘de ağırlamaktan mutluluk duyarız. MDC Hotel’de kaldığınız sürede aynı zamanda Kapadokya’daki aktivitelerinizi arttırmak istiyorsanız MDC Hotel‘in kendi bünyesinde düzenlediği aktivitelere de katılabilirsiniz. Mağara otel konseptindeki odalarımızın ferah yapısı , otelin temizliği, mükemmel hizmet ve personelimizin ilgili ve yardımsever tutumu ile sizlere bir otelde aradığınız özelliklerin daha da fazlasını sunuyoruz. Konaklamanızı planlamak için ihtiyaçlarınıza en uygun odayı hemen rezerve edebilirsiniz.

Önceki İçerikPaşabağ Vadisi
Sonraki İçerikKapadokya’da Çekilen Diziler

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kapadokya Rehberi