Kapadokya Gün Doğumu

Kapadokya bölgesi, aradığımız her şeyi bünyesinde barındıran doğa harikası, muazzam bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Tarihi ve tarihi yerleriyle, kiliseleri, şapelleri, manastırları, yeraltı sığınakları gezdiğinizde, zamanda yolculuk yapıyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz. Aynı şekilde doğa güzellikleri de sizi etkileyecek, başınızın dönmesine sebep olacak. Doğa ananın kendi elleriyle dantel işler gibi işlediği, ortaya çıkardığı Kapadokya bölgesi, Peri Bacaları, açık hava müzeleri, vadileri ve daha birçok güzelliği sayesinde mutlaka gezilip görülmesi gereken bir bölge konumundadır. Balonlara binip Kapadokya’nın güzelliğini tepeden izlemek de insana ayrı bir keyif veriyor. Muazzam manzaralara sahip olan Kapadokya’yı bir tepeye çıkıp oradan izlemek, manzaranın tadını çıkarmak insanı rahatlatan bir şey. Her şeyi bir kenara bıraktığımız ve gün doğumuna baktığımız zaman, Kapadokya gün doğumu da harika bir deneyim katıyor insana.

Kapadokya Gün Doğumu

Genel olarak her insan için gün doğumu ve gün batımı önemlidir. Çünkü bir ressamın elinden çıkmış milyon dolarlık, şaheser bir tablo gibi gün doğumunu oturup izlemek hepimize keyif, rahatlık ve tabir-i caizse mutluluk veriyor. Kapadokya gün doğumu da aynı şekilde en ünlü ve yetenekli ressamın elinden çıkmışçasına muazzam renklerde, bakmaya doyamayacağınız bir manzaraya sahip. Kapadokya gün doğumu izlemek için Kapadokya’da birçok kale, tepe ya da vadi var. Söz konusu Kapadokya gün doğumu izlemeniz için buraları da kullanabilir, vadi, kale veya tepelere çıkıp manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

https://i.pinimg.com/736x/63/75/58/637558251024b6e421b68cfb8bb0e649.jpg

Kapadokya’da Gün Doğumunu İzleyeceğiniz Yerler

Kapadokya’da gün doğumunu izlemek için birçok yer mevcut. Fakat bu yerlerden en güzel izlenecek noktalar Uçhisar Kalesi ile Aşıklar Tepesi’dir.

Uçhisar Kalesi:

Kapadokya’nın her yerinin gözüktüğü Uçhisar Kalesi, muazzam bir manzaraya sahiptir. En tepesinde bir sürü oyma küp, mezar ve sarnıç bulunmaktadır. Roma döneminden bu yana içinde oyularak odalar, evler, sığınaklar, depolar, sarnıçlar, mezarlar, mahzenler yapılmıştır.

Uçhisar Kalesi, Kapadokya’nın birnevi en büyük Peri Bacasıdır çünkü iki adet sivri, birbirine bitişik Peri Bacası’ndan oluşur. Büyük Peri Bacası ‘’Ağanın Kalesi’’, küçük Peri Bacası ise ‘’Çavuşin Kalesi’’ diye de biliriz. Konumu ve yüksekliği itibariyle Kapadokya gün doğumu en iyi buradan izlenebilir.

Aşıklar Tepesi:

Aşıklar Tepesi, Göreme’nin yanı başında bulunan bir tepedir. Gün doğumunu ilemek için de en ideal tepeler arasındadır. Sabahın erken saatlerinde elinizde çay ya da kahveniz muhteşem gün doğumunu, bunun yanında da Kapadokya’nın etkileyici görüntüsünü izleyebilir, keyfinize keyif katabilirsiniz.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d2/Cappadociasunrise.jpg/1200px-Cappadociasunrise.jpg

Ortahisar Kalesi:

Yapılış tarihi net bir şekilde bilinmiyor. Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilen kale, yaklaşık 90 metre yüksekliğindedir. Kalenin eteklerinde de konaklama yerleri ve restoranlar vardır.

İçeride çok sayıda oda ve tünel var. Bu oda ve tünellerin korunma, barınma amacı güderek yapıldığını da biliyoruz.

Manzara izleme açısından da Ortahisar Kalesi çok güzel bir konumda yer alıyor. Sadece Kapadokya’nın güelliklerini değil, Kapadokya bölgesinin üzerine düşen gün doğumu ışıltısını da izleyebilirsiniz.

https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/1110×740/5e8edf822269a219e03c84df.jpg

Kızılçukur Vadisi:

Kapadokya Kızılçukur Vadisi ya da diğer bir adıyla Kızıl Vadi olarak bildiğimiz bu yer Kapadokya’nın en romantik yerlerinden biridir. Değer verdiğiniz insanlarla Kapadokya bölgesine seyahat ettiğinizde en özel anlarınızı burada geçirebilirsiniz. Yılda binlerce turiste ev sahipliği yapan Kızılçukur Vadisi Ortahisar ile Çavuşin Köyü arasındadır. Çavuşin’e yaklaşık bir kilometre uzaklıktadır. Ürgüp yoluna doğru gidişinizde Üç Güzeller Peri Bacaları’nın dört kilometre uzağında yer alıyor. Ve Ortahisar’a çok yakın bir konumdadır.

Yürüyüş parkurları bulunan Kapadokya Kızılçukur Vadisi yürüyüş parkurunda yürürken vadinin sahip olduğu tüf kayalar sayesindeki kızıl renk normalde zaten muazzam olan vadi manzarasına daha da çok güzellik katıp sizi kendine hayran bırakıyor.

Genel olarak birçok insanı gün doğumu çok etkiler. Fakat Kapadokya Kızılçukur Vadisi’ndeki gün doğumları diğer gördükleriniz gibi değil. Muazzam bir manzaraya sahiptir. Fakat doğumuyla birlikte sizlere manzara açısından büyük bir zevk sunacaktır. Özellikle fotoğraf çekilmeyi sevenler için de burası harika bir arka plan niteliğinde olacaktır.

Daha önce de söz ettiğimiz gibi Kapadokya her açıdan bizi kendisine hayran bırakan bir bölge. Gidip gezmemiz, tarihi yerlerini, muazzam doğasını görmemiz gerek. Aynı zamanda da yemeklerini tatmamız bizi tabir-i caizse farklı bir dünyaya götürür. Aynı şekilde de gün doğumu manzarasını izlemek de keyfimizi arttıran güzelliktedir.

 

Kapadokya seyahatinizde asla riske atılmayacak bir konu ise konaklamadır. Kusursuz bir konaklama deneyimi sunmak üzere sizleri MDC Hotel‘de ağırlamaktan mutluluk duyarız. MDC Hotel’de kaldığınız sürede aynı zamanda Kapadokya’daki aktivitelerinizi arttırmak istiyorsanız MDC Hotel‘in kendi bünyesinde düzenlediği aktivitelere de katılabilirsiniz. Mağara otel konseptindeki odalarımızın ferah yapısı , otelin temizliği, mükemmel hizmet ve personelimizin ilgili ve yardımsever tutumu ile sizlere bir otelde aradığınız özelliklerin daha da fazlasını sunuyoruz. Konaklamanızı planlamak için ihtiyaçlarınıza en uygun odayı hemen rezerve edebilirsiniz.

 

 

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kapadokya Rehberi