Uçhisar’da Gezilecek Yerler

Kapadokya’nın zirvesinde bulunan Uçhisar, güneşin doğuş ve batışı en güzel şekilde izlenebilen yerdir. En muazzam manzarası olan bölgelerin başında gelir. 11. yüzyılda Anadolu’ya göç eden Türkler, yerleşim yeri olarak burayı seçmişlerdir ama 12. ve 14. yüzyılları arasında ne yazık ki önemini kaybetmiştir. Zamanında stratejik konum olarak çok değerliydi çünkü Persler, Kral Yolu; Selçuklular’da İpek Yolu olarak kullanmıştır. Kale ve manzarasıyla meşhur olan Uçhisar, Karamanoğulları’nın doğu sınırı, Kadı Burhanettin Beyliği’nin ise batı sınırı olduğu için bu isme sahiptir. Kapadokya’da konaklama için MDC Hoteli tercih edebilirken Peki Uçhisar’da gezilecek yerler açısından size hazırladığımız listedeki yerleri tercih edebilirsiniz.

Uçhisar'da Gezilecek Yerler
https://i2.milimaj.com/i/milliyet/75/0x0/5f6d29d15542870060accf66.jpg

Uçhisar Kalesi

Uçhisar’da gezilecek yerler arasında Uçhisar Kalesi ilk sırayı alıyor. Kapadokya’nın her yerinin gözüktüğü Uçhisar Kalesi, muazzam bir manzaraya sahiptir. En tepesinde bir sürü oyma küp, mezar ve sarnıç bulunmaktadır. Roma döneminden bu yana içinde oyularak odalar, evler, sığınaklar, depolar, sarnıçlar, mezarlar, mahzenler yapılmıştır.

Uçhisar Kalesi, Kapadokya’nın birnevi en büyük Peri Bacasıdır çünkü iki adet sivri, birbirine bitişik Peri Bacası’ndan oluşur. Büyük Peri Bacası ‘’Ağanın Kalesi’’, küçük Peri Bacası ise ‘’Çavuşin Kalesi’’ diye biliriz.

Cevizli

Bir diğer adıyla Peribacaları Deresi olarak bilinen yer, yürüyüş yapmak isteyenler için ideal noktalardan bir diğeridir. Buradaki Peri Bacaları apartmanları andırmaktadır. Peri Bacaları oyukları günümüzde hediyelik eşya dükkanı ve kafe olarak kullanılır.

Uçhisar'da Gezilecek Yerler
https://icdn.tgrthaber.com.tr/images/haberler/2020_05/buyuk/kapadokya-nevsehir-gezi-rehberi-1590597090.jpg

Tığraz Kalesi

Uçhisar’ın en büyük ikinci kalesidir. Yamaca kurulan Tığraz Kalesi, yamaçtan aşağıya kadar 7 kat inşa edilmiştir. Depo ve tünellerden oluşur ve ilginç bir mimariye sahiptir.

Uçhisar'da Gezilecek Yerler
https://www.uchisar.bel.tr/wp-content/uploads/WhatsApp-Image-2019-09-09-at-14.14.20-1024×576.jpeg

Kuran Kalesi

Biriktirme alanı olarak kullanılıyor fakat eski zamanlarda Arapça dua, kitap gibi kağıtları Peri Bacası’ndan içeri attıkları için bu isme sahiptir. Burada biriktirilen şeyler zamanla yok olmuştur.

Karakale

1945 yılından sonra burada yaşayanların Kalenin taşlarını sökmeye başlamasıya beraber günümüzde sadece molozlar kalmıştır. Kalenin en sağlam yeri güney duvarıdır sadece. Karakale’de görülen seramikler Bizans dönemine aittir.

Kalenin rengi siyah olduğu için de ismi Karakale’dir.

 

 

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kapadokya Rehberi

Şimdi Ara