onwin yeni giriş casino siteleri
Kapadokya Çanak Çömlek Yapımı

Kapadokya Çanak Çömlek Yapımı

Kapadokya Çanak Çömlek Yapımı

Nevşehir Kapadokya… Eşsiz güzelliklere sahip, doğa tatili yapmak isteyen herkesin ilk tercihi. Kapadokya’ya gittiğinizde zihninizde kalacak ve anılarınızı zenginleştirecek şeyler sadece peri bacaları, yeraltı şehirleri, uçsuz bucaksız vadiler değildir. ‘Güzel Atlar Ülkesi’ Kapadokya denilince akla her ne kadar ismiyle özdeşleşmiş peri bacalarının güzelliği ve uçan balonların gün doğumunda bıraktığı manzara gelse de Kapadokya’da en iyisini tadabileceğiniz fazlaca deneyim vardır. Kapadokya çanak çömlek atölyesi içindeki deneyim de bunlardan biridir. Toprağın mucizevi yönlerini sanatla birleştirerek görebileceğiniz Kapadokya çanak çömlek yapımı deneyimi bu bölgenin en önemli 3 turistik merkezinden biri olan Avanos’ta mümkündür.

Avanos Çanak Çömlek Yapımı

Avanos’ta çömlekçilik tarihi Hititlere kadar dayanan bir zanaattır. Bu gelenek asırlardır nesilden nesle aktarılarak gelmiştir. Avanos’u çanak çömlek yapımında önemli bir merkez haline getiren şey ise doğal koşullardır. Elbette bu doğal koşullarla birleşen insanların sanatkâr ruhu da önemli bir etmendir. Kızılırmak yataklarından toplanan killi yumuşak topraklar, çanak çömleklerin hammaddesini oluşturur. Toprağın içindeki mineraller ve materyaller onu çanak çömlek yapımına uygun kılan unsurlardır.

Yüzlerce yıldır akan Kızılırmak kenarlarındaki toprak, içeriği ile çanak çömlek Kapadokya yapımı için altın değerindedir. Avanos ilçesinin Nevşehir merkez uzaklığı 16 km’dir. Ve Nevşehir’in kuzeyinde kalmaktadır. İlçenin tarihi yine Hitit dönemine uzanmaktadır. Hatta ilçenin antik dönemdeki adı ‘Venessa’ olarak bilinmektedir. Arkeolojik araştırmalar göstermektedir ki bölgede yerleşik hayat başladığında yapılan çanak çömlekler, o dönem burada yaşayan insanlar tarafından kullanılmıştır. Selçuklu ve Osmanlı döneminde ise burada yapılan çanak çömlekler ticarette kullanılmıştır. Özellikle gelip geçen kervanların yolları buraya düştüğünde bolca çanak çömlek aldıkları bilinmektedir.

Çanak Çömlek Atölyesi Kapadokya

Avanos çanak çömlek ünü Anadolu’daki ilk Türk yerleşimi ile başlamıştır diyebiliriz. Hatta Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde bile çanak çömlek yapımı ilginç bir hal almıştır. Evlilik için erkeklerin bu zanaatı bilme şartı aranmaya başlamıştır. Durum böyle olunca da ünü ve kalitesi iyi seviyede olan Avanos çömleği ortaya çıkmıştır. Burası gibi Nevşehir çanak çömlek de ünlüdür. Çanak çömlek atölyesi Nevşehir ünlü olduğu gibi kalitelidir de. Avanos’ta bulunan Avanos seramik müzesi içinde bu tarihi eşyaları ve yakın dönem sanatçılarının eserlerini görebilirsiniz. Kapadokya çanak çömlek yapımı için kullanılan ürünlerden birçok örnek içermektedir. Avanos çanak çömlek atölyesi içinde çanak çömlek kursu almadan kesinlikle Nevşehir’den ayrılmamalısınız. Burası, Kapadokya gezilecek yerler arasında üst sıralardadır. Ayrıca Kapadokya balayı otelleri çevresine kısmen yakın bir aktivitedir. Balayı paketi alan misafirlerimiz bu aktiviteyi çok tercih etmektedirler.

Avanos Çömleği Nasıl Yapılır?

Dışarıdan baktığınızda kolay gibi görseniz de Avanos çömleği yapmak ilgi ve emek istemektedir. Üzerinden yıllar geçse de burada çamura ve toprağa dokunarak kendi ellerinizle yaptığınız çömlekleri unutmazsınız. Çünkü üretim aşamalarına şahit olmakla beraber bizzat ellerinizle ona şekil verirsiniz. ‘Avanos Sanatı’ olarak da bilinen bu işin aşamalarına birlikte bakmaya ne dersiniz? Kapadokya topraktan çanak çömlek yapımı hakkında bilgi almak isteyenler aynı zamanda bu deneyimin detaylarını da öğrenmek isteyeceklerdir.

Avanos Çömlekleri Özellikleri

Çanak çömlek nasıl yapılır derseniz ise, işte detaylı anlatımı: Hammadde herkesin bildiği hamur gibi hazırlanır. Kızılırmak yatağından toplanan killi ve yumuşak Avanos toprağı, önce ince ince elenerek tertemiz bir toprak haline getirmek gerekir. Sonrasında elenen toprak suyla hamur geline getirilir. Hamur haline gelen malzemenin kullanımı 1 haftayı bulabilmektedir. Gezisiniz sırasında bunları hazırlayacak zamanınız olmayacağı için çalışanlar sizlere öncesinde hazırlanan hamurları sunarlar. Ancak siz hazır hamuru kullansanız da Avanos çanak çömlek atölyeleri toprağın elenmesi, içeriğine göre sınıflandırılması işlemlerine de şahitlik edersiniz. Bu, sizler için unutamayacağınız bir deneyim olacaktır.

avanos çanak çömlek

Avanos Çanak Çömlek Yapımı

Yapacağınız ürünün şekline göre çalışma tarzı değişmektedir. Eğer geniş bir tabak yapmak istenirse, özellikle seri üretimlerde geniş kalıpları olan makineler tercih edilmektedir. Ancak bireysel üretimlerde ‘Paris Sıvası’ adı verilen bir malzeme kullanılmaktadır. Bu malzeme alçıdan yapılmış ve içi oyulmuş şekilde hazır durmaktadır. Siz de bu alçı içerisine hamuru boşaltıp 45 dakika kadar bekledikten sonra döktüğünüz hamuru içinden alırsınız.

Sonraki aşamada alçı, hamurun bir kısmının suyunu emerek sizin için tabak olacak kadar çamuru haznesinde tutar. Bu kalıp içerisinde belli bir miktar bekleme sonrası kalıptan geniş tabağınızı alabilirsiniz. Eğlenceli olan çalışma tarzı ise çömlek tornasında elle şekil vererek yapılandır. Burada ayağınızla çarkın dönme hızını ayarlarken önce baş parmakla bastırarak hamurun yükselmesini sağlarsınız. Sonrasında ellerinizle yapacağınız ürünün formunu belirlersiniz.

Çamura dokunmak ve ondan bir sanat eseri yaratmak insan ruhunu gerçekten dinginleştirmektedir. Geçmişin bilgeliğiyle vakur görünen bu yörenin halkının, aslında atadan babadan, kısacası genden gelen sanatçılar olduğunu Avanos çömleklerini görünce anlamak mümkündür. Hatta görmek yetmeyecek, belki geçeceksiniz çarkın başına, siz de denemek isteyeceksiniz.

Avanos Çanak Çömlek Yapımı Turları

Söz konusu çanak çömlek yapımlarının nasıl olduğunu ve çömlekçileri, Kapadokya’da düzenlenen turlar sayesinde öğrenmeniz mümkündür. Bu turlar arasında birçok Kapadokya bölgesi ile beraber çanak çömlekçiler de yer almaktadır. Kapadokya’nın en önemli değerlerinden biri olan çanak çömlekçilerde söz konusu çömleklerin nasıl yapıldığına şahit olacaksınız. Bunun dışında da kendi çömleğinizi yapma fırsatına da ulaşabileceksiniz. En önemli ve değerli zanaatlar arasında yer alan çanak çömlekçilik, Kapadokya’yı ziyaret eden her misafirimizin görmesi şahit olması gereken güzelliklerdendir. Bundan dolayı da bazı turlarımız arasında Avanos Çanak Çömlek Yapımı ya da Avanos’daki çömlekçiler de yer almaktadır. Söz konusu turlarımızdan biri de Kırmızı Tur’dur.

Kırmızı Tur

Söz konusu turumuz çanak çömlekçilerle beraber birçok Kapadokya bölgesini daha barındırmaktadır. Bu bölgede düzenlenen en kapsamlı ve en güzel turlardan biridir. Devrent Hayal Vadisi’nden Avanos çanak çömlekçilere kadar bir güzergahı barındırmaktadır içerisinde.

Kırmızı Tur Güzergahı

  • Devrent Hayal Vadisi
  • Paşabağları
  • Açık Hava Müzesi
  • Avanos Çanak Çömlek Atölyeleri
  • Uçhisar Kale Altı
  • Göreme Panorama

Birçok Kapadokya bölgesini içerisinde barındırmaktadır Kırmızı Tur. Söz konusu turumuzun güzergahı Devrent Vadisi’nden başlamaktadır. İçerisindeki Peri Bacaları ile dikkat çeken bir vadidir. Bu Peri Bacaları’nın en dikkat çeken noktası ise de bu Peri Bacaları’nın farklı hayvan şekillerine benzemesidir. Devrent Hayal Vadisi’nden sonra ise de yolculuğumuza Paşabağları ile devam edeceğiz.

Kapadokya’nın en önemli vadilerinden biri konumundadır. Hem doğal hem de tarihi güzellikler ile kaplı olan Paşabağlar, sizleri kendine hayran bırakacak güzelliktedir

Bir sonraki rotamız da Açık Hava Müzesi olacaktır. Burası da içerisinde binlerce yıl önceden kalma kiliseleri barındırmaktadır.

Devamında da yazımızın da başlığı olan Avanos çanak çömlek atölyeleri ile devam edeceğiz. Kapadokya’nın Avanos bölgesinin meşhur olduğu bir alandır. Buradaki çanak çömlekçileri gezecek ve kendi çömleğinizi yapma imkanı bulacaksınız.

Beşinci durağımız da Uçhisar Kale Altı’dır. Söz konusu Kapadokya bölgesinde mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken en önemli yerler arasında ilk sıralarda yer alır.

Bir sonraki ve son durağımız ise Göreme Panorama’dır. Kapadokya’ya gidip, mutlaka gezilmesi gereken, Kapadokya’nın en önemli bölgelerinden biridir Göreme. Bu rotamızdan sonra da turumuzun sonuna gelmiş olacağız.

Kapadokya Kırmızı Tur Fiyat Bilgileri

Kapadokya’da düzenlenen en güzel turlar arasında yer almaktadır. İçerisinde birçok Kapadokya güzergahını barındıran bu tur, ailenizle en güzel vakitler yaşamanız için bire birdir. Hem gezecek, hem de Kapadokya’ya dair birçok şey öğreneceksiniz. Kırmızı Turumuzun fiyat bilgilerine gelecek olursak da söz konusu Kırmızı Turumuzun fiyatı kişi başı 1100 TL olarak fiyatlandırılmıştır. Fakat turun sonunda sizlere kalan ise muhteşem anılar olacaktır.

Bu eşsiz deneyimi tadabilmeniz için MDC Hotel olarak düzenlediğimiz turlar içerisinde Avanos’ta Kapadokya çanak çömlek yapımı için de zaman ayırmaktayız. Seyahatiniz öncesi bu deneyime rezervasyon yapmak isterseniz bu linkten bizlere ulaşabilirsiniz.

Call Now Button