onwin yeni giriş casino siteleri
Kapadokya Şarap Tadım Turu

Kapadokya Şarap Tadım Turu

Kapadokya Şarap Tadım Turu

Kapadokya’yı önemli bir turizm merkezi yapan etkenlerin başında buradaki deneyimlerin sınırsızlığı yatmaktadır. Gastronomiden adrenaline, romantizmden öğrenmeye kadar onlarca duyguyu zirvede yaşayabileceğiniz bir yerdir Kapadokya. Buraya seyahat eden misafirlerimizin özellikle tatmak istediği deneyimlerden birisi de bölgenin meşhur şaraplarıdır. Kapadokya Şarap Tadım Turu ile farklı bölge üzümlerini görürsünüz. Ve ayrıca farklı mayalama yöntemlerinin lezzet farkını da görebilmeniz mümkündür.

Genellikle turistlerin tercih ettiği Kapadokya şarap etkinlikleri balayı çiftleri için de önemlidir. Bölgede yetişen üzümlerden yapılan şarapları tadarken güzel yemekler eşliğinde bölgenin manzarasını izlemek size romantik ortamlar hazırlayacaktır. Birçok üretim tesisi ve küçük imalathaneler bulunan Kapadokya’da bu deneyimi en iyi şekilde yaşayabilmeniz için MDC Hotel olarak hizmetinizdeyiz. Özellikle şarap tadımı ve damak zevkinize en uygun şarabı bulmanız noktasında da sizlere destek olmaktayız. Kapadokya şarap nereden alınır veya Kapadokya şarap nerede içilir, Kapadokya şarap fiyatları ne kadar gibi sorularınıza cevap almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kocabağ Şarapları

Kapadokya’nın Yeşilyurt köyünde yetişen üzümlerden yapılan şaraplardır. Genellikle Emir cinsi üzümler tercih edilmektedir. Bu şarapların hikayesi kendi evinde kayasını oyarak başlayan Mehmet Erdoğan’a kadar uzanmaktadır. Günümüzde işlettikleri tesisi ise KAV ismini taşımaktadır. Bu tesis Erdoğan ailesi tarafından işletilmektedir. Tesisin doğal ortamda 600 ton üretim yapabilme kapasitesi vardır.

Château tarzı üretim ile üzümler yetiştirilmektedir. Bu, ‘şato’ şeklinde okunmaktadır ve entegre üretim tesisi anlamına gelmektedir. Yani üzüm bağlarının tesisin etrafında olması ve üzümü üreten ile şarabı üreten firmanın aynı olması demektir. Bu sayede kaliteye etki eden tüm süreçleri firmanın kontrol edebiliyor olması sağlanmaktadır. Hasat edilen üzümler sonrasında Kav’a ulaşır ve gravite yöntemi ile parçalanmadan şaraba işlenir. Günümüzde de kayadan oyma yapılar içerisine uygun sıcaklık ve nemlilik oranında üretilen bu şaraplarda emeğin, özenin ve binlerce yıllık üretim bilgeliğinin lezzetini alırsınız.

kapadokya şarap tadım turu
mdchotel.com

Kapadokya Şarap Tadım Turu Kapadokya Şarap Evleri

Kapadokya şarap imalathaneleri dediğimizde profesyonel üretim yapan tesislere ek olarak bireysel olarak evlerinde de üretim yapan yerler vardır. Şarap evleri el yapımı şarabın lezzetini tadabileceğiniz yerlerdir. Kapadokya şarap evleri arasında en önemlilerinden bazıları; Mahzen Şarap Evi, Red Wine House ve Asım’ın Yeri Kapadokya Şarap Evi bulunmaktadır. Bu evlerde Kapadokya şarap tadımı esnasında sizin damak tadınıza en uygununu bulabileceğiniz onlarca çeşit şaraplar üretilmektedir.

Turasan Şarap Fabrikası

Kapadokya şarap imalathaneleri butik işletmeleri anımsatsa da sizler için burada aynı zamanda çok büyük ölçekte üretim yapan yerler de mevcuttur. Turasan şarap fabrikası da bunlardan biridir. 500 dönümlük arazide yaptığı üzüm hasadıyla, 1943 yılından beri şarap üretimi yapmaktadır. Bu fabrika sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerin de uğrak yerlerinden biridir. Burada üretilen şaraplar aynı zamanda ihraç da edilmektedir. Turasan şarap fabrikasına geldiğinizde yine daha önce de tavsiye ettiğimiz Emir şarabını tatmalısınız. Zira bu şarap ödüllü bir lezzete sahiptir.

Ürgüp Bağ Bozumu Festivali

Etkinliğin başlangıcında geleneksel kortej yürüyüşü yapılmaktadır. Ardından halk oyunları ve gösterilerle festival devam etmektedir. İlerleyen saatlerde ise şarap tadımları başlamaktadır. Birbirinden farklı şarapları Ürgüp Bağ bozumu festivalinde deneyimlemeniz mümkündür. Bu deneyimi üreticilerle birlikte Kapadokya’da yaşamak isterseniz eylül ayında Kapadokya’ya gelmeniz gerekmektedir. Bağ Bozumu festivaline katılımınızı planlamak üzere bizlere bu linkten ulaşabilirsiniz. Her sene, gerçekten de başka yerde göremeyeceğiniz renklilikte bir festival yaşanmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte şarap tadımı yaparken festivalin enerjisiyle gün batımını izlemek eşsiz bir duygudur. Bu festival kapsamında da çok farklı ve güzel şaraplar tatmanız mümkündür.

kapadokya şarap tadım turu
mdchotel.com

Kapadokya’da Şaraplar

Binlerce yıldır şaraplar Anadolu coğrafyasında önemli bir yere sahip olmuştur. Kapadokya şarap üretim yerlerinden en önemli olanı olarak bilinmektedir. Özellikle Ürgüp, şarap üretim bölgesinin ilk sıralarında yer almaktadır. Her yıl bu bölge Şarap Tadımı festivalleri organize edilmektedir. Bölgede birçok Kapadokya şarap fabrikası bulunmaktadır. Ayrıca Kapadokya şarap mahzeni gezisi yapmak da çok farklı bir deneyimdir.

Kapadokya’da En Çok Tercih Edilen Şaraplar

Kapadokya bölgesinde birçok farklı şarap üreticisi vardır. Bölgede yaşayan insanlar genelde yerel şarap üreticilerini tercih etmektedirler. Bunun nedeni de destek olmak istemeleridir. Bu firmalardan en çok bilinenleri bahsettiğimiz üzere Kocabağ ve Turasan Şarapları’dır. Bu markalarda en çok tercih edilen üzüm türleri de Sauvignon Blanc, Emir, Chardonnay, Tannat, Merlot, Cabarnet Sauvignon olarak bilinmektedir. Geleneksel yöntemlerle şarap imal edilen bu fabrikalar gerçekten eşsizdir. Genelde Kapadokya balayı tatiline gelen misafirlerimiz bu eşsiz deneyime katılmaktadır. Ayrıca bunların haricinde bu olağanüstü şarapların satıldığı küçük dükkanları gezip alışveriş yapmadan dönmemektedirler.

Kapadokya Şarap Tarihi

Yaklaşık MÖ. 2000 yıllarında Hititler, bağların gelişmesinde büyük rol oynamışlardır. Küçük Asya’da şarap üretimi yapmışlar, daha sonra da Asur ve Sümerler’e şarap ihraç etmeye başlamışlardır. Arkeologların keşfettiği bilgilere göre, o dönemlerde Anadolu’nun şarap üreten bölgesi şöyle adlandırılmaktaydı: “Şarap Ülkesi” anlamına gelen Wiyanawanda.

Harika bir şarabın olması için iklim oldukça önemlidir. Bunun haricinde şarapların yumuşak ve volkanik kaya içine kazılmış mağaralarda saklanması da oldukça dikkate değerdir. Şarap ve Kapadokya birbirine çok iyi uyum sağlamaktadır. Bölgede şarap kültürünün gelişmesinde, özellikle bölgenin tarih boyunca Hristiyan ve Yahudi yerleşimlere ev sahipliği yapması etkili olmuştur.

Özellikle Kapadokya yeraltı şehirleri içerisinde yer alan mahzenlerde, o zamanlarda yaşayan insanların şarap üretiminde kullanılan alanlar ayırdığı görülmüştür. Orta Çağ döneminde insanların düşmandan gizlenmek için inşa ettikleri yeraltı şehirlerinde gıda ve barınma gibi temel ihtiyaç olarak şarap da yer edinmiştir. Bununla birlikte o dönemin insanları şarabı özellikle dini ritüellerde kullanmışlardır. Ayrıca insanlar, suları bittiğinde sıvı ihtiyacını karşılamak ve daha az üşümek için yine şaraba başvurmuşlardır.

MDC Hotel olarak sizlerin Kapadokya seyahatinize daha çok anlam ve deneyim katmak için çalışmaktayız. Buraya yapacağınız seyahatinizde Kapadokya şarap imalathaneleri gezmek ya da bahsettiğimiz yer altı şehirlerini de görmek isteyeceksiniz. Bu noktada HTR Tur Acentemiz olarak sizlere en iyi hizmeti vermeye hazırız.

Kapadokya’da Ne yapılır?

Kapadokya bölgesine geldiğinizde yapabileceğiniz sınırsız aktiviteler vardır. Bunlardan en önemlileri balon turu, at turu, ATV turu, bölge turlarıdır. En iyi şekilde bütün deneyimleri tatmanız için hem otel hem de acenta olarak sizlere destek olmak istemekteyiz. Güzel Atlar Diyarı Kapadokya’yı olabilecek en güzel şekilde gezmeniz, muhteşem doğasını deneyimlemeniz hayatınızda yapmanız gereken en önemli şeylerdendir. Ayrıca bu tatilinizde gezdiğiniz yerlerden daha önemli olan şey ise konaklamanızdır. Onca güzel yeri gezdikten sonra yorulacaksınız elbette. Bunun sonucunda dinlenebileceğiniz, huzur bulabileceğiniz bir odada olmak istersiniz. Bir de kaldığınız otelde hamamlı oda, jakuzili oda, mağara oda gibi seçenekler varsa sizden mutlusu olamaz. Odanıza çekilip sıcacık bir banyoya girdikten sonra da otantik bir odada dinlenmek eşsiz olacaktır. Bu konuda şüphe etmeden yerinizi ayırtabileceğiniz MDC Cave Hotel, her zaman misafirlerinin rahatını sağlamak için çalışmaktadır.

Her mevsimde olağanüstü güzelliğe sahip otelimizden ayrıldığınızda kendinizi dinlenmiş, hatta yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz. Bizimle birlikte Kapadokya deneyiminizi taçlandırmak için MDC Cave Hotel Rezervasyon linkine tıklayabilirsiniz.

Call Now Button