Mağara Otel Nedir?

Mağara Otel Nedir

Volkanik şekillerin aşındırılmasıyla ortaya çıkan peri bacaları ile ünlü Kapadokya bölgesi her yıl yerli ve yabancı onlarca turist ağırlamaktadır. Buraya gelen turistler peri bacalarını gezmenin de ötesinde onlarca aktiviteye dahil olmaktadırlar. Bunlar arasında balon turları ve bölge turları en önde gelmektedir. Kapadokya’ya gelen turistler aynı zamanda farklı bir yerde bulamayacakları bir konaklama konsepti ile karşılaşırlar. Çünkü Kapadokya’da otellerin çoğu mağara konseptinde inşa edilmiştir. Tabi bu mağara oteller arasında oldukça fazla konfor farkı vardır. Bölgeye daha önce gelmemiş olanlar mağara otel nedir? diye merak ediyor olabilirler. Mağara otel nedir? sorusuna örneklerle açıklama getirerek Kapadokya seyahatinizi planlarken en doğru oteli tercih etmenize yardımcı olmak isteriz.

Mağara otel nedir?
mdchotel.com

Kapadokya Mağara Otelleri

Kapadokya, tahmin edilenin ötesinde sürprizlerle dolu bir turistik bölgedir. Buraya gelen turistler, daha ilk günden kaldıkları otelin hikayesini dinlerken seyahatlerinin dolu dolu geçeceğinden emin olarak seyahatlerine başlarlar. Kapadokya bölgesinde birçok mağara otelin bulunması buraya gelen turistleri oldukça memnun etmektedir. Bu oteller binlerce yıllık tarihe sahip mağaralardır aslında. Her biri sonradan aslı korunarak dönüştürülmüş yerlerdir. Ancak her alanda olduğu gibi bu konuda da mağara otel olmadığı halde o havayı verebilmek adına suni olarak yapılmış yerler de Kapadokya’da mevcuttur. Kapadokya’daki mağara oteller özellikle Avanos, Ürgüp ve Göreme bölgelerinde bulunur. Hem bu bölgelerin otellerinden hem de mağara otel konseptinden biraz bahsedelim.

Kapadokya’da Neden Mağara Oteller Vardır?

Kapadokya’da mağara otellerin çoklukta olmasının sebebini, coğrafi yapısı ve tarihsel geçmişiyle açıklamak mümkündür. Binlerce yıl evvel Erciyes, Hasan ve Güllü Dağların aktif volkanlarken, dışarı püskürttükleri lavlarla Kapadokya’nın oluşumuna dair ilk temeller oluştu. Zamanla yağan yağmurlar ve rüzgâr aşındırmasıyla da bugünkü şeklini aldığı da pek çok kaynakta belirtiliyor. Bunun sonucunda da peri bacaları meydana geliyor. Peri bacalarının nasıl oluştuğunu merak ediyorsanız Kapadokya Peri Bacaları Oluşumu linki tam da aradığınız şey.

Bugün mağara otel dediğimiz yapılar aslında Kapadokya’da zamanında ev ve barınma amaçlı kullanılan yerlerdir. Kapadokya’ya gittiğinizde ya da orada arabanızla gezintiye çıktığınızda her tarafın peri bacaları, mağaralar ve vadilerle kaplandığına şahit oluyorsunuz. Kısaca bölgenin her bir köşesi tarihe tanıklık ediyor. Otellerin mağara içlerine inşa edilmesi de, bölgedeki tarihi dokuyu ve coğrafyayı günümüze kadar taşıdığına işaret ediyor.

Kapadokya’da Mağaralar Önceden Nasıl Kullanılırdı?

Kapadokya’daki mağara otelleri incelemeden önce, mağaraların eski yüzyıllarda nasıl kullanıldığına bir göz atacağız. Kapadokya’da ilk insan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanıyor. Mağaralar milyonlarca yıl önce ilk insanlar tarafından yerleşim alanları olarak kullanılıyor. Ayrıca buradaki kayaların, derin vadilerin ve mağaraların Roma İmparatorluğundan kaçan Hristiyanlar için bir sığınak görevi gördüğünü de belirtmemiz gerekiyor. Kapadokya yöresinde kayalara oyulan evler ve kiliselerde ilk insanlarla birlikte Hristiyanların yaşadığı biliniyor.

Kapadokya Balayı Otelleri
mdchotel.com

Buradan şimdi otel olarak hizmet veren mağaraların tarihteki ilk yaşanmışlıklara tanıklık ettiğini anlayabiliriz. Üstelik Kapadokya’nın hemen hemen her bölgesi peri bacalarına ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda pek çok yazılı kaynakta peri bacalarının ortaya çıkışından sonra oraya yerleşen insanların içlerine ev ve kilise oymaları yaparak günümüzde halen pek çok medeniyetin izini taşıyan etkiler bıraktığı geçiyor.

Mağara otel nedir? sorusuna cevap vermeye çalıştığımız bu yazımızda bölgedeki mağara otellerin tarih yolculuklarını aktarmaya çalıştık. Eğer Kapadokya gezinizde bi mağara otel tercih etmeyi düşünüyorsanız doğru yerdesiniz.

Kapadokya Mağara Otel Rezervasyon

Kapadokya seyahatinizde konaklama asla riske atılmayacak bir konudur. Kusursuz bir konaklama deneyimi sunmak üzere sizleri MDC Hotel‘de ağırlamaktan mutluluk duyarız. MDC Hotel’de kaldığınız sürede aynı zamanda Kapadokya’daki aktivitelerinizi arttırmak istiyorsanız MDC Hotel‘in kendi bünyesinde düzenlediği aktivitelere de katılabilirsiniz. Mağara konseptindeki odalarımızın ferah yapısı, otelin temizliği, mükemmel hizmet ve personelimizin ilgili ve yardımsever tutumu ile sizlere bir otelde aradığınız özelliklerin daha da fazlasını sunuyoruz. Kapadokya Mağara Otelleri adlı yazımız mağara oteller hakkında merak ettiğiniz diğer sorulara yanıt olabilecek nitelikte. Konaklamanızı planlamak için ihtiyaçlarınıza en uygun odayı hemen rezerve edebilirsiniz.

Kapadokya MDC Hotel’de Konaklama Deneyimi

MDC Hotel mağara odaları konseptinin içerisine dizayn ettiği modern hizmet ile misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaktadır. Tarihi doku bozulmadan inşa edilen her bir mağara oda kendine ait bir hikayeye sahiptir. Her odada jakuzi bulunmaktadır. Ayrıca isterseniz hamamlı oda, şömineli oda ve havuzlu oda seçenekleri de mevcut. Ayrıca MDC Hotel’de balayı çiftleri için avantajlı Kapadokya balayı paketleri de bulunmaktadır. Konaklama ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linkteki yazımızı göz atabilirsiniz. Kapadokya MDC Hotel’de Konaklama Deneyimi.

Kapadokya MDC Hotel Restaurant

Mağara otelinize yerleştikten sonra bir şeyler yemek için MDC Hotel Restaurant en iyi tercihlerden birisidir. Özellikle Kapadokya geleneksel yemekler tatmak istiyorsanız harika bir yer. Kapadokya geleneksel yemekler hangileri, yapılış şekilleri, özellikleri hakkında daha fazla bilgi için linkteki yazıyı okuyabilirsiniz.

MDC Hotel’de açık büfe kahvaltısı için 70 çeşit ürün bulunmaktadır. Ayrıca MDC Hotel Restaurant A la Carte olarak 10.00 ile 22.30 arasında hizmet vermektedir. Restoranımızın menüsü ve diğer pek çok şey hakkında bilgi alabilmeniz için detaylı bir yazımız var. Kapadokya MDC Hotel Restaurant.

Halil Atakhttp://www.mdchotel.com
1997 yılında Çorum'da doğdu. İlköğrenimini Boğazhisar Eğitim kurumlarında tamamladı. 2015 yılında Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 2015 yılında kurulan ve hâlâ yönetiminde bulunduğu BİGENÇ Derneği’nin kurucu ekibinde yer aldı. 2020 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Üniversite hayatında THY, Coface Insurance, ICYF-DC gibi kurumlarda gönüllü stajyerlik yapmış olup bu dönemde ulusal ve uluslararası konferanslarda temsilcilik yaptı. 2019 yılında Chatham House bünyesinde 2 ay süreyle raportör ve veri analisti stajyerliği yaptı. Kendisi TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyesi olup konaklama sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin ortağıdır. Kendisine ait danışmanlık şirketinde kurumsal planlama, organizasyon, proje yönetimi ve büyüme operasyonu gibi alanlarda şirketlere ve şahıslara danışmanlık vermektedir. Deneyim paylaşmak, yazmak ve araştırmak hobisi.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kapadokya Rehberi

Şimdi Ara