Göreme’de Görülmesi Gereken 7 Yer

Göreme’de Görülmesi Gereken 7 Yer

Kapadokya bölgesi genellikle Ürgüp ve Göreme olarak bilinmektedir. Nevşehir içerisinde  Ürgüp ve Göreme ile birlikte Uçhisar ve Avanos ilçeleri de görülmeye değerdir. Ancak esasında Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri’yi de içine alan büyük bir bölgedir. Kapadokya’nın esas isim yapmasını sağlayan Göreme ve Ürgüp olduğu için bu bölgeler ön plana çıkmaktadır. Göreme, tüm bir bölgeye cazibe kazandırırken bu bölgeyi dikkatlice gezmek gerekir diye düşünüyorum. Göreme’de görülmesi gereken 7 yer içeriği altında yüzlerce tarihi ve doğal güzellik yazılabilir. Bunun için Göreme’de görülmesi gereken 7 yer neresidir içeriğini sizler için hazırladık. Bu yazıda Göreme’de kesinlikle görmeniz gereken 7 yerden bahsedeceğiz.

Göreme'de Görülmesi Gereken 7 Yer
Photo by Oleksandr Kurchev on Unsplash

Turizme Hayat Veren Bir İlçe : Göreme

Göreme, doğal yapının hayatı şekillendirdiği bir ilçedir. Burada eskiden aktif olan Hasan ve Erciyes yanardağlarının püskürtmüş olduğu tüfleri görmek mümkündür. Bu tüfler, rüzgar ve yağmurun da etkisiyle bugünkü manzaralar ortaya çıkmıştır. Göreme, Nevşehir’in aslında merkez ilçesine bağlı bir bucak bölge iken turistik imkanların gelişmesi ile ilçe olmuştur. Göreme’nin antik çağda ismi Korama’dır. Kapadokya’nın dünyaca ünlü yapısının en önemli parçası bu ilçedir.

Özellikle bölgenin turizminin temel yapı taşı olan peri bacalarının Göreme’de en güzel örnekleri mevcuttur. Yukarıda bahsettiğim gibi doğal bir sürecin sonucunda ortaya çıkan tüfler bu peri bacalarını meydana getirmiştir. Peri bacalarının dış yapısı tüflerin ve yanardağ içerisinden çıkan lavların yüz yıllar içinde kuruması ile oluşmuştur. Bu yapı oldukça farklı materyaller içermektedir. Bununla birlikte Peri bacalarının yapıları boyayı içine çekmeye oldukça müsaittir. Ayrıca içine çektiği boyayı uzun yıllar koruyabilen bir yapısı vardır. Bundan dolayı Peri Bacalarında yüzyıllar önce yapılmış freskler bugün çok önemli bir turistik cazibe merkezi haline gelmiştir. Peri bacalarının oluşumu ile ilgili daha detaylı bir yazı okumak isterseniz Kapadokya Peri Bacaları Oluşumu yazımıza göz atabilirsiniz.

Eskiden Hristiyanlık dininin merkezi olan bu yerde çok sayıda manastır, şapel, kilise, keşiş hücreleri bulunmaktadır. Ayrıca Göreme bölgesi bundan dolayı gerek doğal güzelliklerin gezilmesi gerekse tarihi yapıların tanınması için pek çok turisti misafir etmektedir.

Göreme'de Görülmesi Gereken 7 Yer
Photo by Oleksandr Kurchev on Unsplash

Göreme’de Görülmesi Gereken 7 Yer

1- Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme’ye gelen kişilerin kesinlikle gelmesi gereken bir yerdir. İyi seviyede büyük bir alan dahilinde gerek peri bacalarını gerekse tarihi kilise, kale, şapel, manastır gibi çok farklı kalıntıları görüp gezmek mümkündür. Burada eski yapılar, iskeletler gibi çok çeşitli kalıntıları görebilirsiniz. Aynı zamanda tüm doğal güzellikleri de keşfedebilirsiniz. Göreme Açık Hava Müzesi ile ilgili detaylı yazımıza linkten ulaşabilirsiniz.

2- Aşıklar Vadisi

Aşıklar Vadisi ismini hak eden bir vadidir. Çünkü bu vadi nefes kesen manzaraları ile eşsiz hatıralar bırakacak fotoğraflar için harika bir yer. Ayrıca gün batımı ve gün doğumu saatlerinde hava da -ki genellikle güzeldir- uygunsa romantik anlar yaşanacak bir yapıya sahiptir. Nevşehir’e gelenlerin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. Anlatmak zor, yaşaması güzel.

3- Güvercinlik Vadisi

Göreme’de gezilmesi gereken bir diğer yer ise Güvercinlik Vadisidir. Bu bölge hem doğal güzellikleriyle hem de tarihi ile en fazla ziyaret edilen yerlerden biridir. Çok eski zamanlarda Kapadokya bölgesinde en çok üzüm yetiştiriciliği burada yapılmaktaydı. Zaman içinde güvercinlerin gübresinin üzümlere çok iyi geldiği anlaşıldığında güvercinlere bu bölgede oldukça önem verilmiştir. Bu bölgede güvercinler için taşlarda oyuklar açılarak yuvalar yapılmıştır. Oldukça güzel bir bölge olması sebebiyle çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır.

4- Zemi Vadisi

Uçhisar, Göreme ve Ortahisar bölgelerinin tam ortasında bulunan bu yer fotoğraf çekmek ve yürüyüş yapmak için en iyi noktalardan biridir. Bu bölgede tarihsel açıdan önemli olan birkaç kilise de bulunmaktadır.

Kapadokya Zemi Vadisi bu bölgedeki en uzun parkurlarından biri konumundadır. Uzunluğu yaklaşık 5600 metre olan Kapadokya Zemi Vadisi adını vadinin içinden geçen Zemi Deresi’nden alıyor. İçerisinde birçok Roma mezarı vardır.

Vadi’yi gezerken erik, dur, kiraz, armut, kayısı, vişne, fındık ağaçlarıyla karşılaşırsınız. Geziniz sırasında da Sarnıç Kilisesi, El Nazar Kilisesi ve Karabulut Kilisesi, Görkündere ve Saklı Kilise karşınıza çıkar. Zemi Vadisi ile ilgili daha fazla bilgiye linkten ulaşabilirsiniz. Zemi Vadisi.

Göreme'de Görülmesi Gereken 7 Yer
Photo by Afdhallul Ziqri on Unsplash

5- Paşabağ Vadisi

Paşabağ Vadisi, tatlı kasketli peri bacalarının bulunduğu epey büyük bir yer. Kapadokya’da ünlü olan birçok yerde olduğu gibi Paşabağ Vadisi’nin de önünde büyük tur otobüsleri ve hediyelik eşya dükkanları görebilirsiniz. Bu durum sizi üzmesin, çünkü alan çok geniş olduğu için herhangi bir yoğunluk ve probleme sebep olmaz. Kalabalık olsa bile sizi rahatsız etmez. Zaten vadiye adım atar atmaz ortamın ahengine kapılıp gittiğiniz için kalabalık olması pek de huzursuzluk vermiyor doğrusu. Paşabağ Vadisi ile tur rehberi niteliğinde bir yazımız bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz. Paşabağ Vadisi.

6- Kızılçukur Vadisi

Kapadokya Kızılçukur Vadisi ya da diğer bir adıyla Kızıl Vadi olarak bildiğimiz bu yer Kapadokya’nın en romantik yerlerinden biridir. Değer verdiğiniz insanlarla Kapadokya bölgesine seyahat ettiğinizde en özel anlarınızı burada geçirebilirsiniz. Yılda binlerce turiste ev sahipliği yapan Kızılçukur Vadisi Ortahisar ile Çavuşin Köyü arasındadır. Çavuşin’e yaklaşık bir kilometre uzaklıktadır. Ürgüp yoluna doğru gidişinizde Üç Güzeller Peri Bacaları‘nın dört kilometre uzağında yer alıyor. Ve Ortahisar’a çok yakın bir konumdadır.

Yürüyüş parkurları bulunan Kapadokya Kızılçukur Vadisi yürüyüş parkurunda yürürken vadinin sahip olduğu tüf kayalar sayesindeki kızıl renk normalde zaten muazzam olan vadi manzarasına daha da çok güzellik katıp sizi kendine hayran bırakıyor.Yaklaşık 1.5 kilometrelik bir alana yayılmış olan Kapadokya Kızılçukur Vadisi paralelinde iki vadi daha yer alıyor. Kızılçukur Vadisi ile ilgili detaylı bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Kızılçukur Vadisi.

7- Güllüdere Vadisi

Tıpkı Kapadokya’nın diğer vadilerinde olduğu gibi Güllüdere Vadisi’nde de birçok manastır, kilise ve barınma yerleriyle karşılaşırız. Burada doğa yürüyüşleri, trekking, gibi doğa sporlarını yapabilirsiniz. İki bölüme ayrılan Güllüdere Vadisi parkurunun bir kısmında, zamanında keşiş ve rahiplerin inzivaya çekildiği yerleşim alanları bulunuyor. Söz konusu yerleşim alanları kayalara oyulmuştur. Direkli Kilise, Haçlı Kilise (Aziz Agathangelus Kilisesi), Anna Kilisesi, Ayvalı Kilise, Üç Haçlı Kilise bulunmaktadır.

Göreme Turları

Kapadokya turları ile Göreme’nin en güzel yerlerini hazır oluşturulmuş rotalarla gezebilirsiniz. Ayrıca Kapadokya günübirlik turlar aracılığıyla da harika bir Göreme seyahati planlayabilirsiniz. Özellikle İstanbul, İzmir çıkışlı Ürgüp Göreme turları ve Ankara’dan Ürgüp Göreme turları ile unutulmaz deneyimler yaşayabilirsiniz. Bunun dışında Ürgüp Göreme turları Adana ve daha bir çok ilden çok fazla talep görmektedir. Siz de bir günlük göreme turu ile bu güzelim yeri gezmek istiyorsanız HTR Turkey Tours ile iletişime geçebilirsiniz. Kapadokya bölge turu ve günlük turlar hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız linke tıklayabilirsiniz. Kapadokya Bölge Turu.

Göreme Balon Turu

Bu yazımızda Göreme’de görülmesi gereken 7 yer hakkında önemli bilgiler verdik. Biraz da bu yerleri nasıl deneyimlemeniz gerektiğinden bahsedelim. Göreme, özellikle Kapadokya Balon Turu için biçilmiş kaftandır. Bu eşsiz vadileri en iyi ve en farklı şekilde görmeniz Göreme Balon Turu ile mümkün. Bir saat boyunca Göreme üzerinde süzüldüğünüzde ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Göreme Balon Turu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bağlantıdaki yazımıza tıklayabilirsiniz. Kapadokya Balon Turu.

Göreme ATV Turu

Kapadokya’da balon turunun ardından en çok tercih edilen turlardan birisi de ATV turudur. Göreme ATV Turu ile bölgenin en güzel vadilerinde dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Kapadokya Vadileri’nde gezerken üstünüz başınız toza toprağa karışabilir. Eğer bundan endişelenmiyorsanız Göreme ATV Turu tam size göre. ATV nasıl sürülür, turlar kaç saat sürüyor, hangi vadileri kapsıyor gibi soruların cevabı bıraktığımız linkte. Kapadokya ATV Turu.

Göreme AT Turu

Kapadokya Vadileri harika bir seyahat imkanı sunar. Bir de bu vadi keşiflerini at üzerinde yaptığınızı hayal edin. Üstelik Güzel Atlar Ülkesi’nde. Kapadokya Vadileri, at turu yapmak için oldukça uygundur. Göreme AT Turu ile keyifli dakikalar yaşayacağınızdan hiç süpheniz olmasın. Eğer daha detaylı bilgi almak isterseniz ilginizi çekecek bir yazımız da var. Göreme At Turu.

Kapadokya Vadi Turları

Daha farklı rotalarda yürüyüş turlarına katılmak istiyorsanız Kapadokya Vadi Turları tam size göre. Üstelik 3 farklı güzergah var. Dilediğiniz rotayı seçerek yürüyüş turuna katılabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz. Kapadokya Vadi Turları.

Göreme’de gezmek için daha fazla vaktiniz varsa sizlere önerebileceğimiz iki yazı yazımız daha var. Göreme Gezilecek Yerler ve Göreme’de Yapılacaklar Listesi yazılarımızdan Göreme hakkındaki tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Kapadokya Otel Rezervasyon

Harika bir seyahat planlaması ancak güzel bir konaklama ile mümkündür. Bunun için, MDC Hotel sizlere en iyi imkanları sunmayı garanti etmektedir. Mağara otel konsepti ve kendine özgü otantik yapısıyla MDC Hotel, misafirlerine eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Sürekli güleryüzlü otel çalışanları ile karşılanıp, ferah ve oldukça rahat bir konaklama hizmeti alacaksınız. Ayrıca otelde 70 çeşit organik ve el yapımı ürünle sunulan harika bir açık büfe kahvaltı yapabilirsiniz. Akşam yemeği için A la Carte hizmet veren MDC Hotel Restaurant‘ta harika bir yemek yiyebilirsiniz. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. MDC Hotel.

 

Halil Atakhttp://www.mdchotel.com
1997 yılında Çorum'da doğdu. İlköğrenimini Boğazhisar Eğitim kurumlarında tamamladı. 2015 yılında Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 2015 yılında kurulan ve hâlâ yönetiminde bulunduğu BİGENÇ Derneği’nin kurucu ekibinde yer aldı. 2020 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Üniversite hayatında THY, Coface Insurance, ICYF-DC gibi kurumlarda gönüllü stajyerlik yapmış olup bu dönemde ulusal ve uluslararası konferanslarda temsilcilik yaptı. 2019 yılında Chatham House bünyesinde 2 ay süreyle raportör ve veri analisti stajyerliği yaptı. Kendisi TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyesi olup konaklama sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin ortağıdır. Kendisine ait danışmanlık şirketinde kurumsal planlama, organizasyon, proje yönetimi ve büyüme operasyonu gibi alanlarda şirketlere ve şahıslara danışmanlık vermektedir. Deneyim paylaşmak, yazmak ve araştırmak hobisi.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kapadokya Rehberi

Şimdi Ara