Ürgüp Şarap Evleri

Ürgüp Şarap Evleri

Zamanında Persler’in Kappa Tuchia dediği ve gün geçtikçe Kapadokya halini alan, Türkçesi güzel atlar ülkesi anlamına gelen Kapadokya, her açıdan bizi büyüleyen bir bölge halindedir. Doğal güzellikler açısından; vadileri, Peri Bacaları, tarihi açıdan ise; yeraltı şehirleri, açık hava müzeleri, kiliseler, şapeller, manastırları ile her açıdan mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer konumundadır. Tüm bu tarihi ve doğal güzellikleri dışında Kapadokya bizleri şaraplarıyla da etkilemeyi başarıyor. Özellikle de Kapadokya’da mutlaka gidip görmeniz ve bu şarapları deneyimleyebileceğiniz Ürgüp Şarap Evleri bulunuyor.

Kapadokya’da Şarabın Tarihi

Kesin bir şekilde Kapadokya’da şarap ne zaman üretildi bilinmiyor, net bir tarih yok. Fakat Kapadokya bölgesinde keşfedilen bazı bulgulara göre Anadolu’da şarap üretimi 6000 yıl öncesine dayanıyor. Fakat şöyle de bir tahmin yürütülüyor, o da millattan önce 3000 senelerinde bir nevi şarabın ortaya çıktığı yer olan Mezopotamya’nın, Fırat Nehri ile Kapadokya’ya sınır komşusu olduğunu biliyoruz. Bu sınır komşuluğundan yola çıkılarak Kapadokya’yı etkilediği düşünülüyor. Sonuç olarak belki de Kapadokya’da da o tarihlerde şarap üretimi yapılıyordu.

Çorum’da Eski Bronz Çağı döneminden, yaklaşık 3000 yıl öncesine ait kral mezarları vardır. Yani Hititlerden 1000 yıl önce millatta önce 730 senesine ait olduğu düşünülen bu mezarlardan da içine şarap koymaya yarayan altından yapılmış kaplar çıkmış. Sonuç olarak şarabın dünyaya yayılmasında Anadolu’nun büyük bir etkisi var diyebiliriz.

Elde edilen bazı belgelerden çıkarılan sonuç ise Hititler’in şaraba ”wiyana”, Anadolu’ya da ”wiyanawanda” dedikleri ortaya çıkmıştır (”wiyanawanda” şarap ülkesi anlamına geliyor).

Kapadokya Şarap

Kapadokya’da varolan tüflü volkanik toprak ve buradan geçen Kızılırmak sayesinde bağcılık için bereketli bir toprağa sahip. Uzun zaman önce oluşan volkanik patlamalar sonucu etrafa püskürtülen lavlar sebebiyle ortaya çıkan tüflü toprak asmalarda oluşan üzümlerin kaliteli olmasını sağlıyor. Aynı zamanda da asma bitlerinin burada yaşamasına olanak sağlamıyor. Eğer isterseniz Kapadokya üzüm bağlarını ziyaret edebilirsiniz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Kapadokya Üzüm Bağları.

Tüm bunların dışında da Kapadokya’da bulunan, şarap için ideal derecede serin olan mağaralar sayesinde şarabın fermantasyonu esnasında doğal aromasını korumasına da yardımcı oluyor.

Kapadokya şarapları, bir hatıra olarak eşe dosta götürebileceğiniz oldukça özel bir hediyedir. Kapadokya’da şarap dışında buraya özgü başka hediyelik eşyalar da bulunmaktadır. Kapadokya’da Hangi Hediyelik Eşya Alınır diye düşünüyorsanız bağlantıdaki linkten detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ürgüp Şarap Evleri

Kapadokya’daki söz konusu muazzam şarapları tatmak istiyorsanız, Kapadokya şarap evlerine uğramanızı öneririz. Şarap tadım menüleri ile bu bölgedeki şarapları tadabilir, sizin damak zevkinize en uygun şarabı bulabilirsiniz. Özellikle Ürgüp Şarap Evleri Kapadokya’nın gözde mekanlarından olmuştur.

Kapadokya’daki şaraplar her ne kadar şarap fabrikalarında üretilse de şarap evlerindeki geleneksel tadı da alabilirsiniz. Ayrıca isterseniz şarap tadım turlarına da katılabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi almak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz. Kapadokya Şarap Tadım Turu.

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.cumhuriyet.com.tr%2Fhaber%2Fkapadokyada-sarap-gunleri-248126&psig=AOvVaw1JJJeeqMj3t-JOI_0_yqfy&ust=1635330798631000&source=images&cd=vfe&ved=0CAgQjRxqFwoTCJDupITy5_MCFQAAAAAdAAAAABAD

Mahzen Şarap Evi:

Ürgüp Şarap Evleri arasında Mahzen Şarap Evi de yer alıyor. Kapadokya’da üretilen şarapları tatmak isteyip de modern fabrikalarda üretilmiş şarapları tatmak istemiyorsanız ve doğallıktan yanaysanız Mahzen Şarap Evine uğrayın. Doğal ev şarabı satışı yapılan Mahzen Şarap Evi’de ev yapımı şaraplarınızı büyük bir keyifle yudumlayıp, tadı damağınızda kalan şarabın keyfini çıkarabilirsiniz.

Asımın Yeri Şarap Evi:

Asımın Yeri Şarap Evi ise Kapadokya/Ürgüp’tedir. Yöresel şarap açısından tercih edebileceğiniz bu şarap evinde ise canlı müzik eşliğinde şarabınızı yudumlarken, aynı zamanda da müziğin keyfini çıkarıp eğlenebilirsiniz.

Evenez Şarapları:

Altı çeşit şarap üreten bu firma tamamen doğal şaraplar üretip satıyorlar. Fabrika ve fabrika satış mağazası mevcut. Aynı zamanda da üretilen şarapların üzümleri Kapadokya’da yetiştirilen üzümlerden. Eğer Evenez Şaraplarını denemek istiyorsanız ve denediğiniz şarabın nasıl ve nerede üretildiğini merak ediyorsanız bu şarapların üretildiği fabrikayı da gezme imkanınız var.

Kocabağ Şarapları:

Kocabağ şarapları, Kapadokya’nın en ünlü ikinci şarap markasıdır diyebiliriz. Yeşilyurt Köyü’ndeki bağ bölgelerinde yetiştirdikleri Öküzgözü üzümleri ile şarap üretmektedirler.

Kocabağ Şarapları markası kurucusu Mehmet Erdoğan, evindeki kayaları oymakla işe başlamış. Oyduğu bu kayalarda şarap üretmiş. Böylece yaptığı şarapların ünü her geçen gün daha da artmaya başlamış. 1972 senesinden bu güne kadar da şarap yapımına devam etmiştir.

Türkiye’nin en iyi beyaz şarabı seçilmiştir. Bu şarapların dağıtımı sadece Türkiye ile sınırlı değil. Aynı zamanda da Amerika, Japonya, Kanada, Almanya ve Avusturya’ya da dağıtımı sağlanıyor.

Turasan Şarapçılık:

Kapadokya’da üretilen şaraplar arasında en popüler olanı Turasan şaraplarıdır. Öyle ki Kapadokya’ya gelen turistlerin şarap söz konusu olduğunda ilk uğradığı yer Turasa Şarapçılık’tır. Bu sektörün lider firması olan yer Hasan Turasan tarafından 1943 yılında kurulmuştur. Yaklaşık 500 dönümlük bir araziye sahiptir. Bunun dışında Anadolu’da bulunan en büyük şarap fabrikası ünü Turasan Şarapçılık’a aittir.

Yolunuz Kapadokya’ya düşer de söz ettiğimiz Turasan Şarapçılık’a uğrarsanız emir şarabından üretilen, ödüllü emir şarabını denemeden ya da satın almadan geri dönmeyin. Çünkü bu şarap en güzel yerli şaraplardan biridir.

Ürgüp Bağ Bozumu Festivali:

Ürgüp Bağ Bozumu Festivali, Kapadokya’nın en büyük şenliklerinden biri olarak ün yapmıştır. Kapadokya’nın en neşeli, rengarenk halini görebilirsiniz. Şarap tadımı yapabilir aynı zamanda da geleneksel dansları izleyebilirsiniz. Bağ bozumunu Kapadokya kadar coşkuyla karşılayan bir yer yoktur diye tahmin ediyoruz. Bağ bozumu gelişi ile beraber eylülde Kapadokya’yı ziyaret edebilirsiniz. Böylelikle de Ürgüp Bağ Bozumu Festivali’nin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kapadokya Otel Rezervasyon

Kapadokya seyahatinizde asla riske atılmayacak bir konu ise konaklamadır. Kusursuz bir konaklama deneyimi sunmak üzere sizleri MDC Hotel‘de ağırlamaktan mutluluk duyarız. MDC Hotel’de kaldığınız sürede aynı zamanda Kapadokya’daki aktivitelerinizi arttırmak istiyorsanız MDC Hotel‘in kendi bünyesinde düzenlediği aktivitelere de katılabilirsiniz. Mağara otel konseptindeki odalarımızın ferah yapısı , otelin temizliği, mükemmel hizmet ve personelimizin ilgili ve yardımsever tutumu ile sizlere bir otelde aradığınız özelliklerin daha da fazlasını sunuyoruz. Konaklamanızı planlamak için ihtiyaçlarınıza en uygun odayı hemen rezerve edebilirsiniz.

 

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kapadokya Rehberi

Şimdi Ara