Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kapadokya bölgesi hepimizin de bildiği gibi tarih ve doğa açısından çok zengin bir bölgedir. Özellikle tarihi açıdan içerisinde birçok kilise, şapel, manastır ve yeraltı şehri barındırıyor. Tüm bu tarihi yerleri gezmeye başladığınızda sizleri kendine hayran bırakıyor. Aynı zamanda da gezdikçe gezesiniz, tarihi açlığınızı gideresiniz geliyor -ki bu açıdan Kapadokya bölgesi tarihi açlığınızı giderebilmeniz için en ideal bölge-. Tüm bunların içerisinde de yeraltı şehirleri var ki hayranlığınız ve hayretiniz gittikçe artıyor. Bu yeraltı şehirlerinden biri de Kaymaklı Yeraltı Şehri. Fakat Kaymaklı Yeraltı Şehrini anlatmadan önce sadece yeraltı şehrinin tanımına bakalım. Nedir bu yeraltı şehirleri?

https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/1110×740/59e9ad147152d83b24393916.jpg

Yeraltı Şehri Nedir?

Bir tanım halinde şöyle açıklayabiliriz: eski dönemlerde düşmanlardan kendilerini koruyup saklayabilmeleri için insanların yerin altında oluşturduğu sığınaklara verilen addır. Fakat Kapadokya’daki sığınaklar farklı bir boyuta ulaşmıştır. Sadece saklanmak için değil, aynı zamanda da yaşayabilmek veya normal bir yaşam alanı oluşturabilmek için de yapılmıştır.

Söz konusu yeraltı şehirlerinden biri de Kaymaklı Yeraltı Şehri’dir. Hep beraber Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin nasıl bir yer olduğuna göz atalım.

https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/770×0/5b322a955379ff2218019621.jpg

Kaymaklı Yeraltı Şehri Nerededir

Kapadokya’da ikiyüzü aşkın yeraltı şehri mevcuttur. Fakat bu yeraltı şehirlerinin tamamı daha bulunamamıştır ne yazık ki. Kaymaklı Yeraltı Şehri ise adını bulunduğu kasaba olan Kaymaklı Kasabası’ndan almıştır. Ihlara yolu üzerinde bulunan bu yeraltı şehri, Nevşehir’den 21 kilometre uzaklıktadır.

Sekiz kattan oluşan Kaymaklı Yeraltı Şehri, içerisinde şırahaneler, dar koridorlar, erzak depoları, kiliseler, ve birçok sürgü taşları barındırıyor. Hala gidip gezmeyenler için Kaymaklı Yeraltı Şehrini Kapadokya gezi listenizde en üst sıralara yerleştirmeniz gerekecek.

Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne Nasıl Gidilir

Göreme’den yaklaşık 25, Nevşehirden yaklaşık 20 km uzakta olan Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne ulaşım oldukça kolaydır. Özel aracınızla gelecekseniz Kaymaklı Kasabası’na vardıktan sonra kolayca yeraltı şehrine ulaşabilirsiniz. Nevşehir’den kalkan otobüslerle de kolayca Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne varabilirsiniz. Bu yeraltı şehrini gezecekseniz sizlere günübirlik turları önerebiliriz. Bir rehber eşliğinde ve toplulukla gayet eğlenceli tur gerçekleştirebilirsiniz. Detayları incelemek için bağlantıdaki yazımıza tıklayabilirsiniz. Kapadokya Bölge Turu. Ayrıca HTR Turkey Tours ile de iletişime geçip kendiniz ve aileniz için güzel bir tur ayarlayabilirsiniz.

Daha fazla yeraltı şehri gezmek isterseniz Kapadokya’da Gezilecek Yeraltı Şehirleri yazımızda detaylı bilgilerle hepsini anlattık. Ayrıca Nevşehir Yeraltı Şehirleri yazmıza da göz atmanızı öneririz. Günübirlikte ve Kapadokya Bölge Turu organizasyonlarına katılarak pek çok yeraltı şehri gezebilirsiniz.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4d/Kaymakl%C4%B1_Underground_City_large_room.JPG/300px-Kaymakl%C4%B1_Underground_City_large_room.JPG

Kaymaklı Yeraltı Şehri Tarihi

Verilen bilgilere göre tarihi açıdan 3000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Asurlar, Hititler, Frigler gibi daha birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Aynı zamanda da Bizans döneminde de savaşlar olduğu zaman en önemli savunma alanlarından biri haline gelmiştir. Mısır Piramitleri ve daha birçok bu tarz yapı için söylenenler Kaymaklı Yeraltı Şehri için de söylenmiştir. O da; havalandırma sistemi muazzam bir şekilde yapıldığı, yerleştirildiği için uzaylılar tarafından yapıldığı öne sürülüyor.

Hitit uygarlığı çöktükten sonra Kaymaklı Yeraltı Şehrini Persler işgal etmiş, Persler’den sonra da Romalılar’ın eline geçmiştir. Romalılar’da büyük savaşlardan sonra Kapadokya’yı ele geçirmiş ve böylelikle de Kapadokya bir Roma eyaleti haline gelmiştir. 12. Yüzyıla geldiğimiz zamanda ise buranın Selçuklular’a ve Selçuklu’dan sonra da Osmanlı’ya geçtiğini görüyoruz. Böylelikle de ne kadar çok uygarlık veya imparatorluğa ev sahipliği yaptığını görüyoruz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Mimarisi

Toplamda sekiz kattan oluşan Kaymaklı Yeraltı Şehri gezilecek kat sayısı dörttür. Bu dört katı gezmemiz bile Kaymaklı Yeraltı Şehrine hayran kalmamız için yeter de artar bile.

Birinci Kat

Kaymaklı Yeraltı Şehri birinci katına giriş yaptığımız zaman bizi bir ahır karşılıyor. Ahırın sol tarafında ise bir sürgü taşı var ve bu sürgü taşının hemen ardında bulunan geçit sayesinde burada bulunan kiliseye adım atıyoruz. Söz ettiğimiz ilk kattaki koridorun sağ tarafında da oyulmuş odalar vardır. Bu odalar da günlük yaşam yeri olarak kullanılıyordu.

İkinci Kat

İkinci kata indiğimizde de bizi bir diğer kilise karşılıyor. İki apisli ve tek nefli olan kilisenin apislerinin önünde bir vaftiz taşı mevcuttur. Aynı zamanda ise oturmak için kullanılan birkaç platform da vardır. İkinci katta ayriyetten mezarlar da mevcut. Kiliseye çok yakın olan bu mezarların aslında dini şahıslara ait olabileceği tahmin ediliyor. Tüm bunların dışında da ikinci katta oturma alanları yer alıyor.

Üçüncü Kat

Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin en önemli katı üçüncü kattır. Çünkü buranın mekanları mutfak, erzak deposu ve şırahaneden oluşuyor.

Dördüncü Kat

Dördüncü katta ise yine şırahaneler ile karşılaşıyoruz. Fakat işin ilginç yanı ve dördüncü kattaki şırahanelerde dikkat çeken nokta, bu şırahanelerde birçok depo bulunması. Aynı zamanda da bu depolarda küp yevarinin bulunmasıdır. Bu durum da şöyle yorumlanmıştır; bu yeraltı şehrinde yaşayan insanların düzenli bir gelire sahip oldukları anlaşılıyor.

https://pbs.twimg.com/media/EpG4GndWMAAELL5.jpg

Kaymaklı Yeraltı Şehri katlarının tamamı daha temizlenmemiştir. Bundan dolayı da son dört katı ziyaretçilere açık değildir. Fakat ilk dört katı gezip gördüğümüz zaman çok eski zamanlarda yaşamış insanların ortaya muazzam bir eser çıkardığını görüyoruz. Sadece ilk dört katı bu kadar hayret verici ve hayranlık uyandırıcı bir halde ise diğer dört katını gördüğümüzde neler hissedebileceğimizi tahmin dahi edemiyoruz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Haftanın her günü açık olan Kaymaklı Yeraltı Şehri ziyaret saatleri saat 08.00-19.00 arasındadır. Gişeden son bilet alabileceğiniz saat ise 18.30’dur. 2022 yılı Kaymaklı Yeraltı Şehri giriş ücretleri ise 75 TL’dir.

Müzekart

Kaymaklı Yeraltı Şehri müzekart ile girilebilir. Dilerseniz 60 TL’ye tüm Türkiye’de 1 yıl boyunca geçerli müzekart satın alabilirsiniz. Ayrıca Kapadokya bölgesine özel bir müzekart da bulunmaktadır. Kapadokya’dan bir anı kalmasını isteyen turistler Kapadokya müzekart’ını da tercih edebiliyor.

Kapadokya Otel Rezervasyon

Kaymaklı Yeraltı Şehri, güzelliği ve tarihi dokusuyla hepimizi kendine hayran bırakacak derecede muazzam bir yer. Yolunuz Kapadokya’ya düştüğü zaman mutlaka bu yeraltı şehrini gezmeniz gerekecek. Sadece burayı değil, Kapadokya’daki diğer güzellikler de görülecek, gezilecek güzellikte. Aynı zamanda da Kapadokya’ya doğru yola çıktığınız zaman konaklama için MDC Hotel’i gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Gerek konfor ve hizmet açısından bir hotelde bulabileceğinizden çok daha fazlasını MDC Hotel’de bulabilirsiniz. Tüm bunların dışında MDC Hotel’in kendi bünyesinde düzenlediği etkinlikler de mevcut. Bu etkinliklere katılıp, Kapadokya gezinizi daha da güzel hale getirebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için ve rezervasyon yaptırmak için MDC Hotel ve HTR Turkey Tours ile iletişime geçebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kapadokya Rehberi

Şimdi Ara