Kapadokya’da Gezilmesi Gereken Yerler

Kapadokya’da Gezilmesi Gereken Yerler

Kapadokya, Türkiye’deki en önemli turistik merkezlerden biridir. Böylesine önemli bir yere seyahat öncesi gezi planı yapmakta fayda var. Bu gezi planı için sizlere yardımcı olacağını düşündüğüm bir rehber hazırlamak istedim. Bu rehberde Kapadokya’da gezilmesi gereken yerler olarak düşündüğüm mekanları sizinle paylaşıyor olacağım. Umarım her okuyucumuz için katkı sunan bir içerik olur.

Kapadokya’da Kalınan Otel Önemlidir!

Antik çağlardan beri, mağara evleri Kapadokya’nın kendine özgü kaya oluşumlarından doğru bir şekilde oyulmuştur. Neyse ki bu ilkel, ancak otantik barınma şekli hala çok canlı. Ancak şu anda bu mağaralar, yüzlerce yıl önce sahip oldukları ilk tasarımdan çok uzak. Bunun yerine, bu asırlık mağaralar artık ömür boyu bir seyahat deneyimi yaşatıyor. Sözü edilen ilkel yaşam tarzını, muhteşem tasarımı ve her türlü lüks özelliği ile birleştirerek, gerçekten de inanılmaz derecede muhteşem butik otellere dönüşüyorlar.

Bu bizi, ziyaretçilerine Kapadokya’daki en otantik mağara oteli deneyimlerinden birini sunan bir aile işletmesi olan MDC Cave Hotel’deki konaklamama getiriyor. Kapadokya’daki en iyi ve çok çeşitli enfes mağara tarzı odalar buradadır.  Mümkün olan en lezzetli kahvaltı çeşitleri ile MDC Cave Hotel, aslında en sevdiğim otellerden biri haline geldi. Ama benim için asıl çekicilik, sizi evinizden uzakta evinizde hissettirmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerçeğinde yatıyor. Burada bütün bir hafta geçirdikten sonra tam olarak böyle hissettim. Bu nedenle, Kapadokya’yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, MDC Cave Hotel gibi otantik bir mağara otelde kalmayı dahil ettiğinizden emin olun. Bana göre Kapadokya’daki zamanımın tartışmasız en önemli olayıydı.

Kapadokya'da Gezilmesi Gereken Yerler
mdchotel.com
Kızıl Vadide Gün Batımı Seyri

Kapadokya’da doğa yürüyüşü söz konusu olduğunda Kızıl Vadi her zaman konuşulacaktır. Bir dizi engebeli dağ sırtı ve bunların oluştuğu Mars benzeri ayırt edici kumtaşı ile işaretlenmiştir. Diğer dünyaya ait Kızıl Vadi gerçek bir yürüyüş cennetidir. Kızıl Vadi’nin tozlu yürüyüş parkurlarında birkaç öğleden sonra geçirmiştim. Kapadokya’nın en iyi mağara evlerinden bazılarının yanı sıra bu mağaraların sıklıkla barındırdığı gizli antik kiliseleri bulmuştum. Epik bir Kapadokya gün batımı gerçekten harikaydı! Kızıl Vadi tek başına etkileyici olsa da, bu keskin kumtaşı tepelerinin batan güneşin koyu kırmızı tonlarında yıkanması daha da güzel. Ayrıca, Kızıl Vadi’de yürüyüş yapmayı düşünüyorsanız, bitişikteki Gül Vadi’deki döngüyü takip ettiğinizden emin olun.

Kapadokya'da Yapılması gerekenler
Photo by claudia lam on Unsplash
Gül Vadisinde Yürüyüş

Kızıl Vadi, Kapadokya’da doğa yürüyüşü açısından ününün çoğunu alır. Ancak bitişikteki Gül Vadisi de bence aynı derecede etkileyici. Eşsiz pembe tonlu kumtaşı tepeleriyle öne çıkar Gül Vadisi. Ayrıca nefes kesen kaya oluşumları, gizli kayaya oyulmuş kiliseleri de vardır. Yine geniş vadiye dağılmış bir sürü antik mağara konutuyla gerçekten çok etkileyicidir. Vadi boyunca uzanan 4 kilometreden fazla maceralı patika harika bir deneyim sunuyor. Ancak bazen, ‘Gül Vadisi’ tabelaları sizi tekrar tekrar vadinin kalbindeki küçük bir kafeye götürebilir aman dikkat.

Uçhisar Kalesi’nden Manzarayı İzlemek

Uçhisar Kasabası’nın kalbinde dikkat çekici bir kaya oluşumunun tepesinde yer alır. Bir zamanlar bölgeyi potansiyel işgalcilerden korumaya hizmet eden eski bir kaledir. Adını da buradan alan Uçhisar Kalesi. Uçhisar Kalesi Kapadokya’nın en yüksek noktasıdır. Bundan dolayı Kapadokya’nın olağanüstü manzarasının en göz kamaştırıcı panoramasını sunar. Bunun da ötesinde, alttaki kasaba, görülmesi gereken harika bir manzaradır. Bu yüzden Uçhisar Kasabası’nın otantik sokaklarında dolaşmak için biraz zaman ayırmanızı tavsiye ederim. Kapadokya’da ne kadar kaldığınıza bağlı olarak, Uçhisar Kalesi’ni deneyimlemek gereklidir. En yaygın yolu, Aşk Vadisi ve Güvercinlik Vadisi ile birlikte tam günlük bir maceradır. Ancak zaman sorun değilse, güneş batmadan hemen önce kaleye tırmanmanızı tavsiye ederim. Uçhisar Kalesi, Kapadokya’da muhteşem bir gün batımı noktasıdır. Rehberli bir tura katılmak veya sıkı bir zaman çizelgesini takip etmek isteyenler için Uçhisar Kalesi, popüler Kırmızı Kapadokya Turu’nda da ele alınmaktadır.

Uçhisar Kalesi
Photo by Musab Al Rawahi on Unsplash
Aşk Vadisi Ziyareti

Göreme ve Uçhisar’ın tarihi kentleri arasında yer alan Aşk Vadisi, sahip olduğu karakteristik kaya oluşumları ile tanınan bir bölgedir. Vadinin zemininde sağlam duran bu antik kaya oluşumlarının ünü dünyaca kabul ediliyor. Uçhisar yönündeki 2 saatlik yolu takip etmeye karar verdiğinizde ki kesinlikle yapmalısınız. Büyüleyici kaya oluşumlarının yanı sıra bir dizi iyi korunmuş mağara evleri ve tünellerle karşılaşacaksınız. Ama bana göre Aşk Vadisi’nin en güzel yanı, yolun sonundan hemen önce, patikanın sizi Kapadokya’nın en eşsiz manzaralarından birine götürmesidir. Yani dalga şeklindeki kumtaşı yüzeylerden oluşan bir denize götürmesidir de diyebiliriz. Aşk Vadisi’nde yürüyüş yapmak Kapadokya’da yapılacak en iyi şeylerden biri.

 

Sonraki İçerikGomeda Vadisi

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kapadokya Rehberi

Şimdi Ara