Kapadokyada Yapılması Gereken 3 Şey

Kapadokyada Yapılması Gereken 3 Şey

Masalsı bir rüyadan fırlamış gibi, Kapadokya’nın eşsiz manzarası, Kapadokya’nın dünyanın en iyi seyahat destinasyonları listesinde olmasını sağlamıştır. Anadolu’nun merkezinde yer alan Kapadokya bölgesi yıllardır gezginlerin ilgisini çekmektedir. Ancak popüler bölgenin son zamanlarda kendisini aştığı ve yalnızca pandemi öncesi 2019 yılında 3,8 milyondan fazla yabancı ziyaretçiyi ağırladığı söyleniyor. Böylesi önemli bir seyahat rotası için Kapadokyada yapılması gereken 3 şey nedir bilmek gerekir diye düşündüm.

Kapadokya'da Mutlaka Yapılması Gereken 3 Şey
Photo by Jordi Vich Navarro on Unsplash

Kapadokya, uhrevi manzaraları, ‘mükemmel’ peribacaları ve şehrin dört bir yanına serpiştirilmiş enfes mağara tarzı otelleri ile ziyaretçilerine unutulmaz seyahat deneyimleri sunuyor. Ama elbette, gezginlerin Kapadokya’ya akın etmesinin ana nedeni, yaşamlarında sadece burada bulabilecekleri bazı deneyimleri tatmak olsa gerek. Kapadokya’nın masalsı manzarasının üzerinde bir sıcak hava balonu uçuşu mesela. Sıcak hava balonu uçurmak mutlak bir zorunluluk olsa da Kapadokya’da çok daha fazlası var. Tarihi açık hava müzelerini, antik kayaya oyulmuş kaleleri, epik gün batımı noktalarını ve ayrıca macera dolu yürüyüş parkurlarını düşünün. Kapadokya’da geçirdiğiniz zamanı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olmak için tavsiyelerimi 3 maddede bir araya getirdim. İşte Kapadokya’da yapılması gereken 3 şey yazım.

3 Madde

1 | PAŞABAĞ VADİSİ’NDE BENZERSİZ PERİ BACALARININ SEYRİ
Kapadokya’nın ikonik peri bacaları ile büyüleyen Paşabağ Vadisi, tartışmasız tüm Kapadokya’nın en popüler yerlerinden biridir. Ve bu bacaların Kapadokya’nın her yerinde olmasına rağmen, en iyilerinin şaşırtıcı güzellikteki Paşabağ Vadisi’nde bulunduğuna inanıyorum. Küçük ama etkileyici vadi, bu sıra dışı toprak sütunların geniş bir çeşitliliğine ev sahipliği yapar. En çok, yerel halkın onları sevdiği gibi mantar şeklindeki benzersiz bacalarıyla tanınır. Sonuç olarak, vadi gezginler ve yerlilerle dolup taşıyor. Hepsi bu olağandışı bacalara ve onları çevreleyen iyi korunmuş mağara evlerine bakmaktan heyecan duyuyor. Ama en çok keyif aldığım şey, vadinin üzerinde yükselen dalga şeklindeki kumtaşı yüzeyinde yürüyüş yapmaktı. Buradan peri bacalarının yanı sıra uzaktaki uçsuz bucaksız bölgenin inanılmaz manzarasında fotoğraf çekinmeniz mümkün. Paşabağ Vadisinin son zamanlarda küçük bir giriş ücreti gerektirdiğini unutmayın. Bunun başlıca nedeni, günde yaklaşık bin ziyaretçiyle popülaritesinin artmasıdır.
2 | GÜN DOĞUMU SICAK HAVA BALONUNA BİNMEK

Her sabah gün doğumu sırasında yüzlerce sıcak hava balonu, Kapadokya’nın masalsı eşsiz manzarasının üzerinde yüzer. Kapadokya’ya layık bir ün kazandıran mükemmel manzarayı yaratır. Kapadokya’ya bilet rezervasyonu yapmadan önce bir sıcak hava balonunun sepetinden Kapadokya’nın engebeli manzarasını görmeyi hiç hayal etmemiştim. Ancak şimdi neden dünyanın en büyük seyahat deneyimlerinden biri haline geldiğini bunu tadınca anladım. MDC Hotel’de kalırken oranın çok iyi bir personeli bana bir balon uçuşuna katılmak isteyip istemediğimi sordu. Bir çılgınlık yapıp katıldım.

Kapadokya'da yapılması gereken 3 şey
Photo by Darren Lee on Unsplash

Kapadokya’daki ilk ‘gerçek deneyimim’ balon uçuşunun oldu. Kapadokya’nın muhteşem manzarasını bir sıcak hava balonundan görmek üzeresiniz. Bunu bilerek sabahın 4’üne alarmınızı kurmak heyecan verici bir duygu. Ertesi sabah, 04:30 civarında otelden alındım. Dışarısı karanlık ve soğuktu. Kısa, inişli çıkışlı bir yolculuk beni balonun kalkış noktasına götürdüğünde hala uykum vardı. Kısa bir güvenlik brifinginden sonra nihayet kalkış zamanı gelmişti. Sadece 10 dakika içinde, sıcak hava balonu yaklaşık 700 metre yüksekliğe yükseldi. Yükselen güneş yavaş yavaş aşağıdaki rüya gibi manzarayı ortaya çıkardı, olağanüstüydü!

3 | GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİNİ KEŞFEDİN

UNESCO listesindeki Göreme Açık Hava Müzesi giderek Kapadokya’ya akın eden gezginlerin uğrak noktası haline geldi. Bu nedenle müze özellikle yüksek sezonda ziyaretçi akınına uğradı. Göreme’nin hareketli şehir merkezine sadece kısa bir mesafede bulunuyor bu müze. Bence Kapadokya’ya ve onun zengin ve ilgi çekici tarihine mükemmel bir giriş. Müze, sırasıyla bölgenin olaylı hikayesini sergileyen bir dizi iyi korunmuş mağara konutuna sahip. Sonra antik kiliselere ve büyüleyici fresklere ev sahipliği yapıyor. Derinlemesine bir sesli turun rehberliğinde Göreme Açık Hava Müzesi gezisi başlıyor. Bölge ve sakinleri hakkında tarihi gerçekler hakkında bilgilendirileceksiniz. Bu konuda 35’ten fazla ilgi çekici noktaya ev sahipliği yapıyor. Kalabalıktan bir şekilde uzaklaşmak istiyorsanız, Göreme Açık Hava Müzesi’ni sabah veya öğleden sonra ilk iş olarak ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kapadokya'da yapılması gerekli 3 şey
Photo by Marvin Meyer on Unsplash

Kapadokya deneyimim bu 3 şeyle sınırlı kalmadı. Ancak sizin kısıtlı bir vaktiniz varsa Kapadokya’da bu vaktinizi bu 3 deneyimle taçlandırın derim. Tabi buraya kadar gelmişken bir mağara otelde kalmamak olmaz. Bunun için de kendi kaldığım MDC otelini tavsiye ederim.

Sonraki İçerikGomeda Vadisi

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kapadokya Rehberi

Şimdi Ara