Kapadokya Sobesos Antik Kenti

Kapadokya Sobesos Antik Kenti

Sobesos antik kenti Şahinefendi köyü sınırları içerisinde bulunmkatadır. Şahinefendi köyü Ürgüp İlçe Merkezine 23 kilometre mesafede bulunmaktadır. Şahinefendi köyü volkanik bir arazi üzerinde inşa, çok eski bir köy olarak bilinmektedir. Bu köy çevresinde şans eseri bazı kalıntıların fark edilmiştir. Bu kalıntılar incelendiğinde buranın bir antik kent olduğu anlaşılmıştır. Kapadokya Sobesos antik kenti, kazı çalışmaları hala devam eden 6. yüzyıla ait bir yerleşim alanıdır. Burası ilk keşfedildiğinde Kapadokya krallığının başkenti sanılmıştır. Sonraları bunu kanıtlayacak herhangi bir bilimsel veriye rastlanmadığı için bu düşünceden vazgeçilmiştir. 2002 yılında başlayan kazı çalışmalarında çok ciddi aşama kat edilmiştir. Sobesos antik kentinin ismi Roma ve Bizans döneminde Swassa olarak anılan şehirden gelmektedir.

Kapadokya Sobesos Antik Kenti
Photo by Russ McCabe on Unsplash

Sobesos Antik Kenti Kazı Çalışmaları

Kazı çalışmalarına daha önce de belirttiğimiz gibi 2002 yılında Nevşehir Müze Müdürlüğü tarafından başlanılmıştır. 2005 yılında kazı çalışmaları sonlanmıştır. Bu 3 yıllık sürede Kapadokya Sobesos Antik Kenti içinde önemli bölümler gün yüzüne çıkmıştır. Bu antik kentin henüz tamamı ortaya çıkmamıştır. Bundan dolayı dönem dönem arkeoloji projeleri kapsamında farklı kazı çalışmaları organize edilmektedir.

Yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan eserler arasında 1500 yıllık tarihi olan mozaikler çok dikkat çekmektedir. Bu mozaiklerde Sivastika, Haç ve Meander motifleri özellikle ayırt edicidir. Bununla birlikte yapılan kazılar sonucunda 400 m2’lik içierisinde sütunları olan ve mozaiklerle süslenmiş bir toplantı salonu ortaya çıkarılmıştır. Kazılar sırasında içinde kefenle birlikte gömülü bir erkek cesedinin olduğu Mezar Odası keşfedilmiştir. Bununla birlikte hamam ve 6. Yüzyıla tarihlenen bir şapel de kazılar sonucu gün yüzüne çıkartılmıştır. Tüm bu eserler Kapadokya Sobesos Antik Kenti ziyaretine gelen misafirlere açıktır.

Kapadokya Sobesos Antik Kenti
Photo by Jeremy Bezanger on Unsplash

Ayrıca antik kentin girişindeki açıklama levhasında ise; “Antik kaynaklarda Sobesos’un, Tomissos (Taşkınpaşa köyü) ile Soandos (Soğanlı köyü) arasında olduğu belirtilmekte. Ancak mevzubahis yer bir inceleme ile Şahin efendi köyü yakınlarını işaret ediyordu. Ancak bu köyde yapılan araştırmalarda Roma dönemine ait herhangi bir ize, kalıntı veya esere denk gelinmemesi farklı soru işaretlerine sebep olmuştur. Bundan dolayı  araştırmacılar arasında Sobesos Antik Kenti konumu hakkında mutabakata varılan bir görüş ortaya çıkamamıştır.

Çok ilginçtir ki bu konu 2002 yılında izinsiz şekilde kazı yapan insanlar vesilesiyle açıklığa kavuşmuştur. Bununla beraber Soğanlı Vadisi’nin başlangıç noktasında yeralan Sobesos, stratejik açıdan son derece güvenli ve verimli bir arazi üzerine kurulmuştur.
Kentin sınırları bugün itibariyle de tam olarak çizilmemiştir. Ancak kente ait hamamlar, şehir merkezini gösteren meydanlar dahi kazılar neticesinde çıkarılmıştır.

Sobesos Antik KEnti
Photo by Timothy L Brock on Unsplash

Kapadokya Sobesos Antik Kenti Nasıl Ziyaret Ediliyor?

Kapadokya içerisinde organize edilen kırmızı bölge turu, yeşil bölge turu ve mavi bölge turu mevcuttur. Kapadokya’ya gelmişken alternatif deneyimlere ek olarak mutlaka bu turlara katılmanızı tavsiye edebilirim. Bu yazımda bahsettiğim Kapadokya Sobesos Antik Kenti, mavi bölge turu rotası içinde yer almaktadır. Bu tarz tur hizmetlerini tercih ederken acentanızın tecrübesi önem arz etmektedir. Bu sebeple harika bir otel olan MDC otel aracılığıyla bu hizmeti almanızı da ayrıca tavsiye ederim.

Sonraki İçerikGomeda Vadisi

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kapadokya Rehberi

Şimdi Ara