onwin yeni giriş casino siteleri

Kapadokya Balon Turu

admin admin 1 Ekim 2021 0 Comments Events

Kapadokya Balon Turu

Kapadokya’daki ilk balon yolculuğum için biraz endişeliydim. Sadece sıcak havayla dolu bir balona tutturulmuş bu büyük boy piknik sepetinin bizi tutabileceğinden pek emin değildim. Daha da kötüsü abartıldığını sandığım bu etkinliğin hayal kırıklığından da korkuyordum. Kapadokya balon turu yolculuğu, gezegendeki en instagram odaklı etkinliklerden biri herhalde. Güzel balonların önünde poz veren güzel insanların yer aldığı sayısız güzel fotoğraf. 

Kapadokya Balon Turu
Photo by Sunguk Kim on Unsplash

Kapadokya, birçok açıdan gerçeküstü bir manzaradır. Bölgeye hakim olan 3 dağ, yıllar önce patlamış ve çevredeki bölgeyi, sıkıştırılmış volkanik külle kaplamıştır. Bu volkanik püskürme, manzaranın aşınarak bugün Instagram’ın yıldızları haline gelen ikonik ve sıra dışı şekillere dönüşmesini sağlamıştır. Bu doğal fenomen nasıl bir tuval meydana getirmiş insan şaşırmadan edemiyor. Pürüzsüz, geniş vadi duvarları, uzun koni benzeri yapılar ve doğal bir havzayı çevreleyen üç dağ. Bu doğal havzanın kenarında, güneş kanyon duvarlarının üzerinden yükselirken, sabah saat 4:30’da gözleri şişmiş ve kafeinsiz bir şekilde durup balonların gökyüzüne çıkışını izledik. Bu büyülü bir manzaraydı. Burası fotoğrafların ötesinde bir yer.

Uçuş İçin Son Hazırlıklar

Çok geçmeden sıcak hava balonumuz şişirildi. Sepetimizi dik konuma getirdi. Heyecanlı bir şekilde yükselmeye başladık. Bunun öncesinde iniş için sepetin altına çömelmeyi içeren hızlı bir güvenlik brifingi dinledik. Kalkış hazırlıkları tamamlanırken, pilotumuzun güler yüzlü yardımcıları sepetimizi tuttukları halatları serbest bıraktılar ve bize el salladılar. Ne olacağından emin değilim ama kenardan izleme deneyiminin tadını çıkardım. 

Kapadokya balon turumuz, bize uzun süre tutacağımız hatıralar bıraktı. Kesinlikle bölgedeki en önemli anlarımızdan biri. Yüzlerce başka balonun gökyüzünde sizinle birlikte  uçtuğunu görmek, sabah güneşi ufukta parlarken harika bir duygu yaratıyor. Altımızda yontulmuş ay manzarasının kıvrımları. Başımızın hemen üzerinde yanan brülörlerden gelen yoğun ısı ve ses. Balonların bolluğu gökyüzünü cömertçe renklendiriyor.

Kapadokya balon turu
Photo by Daniela Cuevas on Unsplash

İnişe geçtiğimiz söylendiğinde sepetin dibine çöktük. Sonrasında sepet hafifçe yere indi.İniş esnasında her ne kadar korktuğumu gizlemeye çalışsam da ilk binişte bu bir tedirginlik yaratmıştı bende. Sonra çok rahat bir inişle içim rahatladı.

Kapadokya Balon Turu Nasıl Ayarlanır?

Kapadokya’nın en önemli yerlerinden Göreme’de çok sayıda balon operatörü var. Hepsine otelden alma ve bırakma, ayrıca uçuşunuzdan sonra bir kadeh şampanya ve küçük bir sertifika dahildir. Bu çok hava durumuna bağlı bir faaliyet olduğundan, rezervasyonlar yalnızca uçuştan bir gün önce alınır. Rezervasyon yapıp ödeme yaptığınızda, operatör uçuşunuzu onaylamak için o akşam size bir mesaj gönderecek ve genellikle 4:00 ile 4:45 arasında otelinizden alınacağınızı bildirecektir.

Böyle bir deneyimi yaşamadan önce şu an burada yaptığınız gibi iyi bir araştırma yapmak faydalıdır. Biz Kapadokya balon turu deneyimimizi MDC Hotel aracılığı ile aldık. Açıkcası birçok açıdan memnun kaldık. Sizin için de tavsiye edebiliriz.

Kapadokya Balon Turu
Photo by Ricardo Monteiro on Unsplash

0 Comments

Leave your reply

Call Now Button