Inge Lehmann Kimdir?

»Posted by on May 13, 2015 in Guncel Haberler | 0 comments

Inge Lehmann Kimdir?

Inge Lehmann Kimdir? Bu gün 13 Mayıs 2015 Google’da Doodle olan Inge Lehmann kimdir ? sorusunuz cavabını internet sitemizde bulabilirsiniz.

Google, dünyanın iç çekirdeğini keşfeden deprem bilimci Inge Lehmann için bir Doodle hazırladı. Google, dünyanın iç çekirdeğini keşfeden deprem bilimci Inge Lehmann’ın 127. doğum gününe özel bir Doodle hazırladı.
Google, deprem bilimci Inge Lehmann’ın 127. doğum gününde ikiye ayrılmış dönen bir Dünya ve iç çekirdeği olan Doodle hazırladı.

Inge Lehmann kimdir?
Google’ın yeni doodle olan Inge Lehmann deprem bilimcidir. Hayatı ve biyografisi hakkında kısaca ansiklopedik bilgiler şöyle: Inge Lehmann 13 Mayıs 1888 yılında Kopenhag’da Osterbro bölgesinde dünyaya geldi. Dünyanın iç çekirdeğini keşfeden bir sismologdur. En önemli keşiflerinden biri de P dalgası (Sismik dalga) olmuştur.

read more

SSK Prim Borç Sorgulama

»Posted by on May 10, 2015 in Guncel Haberler | 0 comments

SSK Prim Borç Sorgulama

SSK Prim Borç Sorgulama ve SGK Hizmet Dökümü ile SSK Sorgulama

TC kimlik no ile SSK prim gününüzü Sosyal Güvenlik Kurumu online hizmetlerini kullanarak, SGK sorgulama işleminizi yapıp bilgilerinizi kolayca öğrenebilirsiniz. SGK sorgulama işlemini yapmak ve SSK sigorta primlerinizi sorgulayabilmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.

Sigorta sorgulama işlemlerinizi artık dijital platform üzerinde yapabiliyorsunuz. Vatandaş artık dijital platform üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu online hizmetlerini kullanarak, SGKhizmet dökümü sorgulama gibi işlemlerini birkaç dakika içerisinde yapabiliyor. SGK hizmet dökümü ile SSK sorgulama ve SSK prim borç sorgulama işlemleri kolayca yapılabilmektedir. SGK hizmet dökümü ve SSK sorgulamaları hakkında detaylı bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz.

SGK SORGULAMAİÇİN TIKLAYINIZ!

SİGORTA SORGULAMAİÇİN TIKLAYINIZ!

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUMUYGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ!

SGK BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

read more

İstanbul dünyanın en iyi 3ncü destinasyonu seçildi

»Posted by on Apr 9, 2015 in Guncel Haberler | 0 comments

İstanbul dünyanın en iyi 3ncü destinasyonu seçildi

Dünyanın, en büyük seyahat inceleme sitelerinden olan TripAdvisor, üyelerinin milyonlarca görüş ve incelemesine dayandırdığı destinasyona yönelik ‘2015 Yılı Turist Tercihleri’ ödüllerini açıkladı. Bu yıl, çeşitli kıta ve ülkelerden 469 seyahat noktası değerlendirmeye alındı.

Yapılan değerlendirmeler neticesinde İstanbul dünyada en çok tercih edilen ilk 10 destinasyon arasında ilk üçte yer almayı başardı. İstanbul, listede Roma, Paris, Prag ve Buenos Aires gibi şehirleri geride bırakmayı başardı.

Listede birinci sırada Fas’ın Marakeş şehri yer alırken, ikinci sırada Kamboçya’nın Siem Reap şehri bulunuyor. Dördüncülük Vietnam Hanoi’de, Prag ise kendine beşinci sırada yer bulabildi. Seyyahların tercihlerinde Prag’ı, Londra, Roma, Buenos Aires, Paris ve Cape Town takip ediyor.

TripAdvisor, destinasyonların, üyeleri tarafından, 12 aylık bir dönem çerçevesinde, ziyaret edilen şehirlerdeki oteller ve restoranlar ile turistik yerlere ilişkin değerlendirmeleri baz alınarak sıralandığını açıkladı. TripAdvisor Pazarlama Yöneticisi Barbara Messing, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul gibi listede üst sıralarda yer alan destinasyonların, “sahip oldukları tarihi zenginlik, kültür, güzellik ve sunduğu sonsuz manzaraya göre seçildiğini” ifade etti.

En çok tercih edilen 10 şehir sırasıyla;

1)Marakeş Fas (Fas)
2)Siem Reap (Kamboçya)
3)İstanbul
4)Hanoi (Vietnam)
5)Prag (Çek Cumh.)
6)Londra ( İngiltere )
7)Roma (İtalya)
8)Buenos Aires (Arjantin)
9)Paris ( Fransa )
10)Cape Town (Güney Afrika)

şeklinde listelendi.

read more

İranlı turizm rehberlerine Kapadokya tanıtımı

»Posted by on Mar 6, 2015 in Kapadokya Haberleri | 0 comments

İranlı turizm rehberlerine Kapadokya tanıtımı

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin katkılarıyla Tahran’da bir etkinlik düzenlendi. Programın konusu, Türkiye’nin peri bacaları ve yeraltı şehirleriyle ünlü turizm merkezi Kapadokya bölgesiydi. Kapadokya’nın tanıtıldığı Yaşayan Müze Kapadokya etkinliğinde, bir de film gösterildi.

Tahran, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Kapadokya’yı anlatan bir programa ev sahipliği yaptı. “Yaşayan Müze Kapadokya” isimli programa İran’dan çok sayıda turizm rehberi katıldı. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağı’nın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu bir doğa harikası.

 

 

DÜNYANIN ÖNEMLİ KÜLTÜR MİRASLARINDAN

İlk yerleşimlerin paleolitik devirlere uzandığı bölge, bugün dünyadaki önemli kültür miraslarından biri. Her yıl binlerce turistin ilgi odağı olan Kapadokya, uluslararası konferanslara da konu oluyor. Tahran’daki konferansta konuşan İranlı mühendisler Kapadokya’nın coğrafi yapısı hakkında bilgi verdiler.

Programda Kapadokya’yı katılımcılara tanıtan bir tanıtım filmi de gösterildi. Film daha önce İran Devlet Televizyonunda da yayınlanmıştı. Filmin yönetmeni İranda tur düzenleyen firmaların turistlik yerlere aşina olmasını amaçladıklarını ve bu programları sürdüreceklerini söylerken, İran ve Türkiye’nin ortak medeniyetler havzası içinde bulunmasından dolayı çok sayıda turisti kendine çekebileceğini vurguladı.

ORTAK KÜLTÜRE VURGU YAPAN BİR ETKİNLİK

Programa katılan tur rehberleri, Kapadokya’yı ilk fırsatta görmek ve göstermek istediklerini vurguladılar. Bir tur rehberi Kapadokya’ya daha önce turistik amaçlı ziyaret gerçekleştirdiğini ve bu programda şehirle alakalı yeni bilgiler edindiğini söylerken, ortak kültüre vurgu yapması açısından programın takdire şayan olduğunu sözlerine ekledi.

Programa katılan bir Tahranlı ise daha önce Kapadokya’yı hiç görmediğini, bu programla o bölgeyi tanıdığını söyledi. Etkinliğin İran ile Türkiye arasındaki ortaklıkları gün yüzüne çıkardığını söylerken, Kapadokya’nın İran’daki Kendovan köyüne benzer bir yer olduğunu, ilk fırsatta Kapadokya’ya gideceğini söyledi.

Kaynak: FATİH SABUNCU – KUZEY HABER AJANSI
read more

Kapadokya turizmi Amasya’ya bağlandı

»Posted by on Mar 5, 2015 in Kapadokya Haberleri | 0 comments

Kapadokya turizmi Amasya’ya bağlandı
Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 2014’te başlattığı Kapadokya’ya gelen turistleri Karadeniz’e, Karadeniz’e gelen turistleri ise Kapadokya’ya ulaştırmaya yönelik çalışmalar ilk meyvelerini verdi.
Geçtiğimiz günlerde Kapadokya – Amasya bağlantılı turların ilki Amasya’ya geldi. Güney Korelilerden oluşan ilk tur Kayseri Havalimanı’na indikten sonra Kapadokya, Çorum Hattuşa ve Tokat ziyaretlerinin ardından Amasya’ya vardı. Konuyla ilgili açıklama yapan Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya, “Karadeniz’i Kapadokya’ya, Kapadokya’yı da Karadeniz’e bağlama amacıyla başlattığımız çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık” dedi.
Kaya, “Kapadokya’dan Amasya’ya gelen bu ilk turu Samsun’a, Samsun Havalimanı’na gelen turistleri ise Samsun, Amasya, Tokat ve Sivas üzerinden Kapadokya’ya, oradan da Kayseri Havalimanı’na ulaştırmaya çalışmaktayız. Amacımız Amasya ve bölgemizin 12 ay boyunca turizmden yararlanmasını sağlamaktır. Desteklerinden dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Sayın Valimiz İ. Halil Çomaktekin, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, İl Özel İdaremiz ve İl Genel Meclisi üyelerimize teşekkür ederim” diye konuştu.Kapadokya ziyaretlerinin ardından Amasya’ya gelen Güney Koreliler yoğun bir ilgi ile karşılaştı. Amasya’ya hayran kalan turistler bol bol hatıra fotoğrafları çekti, hediyelik eşyalar satın aldı.
(Kaynak: Boyut Yayın Grubu)
read more

Kapadokya’da yaz Erciyes’te kış turizmi

»Posted by on Jan 2, 2015 in Kapadokya Haberleri | 0 comments

Kapadokya’da yaz Erciyes’te kış turizmi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin 300 milyon avro yatırım planladığı master plan çerçevesinde Erciyes; pistleri, otelleri, yeme-içme alanları, eğlence merkezleri, kongre merkezleri, sosyal donatıları ve alt yapısı ile Türkiye’nin birinci, dünyanın ise sayılı kayak merkezlerinden biri olmak üzere hazırlanıyor. Yeni yatırımlarla dünyanın sayılı kış sporları merkezleri arasına girmeyi hedefleyen Erciyes, yılda 3 milyon turist ağırlayan Kapadokya ile birbirine entegre edilecek ve “Cultural Sking” yani kültür kayağı konsepti oluşturulacak. Böylece yurt dışından gelen turistler, 3 gün Kapadokya, 4 gün Erciyes olmak üzere bir paket tur satın aldığında iki farklı turizm çeşidini bir arada yaşamış olacak. Projenin anlatıldığı toplantıda konuşan Kayseri Valisi Orhan Düzgün, “Deniz-kum-güneş turizminde yakalanan başarıyı bu programla yakalayabiliriz. Yatırımlarımız tamamlandığında Kayseri’ye 100 milyon avro dolaylı, 100 milyon avroda doğrudan gelir sağlanacak. Önümüzdeki yıl 2 milyon turist ağırlamayı hedefliyoruz” dedi. 2005 yılında başlanan Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi projesi kapsamında tesisler dahil olmak üzere 150 milyon avroluk yatırım yapıldı. 300 milyon avroyu bulması beklenen yatırımlar tamamlandığında, uzunluğu 35 bin metreyi bulan 20 adet mekanik tesis ve toplam uzunluğu 200 km’yi bulan pistlerle Erciyes dünyanın sayılı kış ve yaz turizm merkezlerinden birisi haline gelecek. Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı da karlama üniteleriyle sezonun daha erken başlayıp daha geç bitmesini sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.
21 OTEL BİRDEN
Cıngı, bölgede 21 otel yapılacağını, tapularını teslim ettiklerini, bunların 17 butik, 4 adet yıldızlı otel olarak planlandığını, belirtti. Cıngı, 3 bin kişilik kongre salonu yapacaklarını, kurulacak 9 adet UEFA standartlarında futbol sahası ve antrenman tesisleri ile futbol takımlarına kamplarda ev sahipliği yapacaklarını söyledi.

read more

Uçak yolculukları kısalacak, bilet fiyatları azalacak

»Posted by on Nov 20, 2014 in Kapadokya Haberleri | 0 comments

Uçak yolculukları kısalacak, bilet fiyatları azalacak

Yeni yürürlüğe giren yönetmelikle Türk Hava Sahası’nın asker ve sivil ayrımı gözetilmeden esnek kullanımı uçak seferlerinin süresini kısaltırken, bilet fiyatlarının da ucuzlamasına sebep olacak.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı, asker ve sivil ayrımı gözetilmeden Türk Hava Sahası’nın esnek kullanımına imkan tanıyan yönetmeliği imzaladı. Buna göre artık yolcu uçakları Türkiye genelinde serbestçe uçabilecek. Böylece askeri alanların çevresine göre çizilen uçuş rotaları kısalacak ve yeni rotalar ‘kuş uçuşu’ belirlenecek.

Uçaklar daha kısa mesafeden uçacağı için hem yıllık 500 milyon dolar kar sağlanacak hem de uçak biletleri ucuzlayacak. Anlaşmadan önce yolcu uçaklarının uçuş güzergahı üzerindeki askeri alanların üstünden uçması yasaktı.

Yapılan anlaşmayla birlikte yolcu uçakları ihtiyaçlarına göre doğrudan rota belirleyebilecek. Ve uçakların yolları kısalacak, ilave uçuş yolları anlık belirlenebilecek, önemli oranda yakıt ve zaman tasarrufu sağlanacak ve uçakların bakım maliyetleri azalacak. (Sabah)

read more